Otrdiena, 21. maijs Ingmārs, Ernestīne, Akvelīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Divas desmitgades ar zelta zvaigžņu karogu. Aprit apaļa gadskārta kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā

Šodien Latvija atzīmē nozīmīgu gadadienu – aprit 20 gadi kopš iestāšanās Eiropas Savienībā (ES). Jubileja ir īstais laiks, kad atskatīties – uz to, ar kādām cerībām un arī šaubām liepājnieki devās pretim šim vēsturiskajam notikumam un ko viņi par to domā šodien.

Divas desmitgades ar zelta zvaigžņu karogu. Aprit apaļa gadskārta kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā
Ilustratīvs (Foto: Zane Bitere/LETA)
Ilustratīvs (Foto: Zane Bitere/LETA)
01.05.2024 06:45

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Pārliecinošs “jā”!

2003. gada septembris. Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā uzņēmums “Liepājas maiznieks” visās savās tirdzniecības vietās lielo brokastu maizi pārdod ar atlaidi – tās cena 23 santīmi, bet pie siera radziņa var tikt par 6 santīmiem.

Tikmēr veikals “Citymarket” mudina izgaršot Eiropu. Svaigs Norvēģijas lasis – 1,45 lati kilogramā, Spānijas nektarīni – 76 santīmi kilogramā, Itālijas vīnogas – 59 santīmi kilogramā, Bulgārijas pussaldais sarkanvīns (0,7 l) – 89 santīmi.

Togad vidējā bruto darba samaksa Liepājā bija 187 lati mēnesī, valstī – 223 lati. Minimālā alga – 70 lati jeb aptuveni 100 eiro.

Liepājnieki 2003. gada atvasaru sagaida ar “Līvu alus” dziesmu svētkiem, atzīmē Dzejas dienas un bauda mūziku 2. Starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā.

Osta ziņo, ka astoņos mēnešos kravu apgrozījums izaudzis līdz 3,4 miljoniem tonnu.

Vēl darbojas AS “Liepājas cukurfabrika”, kas uzsāk jaunās cukurbiešu ražas pārstrādes sezonu, bet Liepājas Pedagoģijas akadēmijas studenti gatavojas doties uz piketu Rīgā, lai paustu viedokli par savu sociālo stāvokli.

Pasauli pāršalkusi šokējoša ziņa, ka mirusi Zviedrijas ārlietu ministre Anna Linde, kurai kāds vīrietis ar nazi uzbruka lielveikalā Stokholmas centrā. Liepājas dome pašvaldības un pilsētas iedzīvotāju vārdā Zviedrijai nosūta līdzjūtības vēstuli.

Tās ir tikai dažas no norisēm, ko 2003. gada septembrī apraksta “Kurzemes Vārds”. Tomēr galvenā tēma, kas tolaik caurvij avīzi, ir 20. septembrī gaidāmais referendums par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā.

Savu viedokli pauda daudzi liepājnieki un toreizējā Liepājas rajona iedzīvotāji, kas pārstāv dažādas jomas.

Par to, vai esam gatavi pievienoties eiropiešu saimei, intervijās izsakās ekonomisti, politiķi, telefonakcijā uz liepājnieku jautājumiem atbild toreizējais Liepājas Attīstības pārvaldes priekšnieks Gunārs Ansiņš.

Zvanītāju galvenās bažas –

vai tiešām pēc iestāšanās ES viss būs dārgāks, kas notiks ar pensijām, vai ES standartu ieviešana neizputinās lielāko daļu Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu.

Savi argumenti bija gan eiroskeptiķiem, gan eirooptimistiem. Tie, kuri bija pret, visbiežāk minēja, ka ES ir drauds Latvijas lauksaimniecībai, ES uzspiež savas intereses tās dalībvalstīm, Latvija zaudēs savu neatkarību, suverenitāti utt.

Tikmēr atbalstītāji pauda pārliecību, ka iestāšanās ES nodrošinās Latvijas ekonomisko izaugsmi, paplašināsies izglītības, studiju iespējas, ES būs kā Latvijas drošības garants un valstī pieaugs ES finansiālais atbalsts.

20. septembrī tautas nobalsošanā Latvijā piedalījās vairāk nekā miljons vēlētāju. Par Latvijas dalību ES tika nodotas 676 700 balsis (67%), pret – 325 980 (32,3%).

“Par” balsu īpatsvars nesasniedza pusi vienīgi Daugavpilī (30,9%), Rēzeknē (43,0%), kā arī Daugavpils rajonā (48,4%), Krāslavas rajonā (48,1%) un Ludzas rajonā (49,5%).

Liepājā referendumā balsoja 31 944 cilvēki, no tiem 24 436 jeb 76,55% teica “par”, bet 7 317 – “pret” (22,9%). Liepājas rajonā no 22 165 balsotājiem “par” bija 18 292 (82,53%), “pret” – 3 740 (16,8%).

Par ES dalībvalsti Latvija kopā ar Igauniju, Lietuvu, Poliju, Čehiju, Slovākiju, Ungāriju, Slovēniju, Maltu un Kipru kļuva 2004. gada 1. maijā, šādi noslēdzot gandrīz desmit gadus ilgušo pievienošanās procesu.

Liepājā 2004. gada 1. maijā svinīgais pasākums par godu tam, ka Latvija pievienojusies ES, notika Zivju ielā. ES karogu mastā vilka toreizējais pilsētas mērs Uldis Sesks, piepalīdzot dēlam Mārtiņam Nikijam. Foto: Andris Gertsons

Apmierināto krietni vairāk

“Manuprāt, jautājums par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā ir pietiekami sarežģīts. Mans secinājums ir, ka būs daļa cilvēku, kas pēc iestāšanās noteikti dzīvos labāk, bet būs arī daļa, kam no tā nebūs nekāda ieguvuma,” 2003. gadā, neilgi pirms tautas nobalsošanas par Latvijas pievienošanos ES, sprieda ārsts Andris Kristons.

Viņš balsoja “par” un arī šodien saka, ka Latvijai vairāk nekā 20 Eiropas valstu saimei noteikti bija jāpievienojas. Jautājums gan ir, cik pareizi pa šiem gadiem esam pratuši izmantot ES finansējumu.

“Domāju, ka mums būtu daudz labāka dzīve, apkārtējā vide un viss pārējais, ja šie līdzekļi būtu racionāli likti lietā.

Šaubos, vai šī palīdzība tika izmantota pareizi. Mūsu kaimiņi droši vien to pratuši labāk – gan Igaunijā, gan Lietuvā. Taču domāju, ka pēc iestāšanās ES apmierināto cilvēku Latvijā ir krietni vairāk nekā to, kas vīlās.”

Veikala “Serenāde” vadītāja Saiva Goguadze referendumā balsoja pret iestāšanos ES. Savu viedokli viņa toreiz pamatoja ar to, ka tirgotājiem visu laiku nāk klāt jaunas un jaunas prasības, kuras diktē Eiropa.

“Bet šeit, konkrētajos apstākļos, nav iespējams tas, ko prasa un ko viegli izpildīt bagātajās Eiropas valstīs.”

Tagad viņa vērtē, ka 20 gadu laikā “kaut kas ir, bet šis tas arī nav uzlabojies”. Katrā ziņā mazajiem uzņēmējiem dzīve nebūt nav kļuvusi vieglāka.

“Godīgi sakot, mazajiem tirgotājiem klājas smagi. Visvairāk mūs nospiež nodokļi,” viņa norāda.

Neilgi pirms referenduma vēl šaubīgs par savu balsojumu bija toreizējais Liepājas Sporta pārvaldes priekšnieks Artis Lagzdiņš, jo, viņaprāt, valdība nebija pietiekami izskaidrojusi visus plusus un mīnusus, kuri mūs sagaida, kad iestāsimies ES.

“Valsts amatpersonas ir pārāk vēlu attapušās, un Eiropas Savienības kampaņa šobrīd ir vairāk spiedoša nekā skaidrojoša. Neviens tā īsti nav izskaidrojis, kā mainīsies cilvēku dzīve pēc iestāšanās – kādas priekšrocības būs, piemēram, pensionāram, kādus labumus varēs sagaidīt uzņēmēji, kāda būs valdības rīcība, lai aizstāvētu Latvijas intereses,” sacīja A. Lagzdiņš.

Tautas nobalsošanas dienā krustiņu viņš tomēr ievilcis ailītē “par”. Šodien A. Lagzdiņš teic:

“Iestāties ES noteikti bija vērts – par visiem 100 procentiem!

Jautājums ir, cik daudz mēs paši esam paņēmuši no tā, lai būtu tai eiropeiskajā vidē, un kā esam izmantojuši Eiropas doto iespēju. Arī sportā esam daudz diskutējuši par to, vai mēs esam bijuši pietiekami aktīvi visādās Eiropas lietās, fondu apguvēs utt. Tas viss ir diezgan lielā kopsakarībā – cik paši esam paņēmuši.”

Minot ieguvumus no Latvijas dalības ES, vispirms A. Lagzdiņš atzīmē pārvietošanās brīvību, kā arī zināšanu apmaiņu. Kā piemēru viņš min Vaiņodes vidusskolēnu, kuram ir iespēja Šveicē piedalīsies Ēnu dienās Eiropas Kodolpētījumu centrā.

“Bez būšanas Eiropas Savienībā tas nebūtu iedomājams,” uzskata liepājnieks, piebilstot arī, ka, paliekot ārpus ES, Liepāja nevarētu kļūt par Eiropas sporta pilsētu un Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Bet vai šo 20 gadu laikā esam kļuvuši par eiropiešiem vai arī vēl aizvien mums ir tā dēvētā postpadomju domāšana? A. Lagzdiņa atbilde skan: 50 pret 50 – kādā tas eiropeiskums ir vairāk, citā mazāk.

“Laikam 20 gadi mums tomēr ir nedaudz par maz,” viņš secina.

Necenšas visus padarīt vienādus

Roberta Metsola, Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja

Eiropa pēdējās divās desmitgadēs ir saskārusies ar vēl nebijušiem izaicinājumiem. Kopīgiem spēkiem mums ir izdevies godam stāties tiem pretī.

Es zinu, cik liels bijis kārdinājums grūtākajos brīžos ikvienam darboties pašam par sevi, tomēr mēs esam noturējušies tam pretī. Jo mēs sapratām, ka

Eiropas Savienība, neraugoties uz neapmierinātību, ko tā rada, un nepilnībām, sniedz vislielāko drošību visiem mūsu iedzīvotājiem.

Nav šaubu par ES paplašināšanās pārveidojošo ietekmi uz eiropiešu dzīvi vairākās paaudzēs. Tā labi vērojama ikvienā no mūsu dalībvalstīm. Sākot no jaunām, praktiskām tiesībām iedzīvotājiem un noslēdzot ar iespējām gan jauniem, gan veciem. Sākot no vienotā tirgus, kas stiprina mūsu ekonomiku, līdz kohēzijas politikai, kas ļauj īstenot apņemšanos nodrošināt eiropiešu vienlīdzību.

Eiropas Savienība nav tikai tiesību aktu transponēšana. Tās ietekme sniedzas daudz dziļāk un plašāk.

Vienotība nenozīmē viendabīgumu.

Eiropa necenšas visus padarīt vienādus.

Mēs lepojamies ar savām atšķirībām. Lepojamies ar savām unikālajām tradīcijām, kultūrām, valodām un daudzveidību. To esam pierādījuši pēdējo 20 gadu laikā.

Eiropa nozīmē atšķirīgā pieņemšanu, vienlaikus nodrošinot vienlīdzīgas iespējas. Ikvienam ir jābūt vienādām iespējām, bet ne obligāti vienādiem uzskatiem. Tur ir mūsu spēks. Tā ir mūsu Eiropa. Dalība ES ir izdevīga visām pusēm.

Kopš 2004. gada Eiropa, iespējams, ir mainījusi ikvienu no tās dalībvalstīm. Bet katra no šīm dalībvalstīm ir mainījusi arī Eiropu.

Uzziņai

Liepājnieku viedokļi 2003. gadā īsi pirms referenduma

> Man liekas, ka tie, kas balsos pret ES, patiesībā balsos par PSRS. Tajā laikā mēs – baltieši – bijām labākie. Tāpēc tie, kas balsos pret, grib noslēpties mucā un pa spundi bļaustīties.

> Manuprāt, Latvijai jāiestājas ES tieši tagad, jo, ja mēs izlemsim vēl kādu laiku nogaidīt un tad iestāsimies, mēs atpaliksim gan no Lietuvas, gan no Igaunijas. Mums ir jāiestājas, un tad, ja nebūsim ar kaut ko mierā, varam atkal izstāties. No PSRS mēs jau izstājāmies, būsim tad arī pirmie, kas izstāsimies arī no ES.

> Šis referendums mums varbūt ir pēdējā iespēja izrauties no Krievijas apkampieniem. Tiem, kas piedzimuši pēc 1950. gada, nav nojausmas par to, ko nozīmē varmācība, un viņiem nav tiesību kādu aģitēt, lai balsotu pret Eiropas Savienību.

> Iestājoties ES, mēs paliksim tikai zaudētājos. Pie mums brauks visi Eiropas bezdarbnieki, un pašiem latviešiem darbavietu pietrūks. Arī tad būsim zaudētāji, ja lats tiks nomainīts pret eiro, gluži tāpat kā palikām zaudētājos tad, kad mainījām rubļus un repšus pret latiem.

> Par ES var balsot tikai tie, kam garšo konservantiem bagāti ēdieni.

Avots: “Kurzemes Vārda” rubrika “Pa drāti vēstī lasītājs”

Latvijas ceļš uz ES

> Pieteikums par Latvijas uzņemšanu ES tika parakstīts 1995. gada 13. oktobrī.

> 1999. gada Helsinku Eiropadomē Latvijai izteica ielūgumu uzsākt pievienošanās sarunas, bet 2002. gada 13. decembrī ES Padomes Kopenhāgenas tikšanās laikā Latvija kopā ar vēl deviņām valstīm oficiāli pabeidza iestāšanās sarunas ES.

> Latvijas iestāšanās līgums ES parakstīts Atēnās 2003. gada 16. aprīlī.

> 2003. gada 20. septembrī Latvijā notika referendums par dalību ES.

> Latvija par ES dalībvalsti kļuva 2004. gada 1. maijā.

> 2007. gada 21. decembrī Latvija pievienojās Šengenas līgumam, kas nodrošina robežkontroles atcelšanu līguma dalībvalstu pilsoņiem ES iekšējās robežās un ostās. Savukārt 2008. gada 30. martā robežkontroli atcēla arī lidostās, sniedzot iespēju Latvijas pilsoņiem brīvi pārvietoties Šengenas zonā.

> 2014. gada 1. janvārī Latvija pievienojās eirozonai, nacionālo valūtu latu nomainot pret Eiropas vienoto valūtu – eiro.

Avots: mfa.gov.lv

Uzziņai

> Latvijā 74% aptaujāto uzskata, ka valsts no dalības ES ir ieguvusi, kā galvenos iemeslus minot miera un drošības stiprināšanu (39%), jaunas darba iespējas cilvēkiem (33%) un Latvijas ekonomiskās izaugsmes veicināšanu (31%). 44% Latvijā aptaujāto ir pozitīvs priekšstats par ES.

>  57% aptaujāto Latvijā uzskata, ka ES lēmumi ietekmē viņu ikdienas dzīvi. Kā EP darba prioritātes Latvijas pilsoņi minējuši sabiedrības veselību (44%), cīņu pret nabadzību un sociālo atstumtību un atbalstu ekonomikai un jaunu darbavietu radīšanai (abām 40%).

Avots: Aptauja “Parlameter 2023”

Avots: CSP

Es domāju tā: Kā jūtaties, dzīvojot Eiropas Savienībā (ES)?

Kristers Pērkons – strādā un mācās:

– Nav nekādu problēmu! Es piedzimu jau Eiropas Savienībā, un šī man ir pierasta vide. Par to, kā cilvēki dzīvoja pirms iestāšanās ES, ir dzirdēts. Vieni teica, ka agrāk bija labi, otri, ka tomēr slikti. Es domāju, ka šodien vēl daudz ko darīt, lai Latvijā pilnveidotu likumus, lai mēs nebūtu iegrožoti sistēmā. Lai mēs te būtu brīvāki un paši varētu lemt, kā mums labāk.

Agrita Poriņa – medmāsa:

– Visādi. Ir dažas lietas, kas, manuprāt, tomēr ir pārspīlētas, ko ES prasa. Piemēram, dažādi ierobežojumi, prasības, kas saistītas ar zaļo kursu. Daudz ko nemaz nevar izdarīt. Savukārt stabili varam justies drošības ziņā. Ja Latvija nebūtu savienībā, tad sazin, kur mēs būtu… To nevar salīdzināt, kā dzīvojām krievu laikā un tagad. Tāda brīvība, kāda ir šodien, tolaik nebija iespējama.

Linda Matisone – liepājniece:

– Jūtos ļoti labi! Pat negribas domāt, kā būtu, ja šodien tā nebūtu! Jā, cilvēkiem daudz ko patīk kritizēt, bet nesalīdzināmi sliktāk būtu, ja Latviju neuzņemtu ES. Cilvēkiem visas labās lietas šķiet tik pašsaprotamas, ka tās jau vairs nenovērtē. Tagad robežas uz pasauli ir vaļā, var ceļot, kur gribas. Eiropā vienota valūta, nauda nav jāmaina. Ļoti labi, ka esam ES.

Dženeta Kukuka – studente:

– Ir gan plusi, gan mīnusi. Biju ļoti bēdīga, kad Latvijai nācās atteikties no savas nacionālās valūtas – latiem. Bet esmu priecīga, ka esam Eiropas Savienībā un mums dota iespēja attīstīties. Infrastruktūra būtiski uzlabota, un šis process turpinās. Varam būt līdzvērtīgā statusā ar citām Eiropas valstīm un justies droši, aizsargāti. Tas šodienas apstākļos ļauj prātu saglabāt mierīgāku.

Svetlana Štarka – strādā:

– Pats svarīgākais, ka es jūtos droši. Šo sajūtu dod tas, ka Latvija ir ES un NATO. Protams, runājot par citu, labāk gribētos to un vēl to, bet pati galvenā tomēr ir drošība. Latvietim raksturīgi pukstēt un būt ar daudz ko neapmierinātam, bet es personīgi tiešām novērtēju, ka esam ES. Ja jāizsver plusi un mīnusi, tad plusu noteikti daudz, daudz vairāk.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz