Sestdiena, 4. maijs Viola, Vizbulīte, Vijolīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Azartiski “rokas” cauri likumiem

Azartiski “rokas” cauri likumiem
Foto: Personīgais arhīvs
06.07.2013 11:47

Ligita Kupčus, www.liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Kopš Baiba Cipriķe strādā par juristi viņa arī makšķerē. Tas esot vislabākais veids, kā atslābināties pēc saspringta darba un kā atbrīvoties no ikdienā uzkrātajām negācijām. Taču tieši iespēja palīdzēt cilvēkiem piesaistījis viņas uzmanību, izvēloties profesiju.

Baiba par juristi strādā jau divus gadus. “Tiekos ar dažādiem cilvēkiem, gan fiziskām, gan juridiskām personām. Uzklausu viņu problēmas, un kopīgiem spēkiem mēģinām rast tām risinājumus,” stāstot, ko nozīmē strādāt šādu darbu, skaidro Baiba. Viņa, piemēram, sagatavo vai palīdz sagatavot juridiskus dokumentus: līgumus, pieteikumus, paskaidrojumus, sūdzības, pārsūdzības, iesniegumus. Dod padomus klientiem par viņu likumīgajām tiesībām un pienākumiem. Īsāk sakot, jurists ir tas cilvēks, kurš pārzina juridiskās tiesības, likumus, un pielieto tos, kārtojot darījumus.

Jurista darba ikdiena ir aizraujoša un izaicinājumiem bagāta, šajā profesijā garlaicīgi nav. Baiba to apstiprina: “Katra diena ir savādāka.” Darba saturs ir atkarīgs no izvēlētās specializācijas, norāda jauniete. Baiba vairāk praktizē civillietās. Protams, neiztiek bez dažādiem rakstu darbiem, pētīšanas un tamlīdzīgi. “Katru dienu cilvēkus neuzklausu. Ir apmeklētāju pieņemšanas dienas un ir, kā es pati tās saucu, rakstu dienas. Darīt abas lietas paralēli ir grūti. Ja koncentrējos, tad uz kaut ko vienu.”

Vaicāta, vai patlaban jurista profesija ir pieprasīta, Baiba atbild: “Problēmas ir un būs. Tās nekur nepazūd.” Juridiskās zināšanas būs nepieciešamas vienmēr. Turklāt jurisprudences studijas palīdz veidot citādu skatījumu uz procesiem, saprast dažādus notikumus. Tā kā iegūtās zināšanas ir izmantojamas, ne tikai veidojot jurista karjeru, bet arī citās jomās.

Baiba nenoliedz, ka dažkārt dēļ lielā darba apjoma, un kad spiež termiņi, sanāk aizkavēties ilgāk pēc noteiktā darba laika vai strādāt mājās. Taču principā savu darba laiku koriģē pati pēc vajadzības.

Uzsākot juristes darbu, klientiem neuzticību viesa Baibas vecums. Dēļ tā daudzi viņu nav uztvēruši nopietni – izskatījusies pārāk jauna. “Kad cilvēki nāca uz konsultāciju, skatījās uz mani neticīgām acīm. Neuzticējās tādēļ, jo nodomāja – tu esi pārāk jauna, ko vari zināt. Reiz pat tiesā, kurp man jādodas, pārstāvot savu klientu, mani nosauca par meitiņu. Tagad situācija ir mainījusies, lai gan redzu, ka dažam joprojām ir mulsums, mani ieraugot,” smaidot stāsta Baiba ar ko jārēķinās pēc studijām uzsākot praktizēt. Arī pēc tam noteikti jāturpinot izglītoties: “Šajā darbā visu nekad nevar zināt, turklāt nepārtraukti likumi mainās. Es papildus lasu, no dažādiem avotiem gūstu informāciju, lai zinātu pēc iespējas vairāk, būtu kompetenta un spētu atbildēt uz jautājumiem.” Baiba priecājas, ka blakus ir kolēģe ar lielāku darba pieredzi. Ja ko nezina, vienmēr palūdz padomu.

“Jā, tas ir sēdošs darbs, kurā jākrāmējas ar papīriem. Bet ir interesanti. Ar katru jaunu ienākošo lietu iemācos ko jaunu,” jauniete darbam velta pozitīvus vārdus. Jau vidusskolas laikā Baiba bija izlēmusi, ka grib kļūt par juristi. Dokumenti iesniegti vienīgi Baltijas Starptautiskajā akadēmijā, nevienā citā augstākās izglītības iestādē. Tiesību zinātnēs studēts četrus ar pus gadus. Tagad apsver domu par iestāšanos maģistrantūrā.

“Ar cilvēkiem ir jāstrādā ļoti godīgi un atbildīgi. Jo konkurence starp juridiskajiem birojiem ir liela. Labākā reklāma ir apmierināts klients,” uzskata Baiba, par ko pārliecinājusies dzīvē. “Mani gandarī, ja esmu spējusi palīdzēt. Lai gan psiholoģiski darbs nav viegls. Ir smagi, ja pie tevis atnāk cilvēks un gauži raud aiz tā, ka nezina, ko darīt. Ir reizes, kad nespēju palīdzēt. To arī godīgi pasaku, lai nedotu veltas cerības.”

Uzskaitot īpašības, kādām jāpiemīt cilvēkam, kurš vēlētos strādāt par juristu, kā pirmo Baiba atkal nosauc godīgumu pret savu klientu. Tāpat jābūt ar augstu morāli, mērķtiecīgam, azartiskam, vēlmei palīdzēt un darīt visu, kas viņa spēkos. Tāpat ir svarīga spēja pārliecināt, uzklausīt.

Lai kļūtu par juristu, ir nepieciešama augstākā izglītība tiesību zinātnēs. Latvijā ir pietiekami daudz augstāko izglītības iestāžu, kurās var iegūt jurista kvalifikāciju. Tomēr iegūtais diploms ir tikai ceļa sākums uz jurista profesiju, jo tālāk seko prakse un neatlaidīgs darbs. Studējot jurisprudenci, ir būtiski jau pašā sākumā saprast, ka ļoti daudz būs jāmācās pašam, ka viss būs atkarīgs tikai no tevis.

___________
P.S. Katru nedēļu publicējam dažādus stāstus, iepazīstinot ar šobrīd
darba tirgū pieprasītu profesiju pārstāvjiem. Un kas zin’, varbūt kāda
pieredze palīdzēs apjukušam jaunietim izlemt, kādā virzienā lūkoties,
domājot par savu nākotni pēc skolas absolvēšanas. Vari droši
līdzdarboties un iesūtīt e-pastā [email protected]
ierosinājumus, par ko Tu vēlētos šajā rakstu sērijā lasīt.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz