Trešdiena, 17. aprīlis Rūdolfs, Viviāna, Rūdis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Psihoterapijas speciāliste Ineta Ozoliņa-Pese: “Jūtu, ka manā “instrumentu kastītē” ir pietiekami daudz metožu”

Sākotnēji psihoterapijas speciāliste Ineta Ozoliņa-Pese, izvēloties savu profesiju, ņēma vērā citu teikto, taču pamazām un ar laiku viss tomēr sastājās īstajās vietās, un nu Ineta strādā darbu, kas pašai tiešām pie sirds.

Psihoterapijas speciāliste Ineta Ozoliņa-Pese: “Jūtu, ka manā “instrumentu kastītē” ir pietiekami daudz metožu”
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
21.08.2023 00:04

liepajniekiem.lv

Lai pierakstītos pie viņas, ir rinda kā bērniem, tā pieaugušajiem. Ineta ieguvusi divus bakalaura grādus un divus maģistra grādus. Tagad pēc daudzu gadu pieredzes šajā profesijā viņa jūtas par sevi pārliecināta.

Tagad tev ir diplomi un sertifikāts, bet vai atceries, kāds bija pats ceļa sākums?

– Psiholoģija nebija pirmā profesija, ko izvēlējos. Kad, vēl skolā mācoties, sāku domāt, kas es varētu būt, mamma deva padomu, ka sievietei svarīgi iegūt augstāko izglītību un labu darbu, lai varētu uzturēt gan sevi, gan savus bērnus.

Mācoties vidusskolā, bija jauns priekšmets – ekonomika –, un ļoti labi atceros skolotājas vēstījumu pašā pirmajā stundā: ”Ekonomika ir zinātne, kas jums iemācīs, kā nopelnīt naudu.” Tātad mammas un skolotājas teiktais lieliski papildināja viens otru, un arī tēvs strādāja biznesā.

Pēc skolas iestājos augstskolā Klaipēdā, lai angļu valodā studētu uzņēmējdarbību. Kā papildu kursu izvēlējos psiholoģiju, jo tā bija zinātne, kas mani interesēja.

Tad te, Liepājā, iepazinos ar savu vīru, kurš uz dzīvi un prioritātēm lika palūkoties no jauna skatu punkta.

Kāpēc?

– Tā vienkārši. Viņš bija izvēlējies mācīties un strādāt nozarē, kas viņam no sirds patika un patīk joprojām. Tās ir automašīnas, dažādas tehnikas lietas un senu automašīnu atjaunošana. Redzēju, ka nopelnīt var arī tad, ja tiešām dari to, kas pašam pie sirds.

Sapratu, ka es arī tā gribu – strādāt jomā, kas mani patiešām interesē.

Liepājā tolaik bija RPIVA augstskolas filiāle, kur sāku studēt psiholoģiju, paralēli arī strādāju uzņēmuma ”Liepājas metalurgs” Mārketinga daļā. Studējot ne uzreiz radās pārliecība, ka būšu psiholoģe, jo tas likās ļoti atbildīgs darbs.

Kad bakalaura diploms bija kabatā, piedzima pirmais dēls un drīz pēc tam otrs. Līdz ar to visas domas par studijām un darbiem aizmirsās, prioritāte bija ģimene.

Kamēr bērni bija mazi, sāku iet terapijā. Tā – pati priekš sevis, jo man kā mammai dažādu jūtu un iekšēju pārdzīvojumu netrūka. Gāju terapijā, un kaut kā aizvien uzstājīgāk sāka rosīties doma – es arī varu un gribu strādāt šajā jomā. Bakalaura grāds psiholoģijā jau man bija.

Bet nolēmi mācīties atkal?

– Es gribēju strādāt tieši psihoterapijā. Tobrīd Baltijas Psihoorganiskās analīzes institūts komplektēja mācību grupu. Mācību ilgums – 4,5 gadi. Lai iegūtu psihoterapijas speciālista sertifikātu, vajadzēja arī maģistra grādu kādā no sociālajām zinātnēm.

Vispiemērotāk būtu bijis turpināt studēt psiholoģiju maģistrantūrā Rīgā, bet, tā kā man abi puiši bija vēl mazi, nevarēju tik daudz būt prom no mājām. Tāpēc paralēli psihoterapijas apmācībai studēju karjeras konsultēšanu Liepājas Universitātē un ieguvu maģistra grādu izglītības zinātnēs.

Šogad jūnijā Latvijas Universitātē ieguvu arī maģistra grādu klīniskajā un veselības psiholoģijā.

Kā pati sajuties, kad sāki praktizēt? Atnāk klients, sēžat viens otram pretim…

– Zināšanas bija apgūtas, bija jāsāk pildīt profesionālā loma.

Sākumā jaunā lomā jutos kā iekāpusi tādā šaurā kostīmiņā, kurš vēl īsti ērts nav, bet laiks gāja un pamazām tas kostīmiņš kļuva ērtāks.

Sabiedrībai pret psihologiem, psihoterapijas nozarē strādājošiem mēdz būt dažādas prasības. Sākumā arī es pati sev izvirzīju prasības, ka visam manā dzīvē jābūt kārtībā. Bet… ar laiku sapratu, ka arī man var gan bērni neklausīt, gan māja nebūt kārtībā. Jā, saistībā ar puikām ir zvanīts no skolas… (Smaida).

Dažādas prasības un mīti par psihologiem ir dzirdēti.

Tev ir kāds piemērs?

– Nav jau nekur tālu jāmeklē. Kad beidzu maģistra studijas, mūsu grupa diskutēja par to, vai vilkt izlaidumā mantijas vai ne. Tad atskanēja, ka mēs taču esam psihologi un mums jāprot pieņemt atšķirīgo, un tāpēc katrs ģērbjas, kā grib.

Vienlaicīgi var arī teikt: mēs esam psihologi un mums vajadzētu prast vienoties par kopējo. Bet īstenībā primāri mēs tak esam cilvēki, kuriem reizēm var būt grūti pieņemt atšķirīgo un reizēm grūti vienoties par kopīgo.

Studēji uzņēmējdarbību, psiholoģiju, psihoterapiju un arī karjeras konsultēšanu. Vai viss tiešām bija tā vērts?

– Protams. Viss, ko esmu studējusi, man noder. Veidojot privātpraksi, noder uzņēmējdarbībā gūtās zināšanas, pati kārtoju savu grāmatvedību. Manā profesijā jāmācās visu laiku, tāds nepārejošs process.

Visu laiku esmu skatījusies, domājusi – varbūt ir vēl kāda metode, kas man jāapgūst, lai labāk palīdzētu klientiem. Tāpēc svarīgi, ka tomēr izvēlējos profesiju, kas man tiešām patīk, līdz ar to visa tā mācīšanās rada prieku, gandarījumu.

Foto: Egons Zīverts

Šobrīd gan esmu gatava jaunu metožu apgūšanā ieturēt pauzīti.

Jūtu, ka manā ”instrumentu kastītē” ir pietiekami daudz metožu:

psihoorganiskās analīzes metodes, smilšu spēļu terapija, EMDR (traumu pārstrādes metode), šis tas arī no kognitīvi biheiviorālās terapijas metodēm. Ļoti vērtīga mācīšanās ir bijusi supervīzijās, kas mūsu specialitātē strādājošiem obligāta.

Nekas no šī patiesībā man nav bijis grūti, jo patika, jo pati esmu daudz ieguvusi kā cilvēks.

Lai nav tikai rožaini, kas, tavuprāt, nav labi?

– Daudziem klientiem nākas atteikt. Tas nav viegli. Es esmu daudz ieguldījusi, lai strādātu šo darbu, palīdzētu cilvēkiem risināt viņu grūtības, bet šobrīd daudziem sanāk atteikt. Klientu skaits, ko varu paņemt praksē, ir ierobežots.

Tu noteikti neesi vienīgā, pie kuras cilvēki piesakās un stāv rindā, lai nokļūtu klienta krēslā. Par ko tas liecina?

– Pamazām ir mainījusies noraidošā, piesardzīgā attieksme pret psihoterapiju. Arī valsts līmenī arvien vairāk tiek atzīta psiholoģiskās palīdzības nepieciešamība.

Ar ģimenes ārsta nozīmējumu ir iespējams saņemt valsts apmaksātu psiholoģisko palīdzību. Krīzes, sarežģītas attiecības, depresija, trauksme u.c. grūtības cilvēkiem bijušas vienmēr, bet, mainoties sapratnei, aizvien vairāk sieviešu un vīriešu pārliecinās, ka psihoterapija spēj palīdzēt.

Tev ir ļoti laba pieredze no laika, kad kā jauna psiholoģe strādāji Vaiņodes internātskolā.

– Jā, tas bija ļoti vērtīgs laiks. Esmu pateicīga skolas administrācijai un direktoram Reinim Ulbertam, ka viņi man uzticējās, jaunu, ar nelielu pieredzi pieņēma strādāt projekta ietvaros. Tur arī sāku strādāt ar bērniem, izmantojot smilšu spēles terapiju. Bērni varēja droši izlikt savas jūtas smilšu kastē.

Ja kāds piemērs, tad bija bērns, par kuru atbalsta komanda apspriedās, vai palīdzību nevajadzētu saņemt psihoneiroloģiskajā klīnikā. Kad sāku ar viņu tikties, šāda opcija aizmirsās.

Strādājot ar bērniem, ir ļoti būtiski strādāt arī ar vecākiem, bet internātskola bija vieta, kur vecāki ne vienmēr bija pieejami.

Pat, neskatoties uz to, rezultāti bija. Ik pa laikam vēl par kādu no bērniem iedomājos. Domāju, kā diez šobrīd viņiem iet.

Pastāsti, paskaidro, ko īsti tev pašai nozīmē būt par psihoterapijas speciālisti?

– Tas ir gan man aicinājums, gan mans darbs. Iespējams, ka no malas kādam šis darbs izskatās pavisam vienkāršs, sak, es arī tā varētu sēdēt krēslā, klausīties un māt ar galvu.

Kad aizveras durvis aiz pēdējā klienta un dodos mājās, jūtos nogurusi.

Katra sesija pavadīta koncentrējoties, klausoties katrā vārdā, ko saka klients. Katrs teikums, ko es pasaku, ir terapeitiskā intervence. Izdaru savas izvēles, kuras metodes izmantot, lai palīdzētu. Un nav divu vienādu gadījumu, klientu! Visu laiku esmu pieslēgusies un strādāju.

Darbs nav viegls, un, tāpat kā katram, tam ir sava garoziņa… Aizverot kabineta durvis, visu dienā notikušo nevaru izslēgt kā slēdzi lampiņai un aizmirst.

Pastāsti mazliet vairāk par garoziņu!

– Jau teicu, ka vienai daļai jāatsaka. Citreiz nesanāk palīdzēt tik ātri, cik gribētos. Psihoterapijas speciālista darbs ir tāds… vientuļš. Viss notiek te, kabinetā. Bet patiesībā esmu ekstraverts cilvēks un man pašai arī patīk parunāt!

Ko vīrs saka par tavu darbu?

– Atbalsta mani. Saprot. Un turpina darīt savu darbu, kurš viņam patīk un padodas. Uztaisīja šīs smilšu terapijas kastes, kurās smiltis, plauktus kabinetā. Kad braucu uz mācībām, viņam vairāk laika pievērsties saviem hobijiem – senu automašīnu atjaunošanai –, kas prasa daudz laika.

Visa ģimene – Markuss (no kreisās), Inguss, Ineta un Matīss – kopā. Foto: no personīgā arhīva

Gan tad, kad tikko biju sākusi apgūt psiholoģiju, gan vēlāk dažas terapeitiskās metodes izmēģināju arī uz vīru. Viņš ļāvās! (Smejas). Arī uz dēliem šis un tas pārbaudīts.

Tā runā, ka tad, kad sabiedrībā iziet zobārsti, viņi jauši nejauši skatās un vērtē apkārtējo cilvēku zobu stāvokli. Vai ar tevi arī notiek kas līdzīgs ārpus kabineta sienām?

– Nē, nē… Svešu cilvēku psiholoģiskā stāvokļa vai personības izvērtēšanu gan neveicu! Arī veikalos, kad redzu mazos bērnus, kas niķojas, neko nevērtēju. Bet, ja tā padomāju, tad varbūt reizēm kaut kur tas profesionālais arī parādās ārpus kabineta.

Reizēm klausos sarunas biedrā, izmantojot aktīvās klausīšanās metodes. Varbūt reizēm mēdz pasprukt jautājums: ”Un ko tu par to jūti?”

Kā atslēdzies, atpūties?

– Eju uz tenisa kortiem un spēlēju tenisu. Spēlē mani ievilka dēls, kurš savulaik spēlēja tenisu, bet tad aizgāja uz basketbolu. Tik ilgi skatījos, kā citi spēlē, kamēr nolēmu – es arī gribu! Nu mums ir sava meiteņu grupa, tāpat ar vīru kopā trenējamies.

Smejos, ka pacīnāmies tenisa laukumā un pēc tam tas nav jādara dzīvē.

Arī ar tēti kortos forši pavadām laiku. Reizēm piedalos amatieru sacensībās. Vēl labprāt eju pirtī, esmu arī ziemas peldētāja. Pēdējā mana aizraušanās ir supošana. Ļoti relaksējoša nodarbe!

Tavuprāt, vai pasaulē daudz tādu visādi harmonisku, emocionāli veselu ļaužu, kuriem pavisam noteikti nav vajadzīga psihoterapija?

– Runājot par psihisko veselību, domāju, ka visus var iedalīt trīs grupās. Pirmā un trešā būs mazākās. Pirmajā tie, kuriem palīdzība ļoti būtu vajadzīga. Trešajā – kas tiešām labi tiek ar visu galā.

Otrā grupa lielākā jeb ļaudis, kuriem pietiekami daudz dažādu risināmu problēmu. Bet psihoterapija nav vienīgā metode, lai palīdzētu. Jāatrod sev pieņemamākais risinājums.

Kas ir tas, kas cilvēkam rada problēmas, kas vēlāk liek meklēt ceļu uz psihologa, psihoterapeita kabinetu?

– Dzīve nav rožu dārzs. Neviens nav apsolījis, garantējis, ka tā būs. Lūk, līdzība. Katra ozolzīle ieprogrammēta tā, ka no tās jāizaug lielam, skaistam, stipram ozolam. Bet ar piebildi, ja tas augs labā, pilnvērtīgā zemē. Ja tam pietiks saules siltuma, mitruma, neviens tam neaplauzīs zarus utt.

Ar cilvēku līdzīgi. Katrs ienākam šajā pasaulē, lai kļūtu par to, kas cilvēks ir, bet notiek visdažādākie apstākļi, kas mūs ietekmējuši, traucējuši, daži joprojām ietekmē. Tas tāpat kā dabā – nevar tak vienmēr un visu laiku spīdēt saule.

Katrā cilvēkā iekšā mīt viņa potenciāls, proti, kļūt par to, kas viņš ir patiesībā, taču dzīve piespēlē dažādus šķēršļus.

Psihoterapija ir viens no veidiem, kas pārnestā nozīmē pēta, kas ar to koku noticis, un palīdz atrast veidus, kā izaugt pēc iespējas labākā veidā. To koku pabaro vai iedod ūdeni, palīdz novērst vējus, kas aplauž zarus, lai cilvēks pamazām nonāktu kontaktā ar savu patību, savas būtības kodolu. Uzdrošināties tapt par to, kas patiesībā esi.

Kādas ir tās galvenās, svarīgās vērtības, kuras ar vīru mācāt saviem bērniem?

– Manuprāt, vecākiem būtu svarīgi ierādīt bērniem, ka viņi var sekot saviem sapņiem, būt kontaktā ar savām vajadzībām un tās piepildīt, bet tikpat svarīgi adaptēties sabiedrībā, respektēt un ņemt vērā apkārtējos cilvēkus. Katram vecuma posmam savas īpatnības.

Mūsu bērni šobrīd paaugušies. Viņi veido savu pasauli, kurā mammai un tētim vairs nav galvenā loma. No vienas puses, man mazliet skumji, jo viens dzīves posms noiets. Nebūs tā, kā kādreiz bija, bet, no otras, – prieks par viņiem.

Kā tu jūties tagad un šeit?

– Šobrīd esmu atvaļinājumā. Jūtos labi. Arī savā dzīvē jūtos tiešām labi. Šis priekš manis ir superīgs laiks, jo man ir darbs, kas dod gandarījumu. Bērni paaugušies, un nu mēs ar vīru vairāk varam dzīvot sev, justies brīvi.

Es jūtos iekšēji brīva. Nav arī tāda spiediena, ka vajadzētu vēl izvirzīt kādus mērķus un kaut ko sasniegt. Drīzāk citreiz liekas, varbūt pat vajag mazliet piebremzēt.

Varbūt kaut ko vēl gribētu īstenot?

– Kādu laiku uzturēšos šajā posmā, kurā tagad esmu, bet pēc tam laiks rādīs. Citreiz domāju, ka kaut kad vēl pēc kāda laika es gribētu iegūtās zināšanas nodot tālāk. Varbūt kaut ko pasniegt jauniem speciālistiem.

VIZĪTKARTE

Ineta Ozoliņa-Pese

  • Mācījās DALP 5. vidusskolā.
  • Studēja Lietuvas Kristīgajā augstskolā, RPIVA, Liepājas Universitātē, Latvijas Universitātē.
  • Precējusies, divu dēlu mamma.
  • Vaļasprieks: spēlēt tenisu, ziemas peldēšana, pirts.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz