Trešdiena, 8. maijs Staņislava, Staņislavs, Stefānija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aizraušanās brīvlaikā – gaisa pūķi

Aizraušanās brīvlaikā – gaisa pūķi
18.06.2009 07:01

Atslēgvārdi

Ir sākusies vasara, tātad arī skolas brīvlaiks, un droši vien liela daļa bērnu un jauniešu ir piedomājuši, kā pavadīt brīvos brīžus.

Vismaz pagaidām vēl nevaram priecāties par siltu un saulainu laiku, taču arī drēgnā, vējainā dienā ir iespējams izklaidēties. Viens no veidiem – pamēģināt savus spēkus gaisa pūķu palaišanā, kas, dzīvojot pašā piekrastē, teju vienmēr būs veiksmīga.

Pamēģini izgatavot pats

Mūsdienu gaisa pūķis gan vairs visai maz līdzinās fantastiskajam radījumam, kas viduslaiku tekstos parasti aprakstīts kā milzīga čūska ar spārniem un asti, divām vai četrām ķepām, asiem nagiem, necaurduramām bruņām un ugunīgu elpu, taču emocijas tas joprojām rada iespaidīgas. Gaisa pūķu izgatavošanas pirmsākumi meklējami Ķīnā tūkstošiem gadu senā pagātnē. Atbilstoši vēstures liecībām, sākotnēji pūķi izgatavoti no koka militārām vajadzībām un kalpojuši kā tā laika “augstās tehnoloģijas” un netika izmantoti izklaidei. Vēsturiskajos rakstos ir pat pieminēts, ka tikuši izgudroti arī tādi gaisa pūķi, ar kuriem gaisā varēja pacelt cilvēku. Tāpat gaisa pūķi izmantoti, lai piegādātu steidzamas vēstules un izspiegotu ienaidnieku. Jau krietni vēlāk ķīnieši atklājuši prieku, ko sagādā no papīra vai zīda izgatavota gaisa pūķa lidināšana. Tradicionāli Ķīnā pūķa karkasu izgatavo no bambusa kociņiem, bet pārsedzošo materiālu izrotā ar rokām veidotiem gleznojumiem.

Gaisa pūķa izgatavošana kopā ar bērniem var izvērsties par jautru pasākumu. To izdarīt nemaz nav tik sarežģīti, jo ir vajadzīgs tikai ietinamais papīrs vai plēve, pāris līstīšu, līmlente un striķis. Līstītes var aizstāt arī ar grilam paredzētajiem iesmiņiem. Taču šāda pūķa izgatavošana ir diezgan laikietilpīga un prasa zināmu pieredzi. Ja laika un iepriekšējās pieredzes nav, bet tomēr gribas izbaudīt vasarīgos pūķa palaišanas priekus dabā un svaigā gaisā, visvienkāršāk būtu izmantot iespēju iegādāties gaisa pūķi kādā no interneta veikaliem. Parastajos veikalos lielākoties pieejami tikai viena veida gaisa pūķi – ar vienu auklu, kas ir ļoti vienkārši, vairāk piemēroti bērniem un mēdz saplīst pēc pirmajiem lidojuma mēģinājumiem. Turklāt, kā stāsta zinātāji, veikalos iegādātie pūķi ir ne tikai trausli, bet arī brīžiem pārspīlēti dārgi, tā ka labāk ir censties izgatavot tos pašiem, kā to dara Liepājas Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centra speciālista Ulda Skamara audzēkņi.

Pāris padomu

Internetā nopērkamie profesionālie gaisa pūķi ar divām auklām ir nedaudz sarežģītāk vadāmi, taču tie ir izturīgāki, ar tiem gaisā var izpildīt dažādus trikus. Pašlaik profesionālie gaisa pūķi ir ļoti dažādas formas un tiek izgatavoti no neilona, kas ir viegls un izturīgs materiāls. Tādēļ šāds pūķis kalpos ilgāk nekā papīra pūķi. Lai paceltu gaisā pūķi ar divām auklām, ir vajadzīgas zināmas iemaņas. Sākotnēji pats pūķis, kamēr tiek atritinātas abas auklas, ir jānovieto uz zemes vai jāiedod kādam paturēt vēja pūšanas virzienā. Svarīgi, lai abas auklas tiktu izritinātas vienādā garumā, citādi pūķis būs nestabils. Parasti auklas izritina vismaz 20 metru garumā. Pūķis tiek pacelts gaisā, izstieptas rokas paceļot sev priekšā un nospriegojot auklas (vai auklas vienlaikus paraujot, nolaižot rokas lejup), izmantojot vēja spēku. Kad pūķis pacelts gaisā, ir jāmēģina to noturēt tajā vēja plūsmā, kurā pūķis ir visstabilākais, jo tad būs daudz vienkāršāk iemācīties pūķi vadīt. Pūķi var pagriezt, manipulējot ar vienu no auklām. Ar laiku praktizējot ir iespējams iemācīties ar pūķi veikt dažādus trikus, to visu laiku noturot gaisā.

Ķīnieši uzskata, ka pūķa lidināšana ir ļoti laba aktivitāte veselības uzlabošanai. Ir pat ticējums, ka pūķa auklas atlaišana un palaišana gaisā brīvā lidojumā ļauj atbrīvoties no slimībām un neveiksmēm. Kāpēc lai arī tu neizmantotu iespēju padarīt savu brīvo laiku interesantāku un arī veselību stiprāku ar jaunu aizraujošu nodarbi – gaisa pūķa lidināšanu? It īpaši tādēļ, ka jūnijā vēja stiprums pūķa pacelšanai gaisā ir piemērots. Vēja vidējais ātrums tagad lielākoties ir trīs, jūras piekrastes rajonos – četri, bet pašā Kurzemes jūras piekrastē – vismaz pieci metri sekundē. Nekad neiznāks vilties, ja dosies pūķi lidināt pie jūras, jo pašā Baltijas jūras piekrastē gandrīz katru gadu jūnijā vēja ātrums var sasniegt mēreni stipra vēja spēku (8 m/s).

Miks Kuncītis,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz