Sestdiena, 5. decembris Sabīne, Sarma, Klaudijs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Diploms nav biļete uz profesiju

Diploms nav biļete uz profesiju
Foto: Ģirts Gertsons
26.06.2018 07:15

"Kurzemes Vārds"

Pēc pāris nedēļām vidusskolu absolventi sāks iesniegt dokumentus iestājai augstskolās. Augstākās izglītības iestādēs veidosies konkursi, kuros uz vienu vietu pretendēs vairāki studēt gribētāji, cerot, ka pēc augstskolas absolvēšanas varēs strādāt izvēlētajā profesijā. Vai tā patiešām ir, skaidrojām, runājoties ar liepājniekiem, kam augstskolas diploms jau gandrīz kabatā.

“Mācījos par sporta un deju skolotāju Liepājas Universitātē. Šajā vasarā sākšu meklēt pilnas slodzes darbu, pašlaik vēl esmu pieņemta darbā tikai uz pusslodzi. Sāku strādāt jau trešajā kursā. Pusslodzes darbs bija viegli apvienojams ar studijām, bet vispār, kamēr atradu darbu savā specialitātē, pagāja divi gadi. Tas nav viegli, taču galvenais ir interesēties. Pašlaik strādāju Liepājas Bērnu un jaunatnes centrā par latviešu tautas deju skolotāju pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Pie šīs darba tiku, kad mani uzrunāja BJC tautas deju metodiķe, kura bija konsultējusies ar pedagoģi, pie kuras pati dejoju,” pastāsta Nellija Kuplēna.

Ventspils augstskolas students Jānis Kesenfelds izvēlējies studēt tulkošanu, kur, kā viņš pats stāsta, ir diezgan viegli atrast praksi. Pēc Jāņa domām, absolventiem ir grūti atrast darbu tieši pieredzes trūkuma dēļ. Bet katram studentam sevi no labākās puses jācenšas parādīt prakses laikā, lai būtu augsts novērtējums no prakses vadītāja, tad ir iespējams saņemt darba piedāvājumu no vietas, kur praktizējies.

Anna Salnāja nesen aizstāvējusi bakalaura darbu Liepājas Universitātes Tūrisma un rekreācijas studiju programmā. Viņa atzīst, ka darbu savā specialitātē atrast ir gandrīz vai neiespējami: “Protams, ir iespēja strādāt lielveikalos, bet tas parasti ir tikai uz laiku.” Anna šobrīd atradusi darbu citā specialitātē, tomēr neatmet cerību ar laiku strādāt tūrisma jomā.

“Darbu atrast ir diezgan viegli, īpaši jaunietim ar labām valodu prasmēm,” uzskata Biznesa augstskolas “Turība” starptautiskās komunikācijas studente Kristiāna Kerela. “Latvijā darba vietu ir ļoti daudz, darbiniekus meklē daudzviet,” viņa optimistiski nosaka. Kristiāna domā, ka studiju gados ir jādibina kontakti, kas nākotnē var noderēt.

Mūsu apvaicātie studenti lielākoties uzskata, ka atrast darbu savā profesijā augstskolas absolventam nav nemaz tik vienkārši. To, kā šo situāciju vērtē augstskolu pārstāvji, vaicājām arī Liepājas Universitātes sabiedrisko attiecību speciālistei Simonai Laiveniecei. “Universitātei ir sadarbība ar uzņēmumiem, kas garantē studentiem prakses vietas, mūsu uzdevums nav garantēt darbu absolventiem,” viņa skaidro.

Katru gadu augstskola izsūta anketas absolventiem, vaicājot par viņu darba vietām. Atsaucoties gan tikai katrs trešais. Bet 98% no tiem ziņo, ka darbu ir atraduši. S. Laiveniece piebilst, ka tuvākajā nākotnē dati par absolventu nodarbinātību būs pieejami arī Valsts ieņēmumu dienesta Absolventu datu reģistrā. Tas parādīs reālo situāciju nodarbinātībā.

Arī Biznesa augstskolas “Turība” sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Rancāne stāsta, ka augstskolas beidzēju aptauju dati rāda, ka absolventi ne tikai spēj veiksmīgi atrast darbu, bet visbiežāk strādā tieši izvēlētajā profesijā, kā arī sekmīgi veido savu uzņēmējdarbību vai ieņem vadošus amatus. Augstskolas pārstāve tāpat par nozīmīgu min praksi vadošajos Latvijas uzņēmumos, kas palīdz apgūt iemaņas izvēlētajā profesijā, kā arī nodibināt nepieciešamos kontaktus.

26 komentāri

2018-06-26 10:10

hai!: Kur vini dabūs darbu?!Cik daudzas strādā par pārdevējām...

2018-06-26 10:13

Hesburger: Laipni gaidīsim kolektīvā.

2018-06-26 11:29

viva duče: Tikai pa blatu un pazīšanos var dabūt labu darbu,kur kaulus nelauž un galva nesāp.

2018-06-26 11:52

Sokola: Laipni lūdzam bezdarbniekos

2018-06-26 12:17

Бобик: Ja tu esi pietuvinats pie musu deputatiem vai domes darbiniekiem,vai nu vienkarshi ir sakari ar banditiem tad laipni ludzam krasaina Liepajaa.Bet ja tu esi (ka daudzi) strada par 400 eiro rubli,pus bomzis tapat ka es,tad te pat nevar veidot savu ģimene(((Labi ka man ir savs transports un es varu stradat briivaa grafika jebkuraa laika neoficiali.Pateicoties savai otrai darbai man izdevas sakrat naudinju uz Mercedes B 200, tas bija mans sapnis ko esmu pats ar saviem spekiem jau realizejis.Savadak man vnk lidz savam zaarkam neredzet tadu mashinu.Un julija saakuma mans sapnis atbrauks no Vacija.

2018-06-26 12:34

Lokijs: Nu atjēgušies, vai ne? Labrīt! Kad pilsētā ir palicis teju 40 tūkstoši iedzīvotāju (labākajā gadījumā), viņi plāno iet strādāt par sporta un deju skolotājiem, tulkiem un viesnīcu darbiniekiem. Novelciet reiz tās rozā brilles nost un paskatieties uz lietām reāli! Šajās nozarēs atrast darbu ir visai sarežģīti pat Rīgā, kur nu vēl pustukšā pilsētā kā Liepāja! Ja reiz izvēlējāties vieglu taku iet, stājoties augstkolā šajos profilos, tad jābūt gatavam saskarties ar konsekvencēm. Nopietnāku profesiju pārstāvjus pieprasa vienmēr un visur, un maksā tiem krienti virs vidējās algas. It īpaši, ja esi kvalificēts speciālists.

2018-06-26 12:57

Lokijs: Cien. Laivenieces kundze! Jūsu aptauja nav objektīva un arī nevar būt objektīva pēc definīcijas! Absolventiem ir jāvaicā nevis tas, vai viņi ir atraduši darbu, bet vai viņi ir atraduši darbu sevis izvēlētajā profilā! Tad rādītāji būtu pavisam citi. Bez darba sēž tikai sliņķi, alkoholiķi, spēlmaņi un tādi, kas grib visu un uzreiz - "gribu darīt maz, gribu pelnīt daudz". Kādu-nekādu, bet darbu atrast var. Jautājums ir - vai tas ir jūsu augstskolas nopelns, vai tomēr katra cilvēka individuālā lieta? Izlasot rakstu rodas sajūta, ka Liepājā mēdz strādāt tikai tie, kam ir "augstākā" izglītība. Visi pārējie sēž bez darba, vai ne? Jūs labāk piedomājiet par savas augstkolas izglītības līmeni, lai katru gadu no skolas sola nav jāizlaiž nākamos aizbraucējus vai bezdarbniekus. Tā jau tur viss ir nolaists līdz kliņķim.

2018-06-26 13:00

Qr: kārtīga baura sapnis - mašīna. Un tad blato uz ceļa. Ar pliku pakļu, bet pie stūres. Un tik lej par pēdējiem eiro tur bākā, lai turpinātu izrādīties. #facepalm.
Ne jums ir noguldījumi privātajos pensiju fondos, ne jūs saviem bērniem tādus veidojiet, ne jums ir savas privātmājas, zemes, nekā jums nav. Normālam cilvēkam mašīna ir tikai kaut kāds palīglīdzeklis, tā starp citu. Normāls cilvēks tiešām neuzskata to par kaut kādu sapni.
Lūk, to arī novēlu jauniešiem - nebūt bauriem un tiekties uz kaut ko vairāk par mašīnu.

2018-06-26 13:11

to qr: Paskaties cik privātmājas maksā. Mašinu fiksi un ātri var nopirkt. Lielākoties bez mašīnas arī darba nebūs. Tā kā mašīna ir nepieciešamība, nevis palīglīdzeklis.

2018-06-26 13:23

Бобик: Man dzivoklis ir Dzintaru iela,pec vecmaminas naves pargaja manai mammai,bet pec tam,kad man paradijas iespeja stradat otraja darba,mana mamma parliecinajas ka esmu viens pats varu to apmaksat vina parrakstija to uz mani.

2018-06-26 13:39

Qr: bet mašīnai nav jābūt sapnim :) Tur tā sāls. Sapņiem jābūt lieliem, ambicioziem. Un var jau arī to privātmāju uzbūvēt, ja tāds ir sapnis. Svarīgi, kādas tev ir prioritātes. Mums dzīvē tā noteikti nebija mašīna. Sākumā bija izglītība, tad darbs, pieredze, tas atnesa ienākumus, ko netērējam izpriecās, bet sakārtojam izdevumus tā, lai prioritāri krājas gan pensijai, gan bērniem, mājas būvei. Bija laiks arī, kad uz darbu ar autobusu braucu :) Bet tagad mums ir gan savi auto, gan māja, gan noguldījumi. Visam savs laiks, ja pareizi saliek prioritātes un esi pacietīgs. Vai tad ne tā?
Cheerz

2018-06-26 13:51

Jeeriks: reti sakarīgs viedoklis te parādijies. #thumbsup Qr

2018-06-26 13:52

Бобик: Gruti stradat par nelegalu taksistu un loti loti bistami gan prieksh sevi gan vesselibai.Zato ne vchom sebe ne otkazivajesh.Par algu 350 rubli es pat normalus dzhinsus sevi nevareshu nopirkt komunalus samaksaji un pat paest nepaliek.Ar tadu algu tikai var versties sarkana krustaa.Cik reiz man vecaki piedavaja financialu palidzibu,bet es ka iistais virietis visu darījis ar saviem spekiem.Zato tgd es varu gan dziivokli,gan masinu saturet normala teh.stavokli,varu sev normalu apgerbu nopirk,tehniku nopirkt un pat uz jaunu masinu sakrat izdevas,vel savai gruti slimai vecmaminai palidzejis financiali,jo vinai pensija bija maza,lai vinai vieglais smiltis(Es jauniba gribeju klut ta ka vina,stradat par berndarza audzinataju,jo man loti patik nodarboties ar berniem,esmu lasijis daudz vinu gramatas un materialus par bernu audzinashanas un gatavojis iet macities uz LU .
Bet dziive ir viltiga,vis izradas otradi,pa dienu esmu kravejis,bet pa vakaru un piektdiena un sestdiena nakti esmu taksists.Tagad man ir 27 gadi.Un ziniet es ne maz nezheloju,jo dzive ta ir skola,bet liktenis tas ir instituts.Vot ta! Sorry par gramatiskam kljudam.

2018-06-26 14:03

fanni men rasta: to Qr, i laiki bija citi, i naudai cita veertiiba, nav ko saliidzinaat. ja dzeks raujas pa div darbi un sagrabina sev mashiinai, tas buutu uzslaveejami, ja vien neplaatiitos kaa taada tirgus baaba(kas arii uz tevi attiecas). Visiem tiks peec nopelniem, agraak vai veelaak, bet taa buus. Tu saki, ka sapnjiem jaabuut lieliem un ambicioziem, bet pats deklaree, ka maaja, pensija un beerni bija tavas prioritaates.. es tev atklaashu nosleepumu, bet daudzviet pasaulee taa ir tik vien kaa norma, un noteikti nekas liels un ambiciozs. Tas, ka vajadzeeja izcelt kaarteejo reizi, ka tev ir, a kaadam nav? labaak palika?(retorisks jaut.) Nu katram savs, es nenosodu, tik taada divkosiibas sajuuta radaas, lasot tavus penterus. cheerz.

2018-06-26 14:09

to qr: Ok, sakrāji mājai visu mūžu knapinoties. Ko ieguvi dzīves beigās? Visu mūžu vergoji pāris ķieģeliem. Protams, katram savas lietas sagādā prieku. Vienam māja un konts bankā, citam dzīves uzkrātā pieredze, emocijas un satiktie cilvēki.

2018-06-26 15:41

Rozmarija: Diploms nav biļete uz profesiju īpaši mācoties Liepājas Universitātē. Bet universitātes absolventiem nevajag bēdāties. Maximās darbinieki vienmēr nepieciešami!

2018-06-26 21:54

...xtc...: Ir risinājums - vajaG izvēlēties pareizo kontracepcijas metodi.. Nebūs jādzemdē, jāauklē un jādomā, kādā skolā sūtīt.. :P

2018-06-26 22:55

2 bērnu mamma: Arī es esmu beigusi LIepu. Galva uz plecie, rokas no dibena neaug. Savos 35 gados, ir 2 berni, uzcelta maja (bez kredītiem). Viss ir prioritatēs un apķērībā. Strādaju darbu, kas patīk un ar kuru varu dzīvot, neviss izdzīvot. Tāpēc nevajag teikt, ka LiepU vbeigušie ir dīgdieņi un nejēgas.

2018-06-26 23:07

Vārds: >JurkaarlieloBurka
Tu, pamuļķi, esi bijis Āfrikā!? Varbūt, tomēr krievijā!???

2018-06-26 23:10

saule: Šausmas,2bērnu mamma- beigusi universitāti un raksta ar tāāādām kļūdām!

2018-06-27 00:01

2 suņu māte: Kuras skolas tu esi pabeigusi? Speciālās - bērniem ar uzmanības trūkumu?

2018-06-27 06:53

suslis: Diploms par izglītību=--tā ir norāde ,ka kādam kaut kad ir bijusi iespēja vismaz kaut ko iemācīties.
Tik šķidra izglītības sistēma kā tagad Latvijā ,tā nekad nav bijis.

2018-06-27 13:29

Impis: dAŽAS TUR CĒRTAMAS

2018-06-28 14:36

Mēness: Saule, pašai jau arī ar pareizrakstību tā pašvaki! Aiz komata jābūt atstarpei, "2" un "bērnu" jāraksta atsevišķi, turklāt skaitļa vārdu šoreiz labāk rakstīt burtiem, pirms domuzīmes jāliek atstarpi.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz