Aizsardzība Latvijai ļauj galotnē nosargāt pārsvaru un minimāli uzvarēt Beļģiju

Piektdien 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijas A apakšgrupas spēlē nozīmīgu uzvaru svinēja Latvija, kas, iekrājot pirmajā puslaikā 18 punktu pārsvaru, to gandrīz izšķērdēja otrajā puslaikā, taču uzvarēja Beļģiju ar 66:65.

Klāvs Čavars. (Foto: FIBA)
26.02.2022 00:46

2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijas otro logu Latvija un Beļģija sagaidīja ar atrašanos attiecīgi trešajā un pirmajā vietā A apakšgrupā. Pēc piektdienas mača Monsā trīs dienas vēlāk valstsvienībām paredzēta vēl viena cīņa Rīgā.

Abas izlases ceturto savstarpējo maču sagaidīja ar iztrūkumiem sastāvos. Latvijai savainojumu un personisku iemeslu dēļ nepievienojās Kristers Zoriks, Mārtiņš Meiers, Aigars Šķēle, Artūrs Žagars un Anžejs Pasečņiks, kamēr Beļģijai traumas liedza spēlēt līderiem Ismaelam Bako un Semam Van Rosomam.

Lai arī pirms spēlēm šķita, ka Latvijai grūtības varētu sagādāt saspēles vadītāja pozīcija, pirmajā puslaikā Latvija turēja spēles grožus savās rokās. Izlases rindās, jau dodoties pamatsastāvā, debitēja Toms Leimanis, bet periodiski pāri laukumam bumbu veda arī Mārcis Vītols un Rihards Lomažs.

Arī aizsardzībā bija vērojami uzlabojumi. Pirms spēlēm Latvijai bija tikai 31. labākā aizsardzība starp Eiropas zonas komandām, bet pirmajā puslaikā Lukas Banki vadītie basketbolisti savā grozā ielaida tikai 25 punktus, liekot Beļģijai izpildīt grūtus metienus, kas vēlāk lika mājiniekiem mest garām arī no brīvām pozīcijām. Beļģi pirmajā puslaikā nespēja trāpīt no distances, iemetot tikai divus no 13 tālmetieniem.

Tikmēr latvieši uzbrukumā bija tikpat efektīvi cik kvalifikācijas pirmajos divos mačos pret Serbiju un Slovākiju. Metot ar 50 % precizitāti gan no divpunktu metienu distances (9/18), gan tālmetienu līnijas (6/12), latvieši pēc puslaika iekrāja solīdu pārsvaru (+18) – 43:25.

Krietni emocionālāka cīņa par uzvaru kļuva otrajā puslaikā, Beļģijai lemjot izmantot vienu no saviem spēcīgākajiem ieročiem – presingu. Tādējādi mājinieki sāka apgrūtināt gan uzbrukumu ievadīšanu, gan bumbas saņemšanu Latvijas uzbrukumu laikā. Latvieši pieļāva vairākas kļūdas piespēlēs, bet pāri laukumam brīžiem bumbu vadīja garie spēlētāji kā Andrejs Gražulis.

Izdarītais spiediens rezultējās ar Latvijas ne tik brīvu metienu pozīciju iegūšanu un mazāk rezultatīvu spēli. Talkā joprojām nāca Beļģijas neprasme izmantot sev dotās iespējas pietuvoties rezultātā – trešās ceturtdaļas beigās tā aizmeta garām četrus soda metienus pēc kārtas.

Vēl lielākas grūtības gūt grozus Latvijai bija ceturtajā ceturtdaļā – tajā Lukas Banki vadītā komanda iemeta vien deviņus punktus, gandrīz izsējot lielo pārsvaru. Nevajadzīgas kļūdas un haoss uzbrukumā beļģu spiediena rezultātā, kā arī piezīmes deva mājiniekiem iespēju atspēlēties un pat galotnē izraut uzvaru. Pēdējā uzbrukumā iniciatīvu uzņēmās līderis Retins Obasohans, taču Latvijas aizsardzība izrādījās pārāka.

Ar 13 punktiem, trāpot trīs no deviņiem izpildītājiem tālmetieniem, rezultatīvākais Latvijas rindās kļuva Dairis Bertāns. 12 punkti Rihardam Lomažam un Klāvam Čavaram.

Kopumā Luka Banki izmantoja visus 12 rotācijas basketbolistus. Debitants Toms Leimanis nospēlēja 20:21 minūti, kurā guva divus punktus, izcīnīja divas bumbas un atdeva četras piespēles. Tikmēr Mārcis Šteinbergs laukumā devās pirmā puslaika izskaņā.

Beļģiem Retins Obasohans guva 18 punktus, otrajā puslaikā kā viens no līderiem sevi apliecināja Pjērs Antuāns Žillē, kurš guva 13 punktus (visus otrajā puslaikā).

Beļģija – Latvija 65:66 (10:23, 15:20, 20:14, 20:9)

Beļģija: Obasohans 18, Žillē 13 (6 atl.b), Lekomts 11, Vanveins 10 (10 atl.b), Van Vlīts 8, Libērs 2, Serrons 2, Švarcs 1, Tumbā, Salumū
Latvija: Bertāns 13 (6 atl.b), Lomažs 12 (5 atl.b, 5 rez.p), Čavars 12, Kurucs 7 (5 atl.b), Strautiņš 7 (6 atl.b), Mejeris 5, Vītols 3, Ate 3, Leimanis 2 (4 rez.p), Gražulis 2, Bērziņš, Šteinbergs