Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vēstures liecības atgriežas mājās

Vēstures liecības atgriežas mājās
Foto: Egons Zīverts
14.12.2016 07:03

"Kurzemes Vārds"

Īsi pirms Ziemassvētkiem Aizputes Novadpētniecības muzejā noticis ilgi gaidītais – mājās atgriezušās krājuma vienības, kuras, likvidējot Aizputes muzeju 1944. un 1951. gadā, glabāšanā pārņēma Kuldīgas muzejs.

Aizputes muzeja vadītāja Jolanta Berga skaidro, ka vienību atgriešana nav vienkārša procedūra. Muzejiem savstarpēji jāvienojas, kā arī jāsaņem Kultūras ministrijas atļauja, kuras izsniegšana tiek izskatīta Muzeju padomes sēdē. Sarunas ar Kuldīgas muzeju sāktas jau pirms aptuveni četriem gadiem. Diemžēl tajā laikā sākusies muzeja restaurācija, krājums pārvietots, tāpēc vienību atgriešana Aizputē nebija iespējama.

Tagad darbi Kuldīgā beigušies, tāpēc jau sen plānotais beidzot īstenots. Atdotas 27 krājuma vienības. “Ne visas viņi atdeva. Atdeva tikai tās, kas saistītas ar Aizputes pilsētas vēsturi, jo savulaik Aizputes apriņķī ietilpa arī daļa no tagadējā Kuldīgas novada. Tās, kas tagad ir viņu novada vienības, viņi tomēr paturēja,” stāsta J. Berga.

Aizputē atgriezušies pilsētas valdes dažādu dienestu spiedogi un zīmogi, kas lietoti 20. gadsimta 20. un 30. gados, pilsētas galvas un valdes locekļu amata nozīmes ar kakla ķēdēm, kas datētas ar 1870. gadu. Pati senākā un vērtīgākā ir Aizputes pilsētas naudas lāde, kas datēta ar 1781. gadu. Tai ir piecas atslēgas – katram domkungam sava. Ja kāds no viņiem nebija klāt, lādi atvērt nevarēja. Šīs vēstures liecības tuvākajā laikā būs iespējams aplūkot muzeja ekspozīcijā.

Kopš Aizputes muzeja atvēršanas 1936. gadā tas četras reizes likvidēts. “Muzejs kā tāds fenikss vairākas reizes no pelniem cēlies augšā,” salīdzina tagadējā vadītāja. Pēc likvidēšanas 1944. un 1951. gadā vērtīgākās vienības pārņēma ne tikai Kuldīgas, bet arī Liepājas muzejs.

Pēc pozitīvās pieredzes ar Kuldīgas muzeju nākamajā gadā plānots uzsākt sarunas arī ar Liepājas kolēģiem. “Ļoti ceram uz tikpat atsaucīgām ausīm un sirdīm, un ticam, ka mēs šīs vienības varēsim atgriezt mājās,” saka J. Berga.

Diemžēl muzeja rīcībā nav nekādu aktu, kas apliecinātu, ko kurš muzejs glabāšanā pārņēmis. “Mēs varam tikai paļauties uz kolēģu godaprātu. Kuldīgas kolēģi jau teica – kāda jēga, ka mums tās vienības stāv krājumā. Mēs zinām, ka nekad tās neeksponēsim, neizliksim, jo tām nav nekāda sakara ar Kuldīgu. Tāpēc pēc vēsturiskās taisnības un loģikas tām lietām labāk atgriezties tur, kur tās tiks eksponētas,” norāda J. Berga.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz