Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Ceturtdiena, 17. augusts

+18°C
Vējš: R 6.5 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Oļegs, Vineta

Brīvmākslinieks ar Liepāju sirdī

Liepājniekam Ansim Alksnim katra diena ir citādāka un vienmēr piepildīta. Viņš ir Liepājas Universitātes students, viens no Liepājas Pop/Rok skolas vadītājiem, bet viņa šībrīža aizraušanās ir elektrisko ģitāru ražošana.

Realizē savu sapni

Ansis ir cilvēks, kurš pats izgatavo kvalitatīvas elektriskās ģitāras.

Vēlme veidot savu mūzikas instrumentu Ansim parādījās jau, kad viņš nopirka savu pirmo ģitāru. "Protams, pirms iegādājos savu ģitāru, izmēģināju arī draugu un mūziķu dotās, tomēr katrā bija kas tāds, kas man nepatika," viņš min. Esot traucējusi forma, skaņa vai kāds cits sīkums. Tajā brīdī arī parādījusies interese par ģitāru taisīšanu. Kopš tā laika Ansis iedziļinājās, mēģināja izprast un apgūt, kā uztaisīt ģitāru, kas pašam patiktu. "Vairāku gadu garumā sāku veidot pētījumus par to, kā top ģitāras. Pētīju, kas nepieciešams – materiāli, elektronika, detaļas un ko šīs detaļas dara skaņas ziņā, kā skaņu ietekmē ģitāras forma," saka Ansis. Puisis uzmanību pievērsa katram sīkumam. Viņš ne tikai daudz lasījis un runājis ar cilvēkiem, bet arī testējis dažādas ģitāras. Šī informācija palīdzēja liepājniekam saprast, kas nepieciešams, lai izveidotu sev tīkamāko mūzikas instrumentu. Pirmās ģitāras tapšanas procesā svarīgākais bijis, lai tā vismaz par 95% skanētu tā, kā Ansis vēlējās.

"Sākotnēji man bija daudzi rasējumi, pat simtiem. Taču radās nākamā problēma – nebija vietas, kur izgatavot, un iekārtu, ar ko izgatavot," stāsta puisis. Tajā brīdī viņš atcerējās savu labu paziņu Valdi Štarku, kurš strādā uzņēmumā "Grobiņas M.D.K.". Viņš Ansim palīdzēja atrast pirmos nepieciešamos rīkus un materiālus, lai uzsāktu darbību. Tāpat V. Štarks liepājniekam bija labs sponsors un atbalsts. Pateicoties tam, ka jaunais ģitāru ražotājs bija pazīstams ar cilvēkiem, kuri pārzina kokapstrādi un varēja sniegt dažādus padomus, viņš varēja ķerties pie darba. "Protams, veidojot pirmo ģitāru, aizritēja daudz laika. Bet tomēr iegūtā skaņa un forma bija tāda, kādu es tiešām gribēju," priecājas jaunais meistars. Tajā brīdī puisis arī saprata, ka nav ko jokoties un ir nopietni jāķeras šai lietai klāt. Vēl ir viens iemesls, kāpēc Ansis nolēma ražot ģitāras, – neviens cits šobrīd Liepājā to nedara. Viņš grib, lai Liepāju atpazīst ne tikai kā mūziķu pilsētu, bet arī kā mūzikas instrumentu pilsētu. "Varbūt, pateicoties manis radītiem instrumentiem, taps kaut kas jauns un ģeniāls, kas paliks kā simbols," cerību pauž liepājnieks.

Pārzina ģitāras

Vēlāk sekoja ļoti veiksmīga sadarbība ar Liepājas Pop/Rok skolas dibinātāju Gintu Purgaili. Abi puiši apvienojās un secināja, ka Liepājai nepieciešama sava ģitāru remontdarbnīca, kura atradīsies skolas telpās. "Tajā mēs vēlētos tirgot manis gatavotas ģitāras, kā arī tās labot. Būtu iespējams arī veikt speciālus pasūtījumus, iegādāties dažādus sīkumus un unikālas lietas," ideju skaidro Ansis. Viņš piebilst, ka šādu piedāvājumu vēl līdz šim  Latvijā nav manījis. Veikalā būšot viss nepieciešamais, lai varētu parūpēties par savu ģitāru un vajadzības gadījumā to uzlabot jeb, kā Ansis to nosauc, – veikt tjūningu.

Patlaban liepājnieks ir uztaisījis piecas ģitāras, un katra no tām ir citādāka. Viņš pārzina katras ģitāras atšķirīgās nianses un dažās ralizējis arī unikālas idejas, kas nav redzamas citās ģitārās. "Pirmajām divām ģitārām esmu atrisinājis mediatoru novietošanas problēmu, iebūvējot tajās speciālus mediatoru turētājus," skaidro puisis. Liepājniekam nepatīk mediatorus līmēt pie ģitāras vai likt klāt speciālus plastmasas turētājus, tāpēc šī bija viena no pirmajām problēmām, ko viņš saviem mūzikas instrumentiem atrisināja.

Drīzumā taps ģitāra, kura nebūs paredzēta spēlēšanai. "Šī ģitāra būs Pop/Rok skolas izkārtne, tā karāsies pie ieejas. Katram, ejot garām, būs zināms, ka tā ir Pop/Rok skola," jūsmo ģitāru veidotājs.

Ansis saprot, ka viņam vēl daudz jāmācās un jāpilnveido sevi, taču jau šobrīd jaunietis ir apguvis tik daudz, ka zina pat, kā skanēs katra nākamā ģitāra. Tāpat viņš arī, paskatoties uz svešu ģitāru, jau 95% apmērā zina, kā tā skan, pat bez spēlēšanas.

Puiša ģitāras jau pabijušas vairākos koncertos, un ar tām spēlējuši vairāki mākslinieki, taču konkrētus vārdus viņš nevēlas minēt. "Šobrīd strādāju pie interesantas sadarbības, kura cilvēkus tuvākajā laikā varētu pārsteigt," atļaujas stāstīt liepājnieks. Viņš sev arīdzan ir uzstādījis izaicinājumu – Ansis vēlas ar savām ģitārām izdarīt kaut ko labu Liepājai. 

Izmanto unikālus materiālus

Katras ģitāras tapšanas process esot atkarīgs no tā, kam instruments būs domāts. Jāņem vērā arī dabiskie procesi – līmes sakalšana, lakas un krāsas nožūšana, kā arī koka apdare. "Šobrīd jārēķinās ar vienu mēnesi, bet arī tikai tad, ja visi materiāli ir uz vietas," secina Ansis.

Visīpatnējākais darba materiāls esot koks, no kura top ģitāras. Tas esot speciāli meklēts un nācis no Kanādas, Āfrikas, Madagaskaras, Indijas, Ukrainas un Baltkrievijas. Latvijā kvalitatīvu koku esot grūti atrast, jo pārsvarā visi ir mitri, bet labs koks ģitārai ir tāds, kurš ilgi žāvēts. "Ģitāras kokam minimālais žāvēšanas laiks ir 10 gadu, un man pat ir speciāls Āfrikas mahagonija sarkankoks, kas žuvis gandrīz 60 gadu," viņš lepojas. No koka žūšanas ilguma esot atkarīgā arī mūzikas instrumenta skaņa.

Šobrīd ģitāras top uzņēmumā "Grobiņas M.D.K.", kā arī jau nedaudz Liepājas Pop/Rok skolā, paralēli iekārtojot darbnīcu. "Visa lielā tehnika, protams, neatradīsies darbnīcā skolā. Mēs savā starpā smejamies, ka ar gateri skolā nenodarbosimies," smejas puisis.

Ansis jau sen saprata, ka vēlas veidot savas ģitāras. Tas notika dienā, kad puisis pirmo reizi rokā paņēma ģitāru. "Es vienmēr zināju, ka kaut kad savu sapni realizēšu. Kādā brīdī varbūt to piemirsu, bet tas atkal atgriezās," pateicīgs ir liepājnieks.

Nenožēlo dalību

Savus darinājumus Ansis prezentēja arī izstādē "Ražots Liepājā". Izstāde viņam parādījusi, ka cilvēkiem par šo darbības jomu interese ir. Cilvēki esot nākuši un uzdevuši dažādus jautājumus un interesējušies par visiem procesiem. "Gatavojoties izstādei, biju satraukts, tomēr zināju, ko sagaidīt, kā arī kādus jautājumus cilvēki uzdos. Un tā arī bija – par tiem pašiem materiāliem, procesiem, cenām," skaidro jaunais meistars. Viņš arī min, ka cilvēkus sākotnēji esot biedējusi ģitāru cena. Tomēr esot jāsaprot, ka tas ir pilnīgs roku darbs un tas nav lēti. Ansis arī saprot, ka ārzemēs šādu darbu novērtētu vairāk, bet liepājnieki esot gana atsaucīgi. "Pāris mūziķu izstādes laikā pienāca pie manis un teica, ka esot paši domājuši par ģitāru veidošanu, un bijuši pārsteigti, ieraugot, ka Liepājā kāds jau ar to nodarbojas," viņš stāsta. Iepriekš puisis savu nodarbošanos neesot reklāmējis.

Izstādes laikā Ansis ieguva daudz kontaktu un iepazina jaunus cilvēkus. Pasākums bijis ļoti vērtīgs, tomēr vislielāko iespaidu uz viņu atstājis kāds mazs zēns, kurš vēlējies spēlēt instrumentu. Ansis, protams, ļāvis. Šī bijusi pirmā reize, kad viņš turējis un spēlējis ģitāru. "Tas bija tik īpašs brīdis. Kad vēl pateicu, ka ģitāras ir mans roku darbs, vajadzēja redzēt bērna acis. To nevar izstāstīt," sajūsmu neslēpj jaunietis. Viņam vēl ilgi paliks atmiņā, kā zēns savu pirmo akordu iemācījies nospēlēt tieši uz pirmās Anša uztaisītās ģitāras.

Katra diena citādāka

Liepājnieks sevi dēvē par brīvmākslinieku – dizaineri, datordizaineri, materiāldizaineri un mūziķi, kas meklē sevi un radošumu sevī, kā arī iespēju attīstīties. "Mana ikdiena ir tik pilna ar daudzām mazām nodarbēm, ka nav vienas lieta, par kuru varu teikt – es daru to," secina puisis. Viņš darbojas dažādos mākslas projektos, ražo dažādas balvas, kā arī raksta pēdējo diplomdarbu universitātē. Tāpat Ansi arī interesē automašīnas. Tomēr trīs būtiskākās lietas šobrīd ir dizains, ģitāru taisīšana un Liepājas Pop/Rok skola.

Liepājniekam mīlestība pret mūziku radās jau agrā vecumā, jo visa viņa ģimene ir saistīta ar mūziku. Tētis jaunības dienās bijis dīdžejs un spēlējis dažādos skolu pasākumus, tāpat arī abi vecākie brāļi ir bijuši zināmi mūzikas atskaņotāji jeb dīdžeji. "Bija pienākusi arī mana kārta pārņemt šo mūzikas žanru, taču es ātri vien sapratu, ka šis žanrs nav man piemērots," skaidro Ansis. Tajā laikā viņu vairāk interesējusi smagā mūzika. Kaut arī agrāk viņam neļāva to klausīties, liepājnieks joprojām nav zaudējis interesi par šo žanru. "Man ir daudz muzikālo elku, bet, protams, tuvākie ir spēcīgie Liepājas mūziķi. Liepāja ir Liepāja, un to es atbalstīšu līdz pēdējai dienai," pārliecināts ir pilsētas patriots. Ansim šķiet, ka Liepājā ir sevišķa gaisotne. "Liepājas mūzikas aura ir tā, kas tur pilsētu. Tie, kas to uzķēruši, saprot un ir daļa no tās, arī es esmu viens no tiem," saka puisis.

  • Komentāri (0)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!