Sestdiena, 11. jūlijs Svens, Leonora
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dodot pieredzi, gūst zināšanas paši

Dodot pieredzi, gūst zināšanas paši
Foto: Liepājas Jaunie Vanagi
14.10.2017 07:12

liepajniekiem.lv

Bērnu un jauniešu biedrības “Liepājas Jaunie Vanagi” vadītāju kabineta sienas rotā plakāti, bildes un neskaitāmas kartiņas ar pateicības vārdiem. Tos Līgai un Žigimantam Krēsliņiem atstājuši Eiropas Brīvprātīgā darba (EBD) veicēji no dažādām pasaules valstīm, kas caur viņu organizāciju piedalījušies Latvijā notiekošos projektos.

Programma ”Erasmus+” piedāvā ikvienam jaunietim veikt brīvprātīgo darbu, jebkurā sevis izvēlētā valstī, jomā, lai mācītos un pilnveidotos, nodrošinot visus izdevumus.

Krēsliņu ģimene – platforma brīvprātīgajiem

Nupat noslēdzies projekts, kura laikā biedrība kopš 2011. gada pie sevis uzņēmusi jau 100. brīvprātīgo. Tas bijis puisis Davids Alba no Spānijas, taču bez problēmām atceras ikvienu, ko uzņēmuši.

Gan Līga, gan Žigimants lieliski atceras pirmo uzņemto brīvprātīgo. “Tas nebija mūsu pašu rakstīts projekts. Organizācija “IFM-SEI” uzrakstīja projektu, kur pa visu pasauli 17 jaunieši mainījās savām vietām. Tad arī pirmoreiz nosūtījām brīvprātīgos. Divi jaunieši devās uz Indonēziju, bet pie mums ieradās Anna un Rodžers no Spānijas. Viņi šeit bija gandrīz gadu.” Viņi atzīst – tā kā toreiz nav bijusi pieredze, viņi daudz mācījušies. 

Pirmais uzrakstītais projekts bijis jaunatvērtā brīvā laika pavadīšanas centra, regulāro aktivitāšu piedāvājuma izstrādāšana. Brīvprātīgo ieviestās nodarbības, aktivitātes biedrībā notiekot joprojām. Protams, piedāvājums ir pilnveidots, attīstīts, taču ir pamats, kas ir veiksmīgs aizvien. Tiesa, “Liepājas Jaunie Vanagi” vairāk orientējas uz brīvprātīgo uzņemšanu, nevis nosūtīšanu. “Esam nosūtījuši uz citām valstīm 14 brīvprātīgos no Latvijas, taču tie ir jaunieši, kas meklējuši mūs, jo vēlējās piedalīties kādā projektā,” stāsta Līga.

Salīdzinot pirmos projektus un pēdējos, Līga un Žigimants smej, ka ir iemācījušies tik daudz, ka šķiet – nu jau var tikt galā ar visu. “Pēc pirmajiem projektiem bija grūti. Pārdzīvojām, domājām, kādēļ tieši tā viss noticis. Tagad saprotam, ka tā tas vienkārši ir.

Šīs kultūratšķirības un dažādā uztvere ir saprotama. Ar katru projektu mēs kaut ko mācāmies. Nekad nebūs viss perfekti, jo vienmēr būs dažādas situācijas un cilvēki.

Bet es uzskatu, ka mēs ļoti esam auguši,” pārdomās dalās Līga.

Katrs brīvprātīgais, kurš ierodas šeit, gūst milzīgu pieredzi, jo diendienā strādā ar simtiem bērnu. “Vienā vasarā vien šeit piedalās ap 400 bērnu un brīvprātīgie strādā ar viņiem visiem. Bērni un jaunieši ļoti veiksmīgi apgūst angļu valodu, praktiski to lietojot. Biedrībā strādājam ar jauniešu grupu, kas aug par nākamajiem līderiem. Viņi strādā starptautiskā vidē, kas ir ļoti nozīmīgi. Tajā pašā laikā mūsu jaunieši dod brīvprātīgajiem šo vietējo devumu – mūsu kultūru, valodu, aktivitātes.”

Viņi par sev būtisku ieguvumu atzīst pieredzi un piedzīvoto, uzturoties starptautiskā vidē. Taču Žigimants uzskata, ka visgrūtāk ir uzņemt ”tūristus”. Tie ir brīvprātīgie, kas projektus uzskata par iespēju ceļot. ”Viņi atbrauc un nesaprot, kādēļ ir jāstrādā,” viņš stāsta. Tāpat sarežģīti reizēm bijis arī nokārtot vīzas ceļošanai, jo ne visiem jēdziens ”brīvprātīgais darbs” šķiet saprotams.

Arī kultūratšķirības reizēm rada amizantas situācijas un citādu pieeju. Viņi par pieredzēto stāsta, ka, piemēram,

vāciešiem patīk saņemt striktas norādes, taču itāļi ir vienaldzīgākas dabas, nesatraucas, ja kavē pat stundu. Bet to visu nākas pieņemt.

”Mēs nekad arī nezinām, kas atbrauks,” noteic Līga, sākot stāstīt atgadījumus ar negodīgiem jauniešiem. ”Pirms projekta ir video intervija. Nu jau bijuši divi gadījumi, kad cilvēki apgalvo, ka nedarbojas kamera. Intervija notiek angļu valodā, viss lieliski. Tikai tad, kad brīvprātīgie atbrauc, saprotam, ka tie ir citi cilvēki bez angļu valodas prasmēm, jo intervijā runājis kāds cits,” atceras vadītāja. Šobrīd projekts ļauj sūtīt šādus viltvāržus atpakaļ, izslēdzot no projekta. 

Tiesa, šādās situācijās jaunieši ātrāk apgūstot valodu, taču ir arī tādi, kas nevēlas mācīties, tādēļ aizbrauc ar tādām valodas prasmēm, kādām ieradušies.

Ar lielāko daļu no brīvprātīgajiem Līga un Žigimants joprojām komunicē. Daudzi pat aicina ciemos. ”Mēs varam aizbraukt pie gandrīz jebkura. Mūs vienmēr sirsnīgi uzņem gan paši brīvprātīgie, gan viņu ģimenes,” priecīgi stāsta Krēsliņi: ”Reiz sēdējām mūsu dārzā un pie vārtiņiem kāds sāka mūs saukt. Atskārtām, ka tā ir meitene no Gruzijas, kas piedalījās mūsu otrajā projektā. Viņa vienkārši izlēma atbraukt ciemos, neko nesakot. Viņa pat atcerējās, kur jābrauc. Un tādi ir vairāki, kas atgriežas un mūs apciemo.”

Ir atgriezeniskā saikne

Tā kā abiem ļoti patīk ceļot, tad dodoties uz kādu valsti, kurā dzīvo kāds no brīvprātīgajiem, viņi vienmēr cenšas atrast laiku, lai viņus apciemotu kaut vai uz mirkli. Arī abu bērni izauguši, līdzdarbojoties biedrībā, tādēļ brīvprātīgie pieķeras arī viņiem un aicina ciemos visu ģimeni. 

Ir arī tādi brīvprātīgie, kas vēlējušies Latvijā palikt. Dživanna pēc projekta tik ļoti iemīļojusi biedrību un ikdienu ar viņiem, ka mēnesi pēc īstermiņa EBD noslēguma atgriezusies uz ilgtermiņa brīvprātīgo darbu ”Liepājas Jaunajos Vanagos”, kurš ilga 10 mēnešus.

Taču slovēņu puiši Domēns un Miha vēlējušies izdarīt kaut ko labu ārpus projekta, brīvajā laikā. Kādu vakaru, sēžot Krēsliņu ģimenes pagalmā, viņi izdomājuši ģimenei uzbūvēt nojumi. Līga notikušo atceras ar smaidu sejā: ”Viņi mums uzcēla nojumi, kas joprojām tur ir. Viens puisis bija dizaineris, kurš apgalvoja, ka tas nav sarežģīti un izlēma pēc darba vienkārši strādāt, lai mūs iepriecinātu.”

Par spilgtu piemēru daudziem, pāris atzīst kādu meiteni no Grieķijas, kas bijusi ar smagu fizisku invaliditāti, taču brīnījusies, kad kāds viņai piedāvājis palīdzību. ”Viņa vienkārši gribēja dzīvot. Tieši viņa brīnījās, ka Liepājā nav aktīvas nakts dzīves. Viņa gāja, strādāja un darīja, bet tai pat laikā bija cita meitene ar invaliditāti, kas sevi pataisīja par upuri.”

Tieši attiecības ar ikvienu no brīvprātīgajiem viņi uzskata par vienu no lielākajiem ieguvumiem. Arī pēc projekta viņi saņem vēstules, kartītes un pat dāvanas no viņu ģimenēm. ”Mēs nekad nevaram zināt, kurš novērtēs to, ko darām un ko viņi par mums domā, bet mēs ceram, ka vienmēr viņiem ko iemācām, tāpat, kā viņi iemāca mums.”

Foto galerija

1 komentāri

2017-10-14 21:36

Oklemetīns: Brīnos, ka atrodas tomēr bērni un jaunieši, kuri izvēlas bez samaksas dāļat savu darbaspēku. Tas ir tik nežēlīgi. Vai tad jauniešiem, bērniem nav jāmācās skolās, jāstudē, ja var atļauties slapstīties bez atlīdzības pa pasauli? Tas milzīgais ieguvums tad skaitās pieredze rotaļājoties ar bērniem un piedzīvotais? Smieklīgi. Bērnus ir jāmudina studēt un savu laiku bez adekvātas samaksas nešķērdēt! Laiks ir nauda! Kurš tad nezin šo teicienu! Un tas ir jāmāca jau no mazotnes. Ja tas neder, varbūt jāsasaistās ar mormoņiem vai līdzīgiem personāžiem, jāēd plika maize , jādzer ūdens un jāveic brīvprātīgais darbs rotaļājoties ar bērniņiem kādā pasaules nostūri! Tālu tiksim.:D

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz