Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bazilikam virtuvē goda vieta

Bazilikam virtuvē goda vieta
29.09.2010 07:39

Atslēgvārdi

Ja Liepājas domes Vides un veselības daļas vadītājai un dzejniecei Inetai Stadgalei būtu vairāk brīvā laika, virtuvē taptu dažādi brīnumaini ēdieni. Ikdienā viss notiek vienkārši un ātri.

“Nekas nav garšīgāks par mājās gatavotu ēdienu,” uzskata Ineta, piešķirot tam lielu vērtību. Viņa pieļauj, ka daudzus cilvēkus līdzšinējā ekonomiskās situācijas ir piespiedusi retāk pusdienot ārpus mājas un uz darbu pusdienām paņemt, piemēram, to, kas pagatavots iepriekšējā vakarā vai maizītes.

Parasti, ķeroties pie ēst gatavošanas, Inetai piebiedrojas arī viņas mazā meitiņa. “Mēs visu ko taisām kopā – griežam, vārām, cepam…” pastāsta Ineta. Reiz, pārnākot mājās no darba, gaidījis pārsteigums – viss sagatavots plātsmaizes cepšanai: mīkla izrullēta un ielikta plātē, krējums uzliets, āboli sagriezti, cukurs un kanēlis uzbērts. “Man atlika vien iešaut krāsnī,” par patīkamo kopīgo nodarbi priecājas Ineta.

“Parasti ēdiena gatavošanai pieeju radoši: paskatos, kas ir mājās un no tā arī taisu,” atklāj dzejniece. Tādējādi pašas pieredzē nereti iznāk kas pilnīgi jauns. Šogad, piemēram, atklājums bija pašu gatavota tomātu mērce, kas pēc tam ēsta kopā ar rīsiem, sēnēm, ceptu mencu vai desiņām. “Zināju, ka tik lielu daudzumu tomātu neapēdīsim. Lai tie neaizietu bojā, uz pannas izcepām,” pastāsta Ineta. Un pieticis visai nedēļai, izmantojot kā piedevu. Mērcei bija tik liela piekrišana, ka iecerētais tomātu zupas eksperiments paliks uz nākamo gadu.

Pārsvarā Inetas krājumos ir pašas lauciņā izaudzētais no Rucavas, bet, ja gadās bagātīga raža, tad arī kas gards tiek no viņas tēva saimniecības. “Cenšamies audzēt daudz ko un dažādi,” pastāsta sieviete. Šobrīd Inetas ģimenes ēdienkartē dominē dažādos veidos pagatavoti kabači – svaigā veidā, cepti, sautēti kopā ar citiem dārzeņiem. Taču pamazām iespraucas arī viena no vērtīgākajām ogām – ķirbis. Uzsvars tiek likts uz visu dārzeņu ēšanu svaigā veidā, taču bieža maltīte rudeņos ir arī dažādi sautējumi, improvizācijas. “Man garšo ēdieni, kuros var sagaršot sastāvdaļas, tāpēc maz lietojam sāli. Tā kā mums ar meitu ļoti garšo baziliks, to liekam gandrīz visur klāt,” piebilst Ineta, tas, protams, izaudzēts pašas dārziņā.

 

Kabaču laivas
Nepieciešams: 1 liels kabacis, siers, sēnes ( ja ir), malta gaļa (var arī iztikt bez), burkāni, tomāti, sīpoli, ķiploks, garšvielas (baziliks obligāts)
Pagatavošana: kabaci nomizo, pārgriež uz pusēm un izņem ārā vidu. Liek iekšā iepriekš pannā apceptus burkānus, sīpolus, ķiploku tomātus, gaļu. Pāri pārliek šķēlēs sagrieztu vai rīvētu sieru (var cept arī bez siera). Un liek iekšā cepeškrāsnī apmēram uz 20-30 min. 180 grādos. Vai ir gatavs, der kabaci padurstīt, vai ir pietiekami mīksts.


Dārzeņu kārtojums savā sulā
Nepieciešams: kabači, kartupeļi, burkāni, sīpoli, ķiploks, tomāti, eļļa, garšvielas ( baziliks obligāts J), zaļumi, malta gaļa (var arī iztikt), sēnes ( ja ir).
Pagatavošana: Sagriež ripiņās kartupeļus, kabačus, burkānus, sīpolus, tomātus un izkārto ieeļļotā “pīlē”. Kārtojot pievieno arī garšvielas un zaļumus. Liek iekšā cepeškrāsnī apmēram uz 30 min. 180 grādos. Var turēt arī ilgāk, tas atkarīgs no plīts. Variācijas: visu kārtojumu pirms cepšanas pārlej ar saldo krējumu vai arī pa virsu uzliek siera šķēlītes.


Ziemas salāti no gurķiem rudenim 🙂
Nepieciešams: 2 kg gurķu, sīpoli (var arī nelikt), 2 ēd.k. cukurs,1 ēd.k.  sāls, 1 ēd.k. etiķa esences (var izmantot arī dažādus galda etiķus – ābolu, vīna), 16-20 ēd.k. eļļas. Var pievienot dilles, piegriezt tomātus.
Pagatavošana: visas sastāvdaļas sagriež, liek lielā bļodā, pievieno garšvielas, samaisa un ļauj pāris (apm. 4) stundas sasuloties.

Inetas piebilde: šos salātus var arī likt burciņās un ēst ziemā, bet mūsu mājās tie ir tik iecienīti, ka līdz burciņām nenonāk.


Vīriešu zapte ziemai
Nepieciešams: pa 1 kg kabači, burkāni, tomāti, kāposti, sīpoli, ķiploks; eļļa, etiķis, sāls, cukurs; zaļumi.
Pagatavošana: visas sastāvdaļas smalki sagriež, izvāra (kamēr kāposti mīksti) un liek iekšā burkās.

Labu apetīti!

_________________

Padalies arī tu ar interesantu un gardu recepti, kā pagatavot vai saglabāt burciņās gurķīšus, kabačus, tomātus, sēnes, ērkšķogas, ābolus utt.! Tātad no tā, ko šobrīd var atrast mežā, dārzā vai uz lauka. Savas receptes un arī ieteikumus, kā un ko labāk darīt, piemēram, skābējot vai marinējot, vārot vai cepot, sūtiet uz [email protected]. Šajā ražas laikā ko interesantu un ņammīgu piedāvāsim gan no tā, ko būsiet iesūtījuši jūs, lasītāji, gan ko mums atklās kāds no mūziķiem, sportistiem, politiķiem, restorānu vadītājiem utt.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz