Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Azarts ar “tauriņķeramo” rokās

Azarts ar “tauriņķeramo” rokās
25.03.2010 13:18

Ligita Kupčus

Atslēgvārdi

“Beidzot!” – redzot kūstošo sniegu, izsaukties tie, kas mūspusē cenšas sabīdīt jaunu sporta veidu – lakrosu. Celmlauži Oskars Rukutis, Gints Grasis un Ingus Liberts aicina ikvienu pievienoties un izmēģināt spēkus. Lai gan darba ir daudz un vēl nav atrasta vieta, kur trenēties, jaunieši vēlas Liepājā izveidot lakrosa klubu, kas būtu piektais Latvijā.

Kas ir lakross?

Lakross ir komandu sporta veids, ko spēlē ar speciālām nūjām un bumbiņu. Spēles mērķis ir bumbiņu, to piespēlējot pa gaisu, raidīt vārtos. Lakross ir kontakta spēle, tādēļ nepieciešams speciāls ekipējums, kurā ietilpst bruņas, ķivere, cimdi, bet kājās der futbola apavi – buči. Spēles laikā uz laukuma vienlaicīgi atrodas 10 vienas komandas spēlētāju: vārtsargs un pa trim aizsargiem, uzbrucējiem un pussargiem.

“Lakross ir taktikas spēle, nevis masveida skriešana no viena gala uz otru,” uzsver Gints. Vienlīdzīgā spēlē vidēji tiek gūti deviņi vai desmit punkti. Spēle kopumā ilgst 80 minūtes: ir četri periodi un katrs ir 20 minūtes garš. “Ir jābūt labai fiziskai sagatavotībai,” piekrīt Ingus, lai varētu visu spēli noskriet. Spēlētāju maiņas notiek līdzīgi kā hokejā. Puiši piebilst, ka lakrosā ir ne tikai hokeja spēles elementi – tā pati agresija, ātrums, taktika, darbošanās ar nūjām, bet arī kaut kas no futbola, jo lakross tiek spēlēts uz zāles seguma.

Lakrosa brālis ir interkross. Noteikumi ir gandrīz tie paši, tikai intekross ir bezkontakta spēle, tāpēc ekipējums nav vajadzīgs, un to var spēlēt uz basketbola laukuma seguma. Šī spēle ir ļoti piemērota sporta stundām skolās.

Ceļš līdz kluba izveidei pilns grūtību

Latvijas Lakrosa federācijas prezidents Gatis Ginters sarunā ar portālu ir pozitīvi noskaņots, un atbalsta puišu centienus iedibināt lakrosu arī mūspusē, jo pats ir dzimis liepājnieks un lakrosu aktīvi spēlē kopš tā pirmsākumiem Latvijā. “Lai gan ir pagājuši vairāki gadi, daudziem joprojām par to nav nekāda priekšstata,” pārliecinājies Gatis. Tieši tādēļ Gintam un pārējiem ir grūti pārliecināt citus ieguldīt laiku un līdzekļus lakrosa popularizēšanā. Vēl viens no mīnusiem ir puišu jaunais vecums. Viņiem šķiet, ka tieši tāpēc netiek uztverti nopietni. “Trūkst lielā tēta, kas nokārtotu daudzas lietas. Pagaidām tie sanākam mēs paši,” pasūkstās Gints. Turklāt jauniešiem nav pazīšanās, kas dažkārt noderētu, trūkstot respekta.

Kā viens no risinājumiem, Gataprāt, būtu bērnu vecāku iesaistīšana, kas palīdzētu organizēt un kārtot lietas ārpus spēles. “Centīšos panākt, lai vecāki būtu daļa no šī sporta veida. Lai apmeklē spēles, zina to virtuvi un problēmas, kas jārisina,” skaidro Lakrosa federācijas prezidents. Taču, ja nekas no tā nesanāks, viņš sola pats vairāk darboties kopā ar puišiem un iesaistīties, cik tas būs viņa spēkos.

Var sākt ar lietotu ekipējumu

Šobrīd ir stabili 10 Liepājas komandas spēlētāji, taču, lai normāli noritētu maiņas, kopumā nepieciešami vismaz 15. Kopš rudens, kad izvērsta plašāka reklāma, to bijis ne mazums, taču tādu, kas paliktu un nopietni pievērstos lakrosam, ir tikai daži. “No četriem paliek viens,” novērojis Gints. “Šobrīd cenšamies sarunāt vietu, kur trenēties. Pagaidām bez sekmēm,” viņš nopūšas. Ja galīgi nekas nesanākšot, būs jālūkojas uz Grobiņas pusi. “Apstāties vairs nav kur. Domāju, ka šī vasara varētu būt lēciens uz augšu,” prognozē jaunietis. “Lakross kā laba alternatīva vasaras laikā varētu būt hokejistiem,” spriež jaunieši, tāpēc aicina iesaistīties arī viņus.

Lai gūtu priekšstatu, galvenokārt jauniņajiem tiek ierādīts interkross. Vasarā Gints, Ingus un Oskars, kā arī vēl pāris draugi, trenējušies pludmalē un Jūrmalas parkā. Ziemas mēnešos ieņemta nogaidoša pozīcija, bet tagad – pavasarī – darbs atsāksies. Turklāt jāgatavojas spēlēm, kas notiks jau 18.aprīlī starp Latvijas komandām Saldū. Tās tiek gaidītas ar nepacietību un patīkamu satraukumu.

“Nav nepieciešams uzreiz iegādāties visu inventāru un ekipējumu,” mierina Oskars. Sākumā galvenais ir nūja un bumbiņa. To izmaksas sasniedz aptuveni 20 latus. Turklāt var sākt ar lietotu ekipējumu. Piemēram, Latvijas Lakrosa federācijas prezidents sācis ar ekipējumu, kas domāts hokejistiem. Arī Oskaram šobrīd ir hokejam domātas bruņas un ķivere, un viņš nesūdzas. Kopējās lakrosa ekipējuma izmaksas sasniedz aptuveni 150 latus.

Konkurence aug ar katru gadu

Šobrīd Latvijā ir aptuveni 100 lakrosa spēlētāju. Kā saka Gatis, vislabākais vecums, kad sākt spēlēt lakrosu, ir sākot no sešpadsmit. “Jāskatās, cik tu esi fiziski spēcīgs, cik tu vari panest. Līdz 20 gadu vecumam parasti tiek attīstītas prasmes, pēc tam var sākt pielietot fizisko spēku un grūstīties. Piemēram, ārzemēs sacensības tiek organizētas arī bērniem, taču pie mums tas nav iespējams,” pārliecināts Gatis, atsaucoties uz nelielo spēlētāju skaitu.

Ja interese par lakrosu ir radusies arī meitenēm, tad arī viņas aicinātas izmēģināt spēkus. Šobrīd Latvijā ir divas meiteņu lakrosa komandas – Rīgā un Jelgavā. Diemžēl ar to ir par maz, lai rīkotu lielāka mēroga turnīrus. Tāpēc pavisam drīz meitenes dosies uz Gēteborgu, lai saprastu, kā ir spēlēt pret citu valstu komandām. Puiši piekrīt, ka ir diezgan muļķīgi visu laiku tikai trenēties un nepiedalīties sacensībās. “Tās dod stimulu turpināt un attīstīties,” uzskata Ingus.

“Redzu, ka konkurence aug. Ja sākumā bija tikai trīs komandas, kas reizē garantēja kādu no godalgotajām vietām, tad nu jau jāpacīnās. Es vēl spēlēju, bet paaudžu maiņa notiek. Un ar tām komandām, kas pieredzes ziņā pašlaik ir priekšā, spēki pēc diviem gadiem izlīdzināsies,” pārliecināts Gatis.

Mūspusē kādu lakrosa spēli varētu sagaidīt septembrī. Turklāt jūnijā ieplānots īss miniturnīrs, kas galvenokārt notiks, lai ar šo spēli iepazīstinātu kā liepājniekus, tā citus interesentus.

Zināšanai

Tie, kas vēlas pamēģināt un piebiedroties lakrosa spēlētājiem Liepājā, aicināti zvanīt un rakstīt Gintam Grasim – 26486937; [email protected] vai Oskaram Rukutim – 26842927; [email protected]. Plašāku informāciju varat meklēt arī Latvijas Lakrosa federācijas mājas lapā www.llf.lv.

Uzziņai

Lakross ir Kanādas nacionālais sporta veids, kurš ir populārs arī citās valstīs, piemēram, ASV, Lielbritānijā u.c. Pēdējos gados lakross iegūst arvien lielāku popularitāti arī Eiropas valstīs. Pirmais pasaules čempionāts lakrosā notika 1967.gadā, pirmais Eiropas čempionāts – 1995.gadā. Latvijā lakross pirmo reizi parādījās 1992.gadā kā lakrosa paveds – interkross. Latvijā pašlaik ir četri lakrosa klubi – Rīgā, Jelgavā, Saldū un Valmierā, un top piektais – Liepājā. Ir divas sieviešu lakrosa komandas – Rīgā un Jelgavā, kā arī astoņas interkrosa komandas. Šobrīd lakrosu spēlē vismaz 24 Eiropas valstīs.

Pirmo reizi Eiropas čempionātā Latvijas lakrosa izlase piedalījās 2004.gadā. Divus gadus vēlāk – 2006.gadā – pasaules čempionātā Kanādā izlase izcīnīja 14.vietu. 2008.agdā Eiropas čempionātā lakrosā izcīnīta 11.vieta. Šogad Latvijas izlase dosies uz Mančesteru, lai otro reizi piedalītos pasaules čempionātā lakrosā.

Foto no www.llf.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz