Otrdiena, 25. februāris Alma, Annemarija

Apmaiņas projektā jaunieši mācās darot

Apmaiņas projektā jaunieši mācās darot
Foto: No personīgā arhīva
02.08.2018 18:06

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

No 24. līdz 30.jūlijam Liepājā, viesu mājā ”Ērgļi” pulcējās ap 30 jauniešu no Horvātijas, Kipras, Rumānijas, Apvienotās Karalistes un Latvijas, lai īstenotu jauniešu apmaiņas projektu ”Your Health, Your Wealth”, portālam vēstīja Liepājas Jauniešu mājas projektu vadītāja Daira Knipše. 

Projekts bija piesātināts ar dažādām aktivitātēm. Rīts iesākās ar jogas, elpošanas un stiepšanās vingrinājumiem, bet dienas gaitā aktivitātes attīstījās arī citos ar veselību saistītos virzienos – paši jaunieši izrādīja iniciatīvu un veidoja savas meistarklases sākot ar fiziskiem treniņiem un beidzot ar dabīgās zobu pastas pagatavošanu.

Jauniešiem bija iespēja darboties lauksaimniecībā un no pašu savāktiem lauku labumiem pagatavot veselīgus mielastus. Aktīvā iesaistīšanās lauku darbos rosināja jauniešus uz radošām debatēm un izveidot interaktīvas prezentācijas par uzturu un tā ietekmi mūsu ikdienas dzīvē, kas viss tika iemūžināts īpašā, katra izveidotā pavārgrāmatā.

Jauniešiem arī bija iespēja iepazīt Liepājas aktīvo dzīvesveidu, apgūstot veikbordu un izmēģinot ”Tarzāna taku” Beberliņos, kā arī latviešu tradīciju izkopto saunā iešanu un baļļas apmeklēšanu.

Dalībnieki braucot prom pauda atzinību par gūto un piedzīvoto. ”Projekts bija patiesi atsvaidzinošs, zināšanu un jautrības pilns”, pieredzētajā dalās Iva no Horvātijas. ”Aktivitātes bija aizraujošas, interesantas un balstītas uz būtisko neformālās izglītības principu – mācīties darot. Tā bija iespēja mācīties, gūt zināšanas un jaunus veselīgus ieradumus. Dalībnieki bija atvērti un pretimnākoši, tāpēc draudzība mūsu starpā dzima uzreiz. Pavadot laiku dabā un pilsētās, esmu arī iemīlējusi Latviju kā valsti un šeit noteikti atgriezīšos”.

Pieredzētajā dalās arī Rumānijas dalībnieku līderis Adrians: Projekts bija fantastiska iespēja jauniešiem no piecām dažādām valstīm mācīties vienam no otra, kā dzīvot veselīgāk, kā arī izmēģināt dažādas aktivitātes, kuras nekad nebūtu piedzīvotas, piemēram, veikbords, sauna, joga, meditēšana u.c. Mēs pieredzējām lauku darbus Latvijā, baudījām latviešu tradicionālo (un veselīgo) ēdienu un satikām vietējos Liepājas iedzīvotājus. Daudzi no mums iemācījās pavisam ko negaidītu – ka Latvijā mellenes var augt arī mežā pie jūras. Mēs iemācījāmies, ka nav nozīmes, no kurienes tu esi – mēs visi esam cilvēki, kurus vieno vēlme dzīvot veselīgi”.

”Aizvadītajā nedēļā biju starp lieliskiem cilvēkiem skaistā vietā Bernātos, kur guvu unikālu pieredzi”, dalās Nikola no Kipras. ”Iepazīstot Latvijas mežus, iegremdējoties Baltijas jūrā, baudot latviešu virtuves ēdienus un piedaloties visās ar veselību saistītās aktivitātēs, man ir atmiņas, ko sirdī mīļi turēšu uz mūžu.”

”Nespēju izteikt vārdos savu pateicību par iespēju gūt tik brīnišķīgu pieredzi. Mēs dzīvojām tuvu mežam un jūrai, kas manā valstī ir retums. Projektā esam atraduši arī sirdsdraugus, tāpēc atvadīšanās bija uz skumjas nots. Vissvarīgākā mācība, ko guvu – ir svarīgi censties darīt sevi vairāk laimīgu, būt starp veselīgi domājošiem cilvēkiem un vienmēr atcerēties, ka esmu pelnījis vairāk par viduvēju dzīvi,” būtisku atziņu guvis Stavros no Kipras.

Projektā piedalījās arī latviete Anna Audere, kas pasniedza meistarklasi dabīgās zobupastas pagatavošanā, kā arī jogas un meditācijas nodarbības. ”Šī bija mana sestā jauniešu apmaiņa, kurā es piedalos, bet katru reizi es iemācos, ko jaunu gan par sevi, gan par dzīvi kopumā. Šī bija pirmā reize, kad istabiņā dzīvoju kopā ar meitenēm no citām valstīm – Kipras, Anglijas un Horvātijas. Tas bija lieliski, it sevišķi vakara sarunas. Es uzzināju daudz jauna par veselīgu dzīvesveidu, lai gan jau iepriekš aktīvi piekopu to ikdienā.  Man ļoti patika vadīt jogas un meditācijas nodarbības no rītiem, kā arī kopā spēlēt dažādas spēles un pavadīt laiku pie jūras, runājot un diskutējot par aizraujošām, ar veselību saistītām tēmām, izmēģināt “BB Wakepark” piedāvātās iespējas un vadīt meistarklasi dabīgās zobu pastas gatavošanā”.

”Man bija patiess prieks strādāt ar tik atvērtiem, pozitīvu emociju izstarojošajiem jauniešiem”, stāsta projekta iniciatore Monta Norkuse. ”Mēs paši, jaunieši, veidojām šo vienreizējo pieredzi un ticu, ka ar šādu entuziasmu dažādu kultūru starpā patiesās vērtības nepazudīs.”.

Projekts ”Your Health, Your Wealth” tiek finansēts ar Eiropas Komisijas ”Erasmus+: Jaunatne darbībā”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli