Pirmdiena, 26. oktobris Kaiva, Amanda, Amanta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Čipsu ballīte”, saldumi un vecāku mačs jeb tradīcijas saliedē

“Čipsu ballīte”, saldumi un vecāku mačs jeb tradīcijas saliedē
Foto: no Daigas Stumbres privātā arhīva
26.10.2019 07:06

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Tradīcijas bērnus saliedē, stiprina savstarpējo draudzību – secinājuši treneri, ieviešot vai piekopjot kopā ar saviem audzēkņiem kādu paražu vai rituālu. Treniņi ir viena lieta, bet tas, kas notiek ārpus sporta nodarbībām, ir pavisam kas cits.

“Čipsu ballīte” sezonas noslēgumā

Vieglatlētikas treneres Daigas Stumbres audzēkņiem jau 11 gadus notiek “Čipsu ballīte” – vienīgā diena, kad tiek atļauta neveselīga pārtika, tai skaitā čipsi un kola. Ideja par “Čipsu ballīti” radusies, kad gribējies saorganizēt kaut ko, kas saliedētu audzēkņus.

“Pamatdoma ir pabūt visiem kopā, vairāk kā tāda izklaide. Tajā vakarā mēs spēlējam spēles, stāstām spoku stāstus, skrienam stafetes.

Var drusku citādāk iepazīt bērnus – kā viņi aiz sevis savāc lietas, kā prot ar citiem sadarboties. Mazie no lielajiem mācās, kā, piemēram, tomātus sagriezt, kā vienā lielā pannā pankūkas izcept,” stāsta D. Stumbre.

“Bērni, protams, grib čipsus ēst un kolu dzert arī ikdienā, bet es saku “nē”,” savu nostāju pauž trenere. Viņa gan arī apzinās, ka šo noteikumu kāds noteikti neievēro un pa kluso pārkāpj. “Stāstu, ka tādos dzērienos kā kola un tai līdzīgos ir ļoti daudz cukura. Un čipsi ir apmāns. Tu ēd, liekas, esi paēdis, bet nekas veselīgs tas nav. Mācu ēst siltas zupas, makaronus, dārzeņus, kotletes.” Trenere uzsver, ka ir ļoti svarīgi, ko par veselīgu ēšanu māca un skaidro ģimenē: “Pašiem ir jārāda piemērs.”

Sporta spēļu skolai ir nerakstīts likums, ka, braucot uz sacensībām vai nometnēm, ar čipsiem un saldinātajiem dzērieniem autobusā kāpt nedrīkst, un tie nav atļauti arī sacensību un nometņu laikā. Taču vienu reizi gadā, “Čipsenē“, ar treneres atļauju bērni var ēst visu, ko kāro. Parasti “Čipsu ballīte” ir augusta sākumā, kad sezona beigusies. Pulcēšanās notiek lauku īpašumā pie kāda no audzēkņiem, kurš labprātīgi pieteicies uzņemt kuplo viesu pulku. “Galvenais, lai ir pļava un sirsniņbūdiņa,” D. Stumbre skaidro ballītes sarīkošanas kritērijus. Čipsene” norisinās divas dienas, un nakšņo bērni līdzpaņemtajās teltīs. Gadījies, ka sapulcējas pat 40–50 cilvēku.

Sākuma gados ballīte notikusi tikai vienu dienu, bet tad parādījies priekšlikums to izvērst divu dienu garumā ar nakšņošanu, un D. Stumbre sapratusi, ka tā audzēkņi vairāk saliedējas un sadraudzējas, iepazīst cits citu.

No tās reizes kopīgās tikšanās ilgst divas dienas. “Nu jau tas ir obligāts pasākums, kas jārīko, ko gaida,” trenere secina un priecājas, kad pievienoties izlemj arī bijušie audzēkņi, kuri jau devušies savā dzīvē. “Sēžam pie ugunskura, runājamies, Viņi pastāsta, kā kuram iet, ko dara,” D. Stumbre teic, ka savējos, stumbrēnus, vienmēr esot prieks satikt. “Izlaidumā ikreiz ir grūti. Sirds sāp, kad no bērniem jāatvadās. Es vienmēr viņus gaidu,” pavisam atklāta ir trenere.

“Pirms ballītes sarunājam, ko kurš pirks. Tajā vakarā, protams, galdā tiek celts arī normāls ēdiens – cepam pankūkas, desiņas, vārām plovu vai zupu, ko nu kuro reizi esam izdomājuši, jo ir bērni, kas tos čipsus nemaz neēd,” skaidro D. Stumbre. Viņa ir novērojusi, ka, lai arī tiek sanesta vesela kaudze neveselīgo našķu, bērniem nemaz tik ļoti tos negribas, Ja kāda mamma ir kaut ko izcepusi ciemkukulim, bērni to novērtē pat augstāk par veikalā pirktajiem cepumiem un noēd pirmo.

D. Stumbre saviem audzēkņiem ieviesusi arī tradīciju tikties ap Ziemassvētku laiku: “Mums ir pirts. Pasākumā cits citu apdāvinām, rīkojam loteriju, skaitām dzejolīšus. Bet nu galvenā, protams, ir Čipsene”.

Panākumus nosvin ar našķīšiem

Liepājas Futbola skolas audzēkņi ir iemanījušies ar kādu gardumiņu nosvinēt teju jebko – dzimšanas dienu, iekļūšanu sastāvā, skolā nopelnītu desmitnieku, brālīša piedzimšanu utt. “Liepājas” dublieru komandas galvenais treneris Oskars Kļava stāsta, ka šī tradīcija ir jau sena:

“Tā nākusi no mūsu vecākajiem kolēģiem. Jau padomju laikos uz svētkiem kāds kaut ko atnesa – konfektes vai ko citu.”

Tradīciju ievērojot arī sporta skolas futbolistu komandas, jo treneri, kas tai savulaik paši izgājuši cauri, to nodod tālāk saviem audzēkņiem.

Šai tradīcijai ir ne tikai praktiskā puse, kad pēc kārtīga treniņa bērniem prasās uzņemt ogļhidrātus, bet tādā veidā spēlētājs pauž arī savu attieksmi pret komandu. “Tā būtībā ir tava otrā vai trešā ģimene. Mūzika, māksla vai sports – katram bērnam ārpusskolas ģimene var būt cita, bet būtībā, savos svētkos atnesot kūku vai konfektes, tu parādi, cik nopietni attiecies pret cilvēkiem, ar kuriem kopā trenējies vai mācies.” O. Kļava to sauc arī par komandas saliedēšanas rituālu: “Ir, protams, tādi, kas neko nekad neatnes, lai gan finansiāli var to atļauties, un tas nepaslīd garām arī komandas biedriem.”

Esot mēneši, kad kūkas, konfektes un citi našķi parādās teju katru otro dienu, jo sakrīt daudz atzīmējamu svētku vai panākumu. Tukšāks periods esot ziemā un vasarā.

“Nav tik traki, resni nepaliksim,” smaidot teic O. Kļava un piebilst, ka treniņu laikā bērni kārtīgi strādā, tāpēc kāds saldumiņš pēc tam par skādi nenāk.

Treneris Kļava ievērojis, ka spēlētāji pat speciāli meklē ieganstus, lai tikai kādam būtu jāatnes kārtējais gardumiņš. “Tāpēc našķi ir ne vien dzimšanas dienās, bet par godu jebkam, pat dažādiem sīkumiem.” Šie noteikumi, protams, ir jāievēro arī trenerim.

Esot tādi futbolisti, kuri dienu pirms komandas biedru cienāšanas paši gatavo saldumus. “Acīmredzot viņam tas liekas svarīgi. Taču citi būtībā to nepamana, galvenais, ka pēc treniņa ir saldumiņš, ko apēst,” saka treneris.

Vecāki pret bērniem

Jau vairāk nekā 10 gadus hokejā ir tradīcija reizi gadā organizēt maču starp vecākiem un bērniem. Vecāki uzvelk ekipējumu un dodas cīņā. “Apspēlēt savu tēti – nu, kur vēl lielāks prieks!” novērojis Liepājas Sporta spēļu skolas hokeja treneris Guntis Pujāts. “Protams, šajos mačos lielākoties uzvar bērni, jo nav jau uzdevums viņus apspēlēt. Spēle notiek tādā smieklu, humora atmosfērā, tas ir kopā labi pavadīts laiks.”

Lielāka spēkošanās sanākot, ja piedalās tēti, kuri spēlē amatieru līmenī. Ir arī mammas, kas notiekošo ne tikai vēro no malas, bet arī pašas dodas uz ledus.

Ja kādam ekipējuma nav, nepieciešamais tiek aizlienēts no vecāko puišu komandām.

G. Pujāts apliecina, ka vecāku un bērnu mačs tiek rīkots principā visām LSSS hokeja komandām. Tiesnešu lomās iejūtoties treneri, bet, ja mačam pietrūkst vecāku, tad viņi dodoties arī laukumā trūkstošo tētu vai mammu vietā.

Guntis Pujāts norāda, ka, lai atpūstos no stingrā režīma un treniņiem, hokejisti uzspēlē arī peintbolu, boulingu, aiziet uz kino utt. Šādas aktivitātes vajadzīgas kolektīva stiprināšanai: “Lai čaļi cits citu vairāk iepazīst. Maiņas biedriem ir jābūt kā labākajiem draugiem, lai viens otram var palīdzēt. Ja viens kļūdās, tad pārējie četri palīdz un izglābj situāciju. Ja puiši draudzējas arī ārpus laukuma, to uzreiz var redzēt spēlē. Ja satiekas tikai stundu dienā, tad viņiem nav vajadzīgā kontakta.”

Savukārt bērnu un vecāku spēles mērķis nav tikai komandas saliedēšana, jo turēšanās kopā vairāku gadu garumā un ārpussporta aktivitātes tāpat saliedē kolektīvu, arī vecāki cits citu pazīst. Šādas spēles galvenā ideja ir kopā ar bērniem atpūsties. Tēti spēlē, bet mammas fano. Šī arī ir tā reize, kad vecāki var parādīt, ko paši māk, un novērtēt, cik patiesībā grūts ir bērnu izvēlētais sporta veids.

Foto galerija

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz