Piektdiena, 10. jūlijs Lija, Olīvija, Olivers
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzīvesveids pret atkritumu kalniem

Dzīvesveids pret atkritumu kalniem
Foto: Egons Zīverts
29.09.2018 07:09

liepajniekiem.lv

Omulīgi iekārtoties starp tonnām plastmasas, piesārņotām ūdenstilpēm un ar lielo čipsu paku klēpī skatīties televīzijā par problēmām cituviet pasaulē, pat neaizdomājoties par to, ko katrs pats spēj mainīt – nereti mūsdienu cilvēka ikdiena.

Liepājniece Inese ikdienā strādā par skolotāju, taču papildus nodarbojas vēl ar kādu hobiju, kas nu jau kļuvis par viņas dzīvesveidu. Viņa sevi dēve par “zero waste” jeb “nulles atkritumu” kustības piekritēju. Tas ir koncepts tam, kā samazināt atkritumu daudzumu.

“Tāda “zaļa” domāšana man jau ir aktuāla kādus desmit gadus. Toreiz nāca tāds kā “eko” vilnis, domāju pat par savu ekoloģisko preču veikaliņu, taču Liepājā jau tādu atvēra. Tomēr arvien palika aktuāla doma par to, kā dzīvot “zaļāk”, un viens no pirmajiem reāliem soļiem bija – sākt šķirot atkritumus,” atceras Inese.

Viņa pati uzskata, ka kustību iepazinusi caur atkritumu šķirošanu un domām par to, kā samazināt lietu patēriņu ikdienā. “Pati pat nevaru pateikt, kurš mirklis bija tas, kad pievērsos “zero waste”, jo viss notika soli pa solim. Īpaši mani arvien uzrunāja attēli un stāsti par piesārņotiem ūdeņiem un saindētiem, mirstošiem dzīvniekiem, kas bezpalīdzīgi cieš no neapdomīgas cilvēku rīcības. Sāku pētīt šo kustību, daudz mācījos, sāka mainīties ikdienas ieradumi un pasaules redzējums.”

Nu jau gadu Inese sevi sauc par “zero waste” piekritēju, un atzīst – ir mainījušies dažādi ikdienas ieradumi, kas nosaka gan attiecīgu atkritumu apjoma samazināšanos, gan attieksmi par to, kas patiesi ir un nav svarīgs.  Lai palīdzētu arī citiem kustības piekritējiem, viņa izveidojusi interneta veikalu – blogu “Zaļā vārna”.

“Es savu “Zaļo vārnu” nosapņoju. Tur vienkopus cilvēki var sev pasūtīt dažādas lietas, taču es nevēlos kādam uzbāzties un tur iepērkas, galvenokārt tie, kam ir līdzīgas intereses kā man. Blogā es sniedzu savus ieteikumus, pastāstu par savu pieredzi, atklājumiem. Ja kādam tas šķiet noderīgi, tad turpat arī šīs lietas ir nopērkamas, jo reizēm ir grūti atrast, kur nepieciešamo nopirkt. Cilvēki šobrīd lielā mērā interesējas par nekaitīgāku dzīvesveidu,” skaidro sieviete.

Viņa gan smej, ka visvairāk, visticamāk netieši, “zero waste” dzīves veidu izdzīvo tieši pensionāri.

“Lasīju, ka patiesībā Padomju laikā visi bija sava veida “zero waste” piekritēji – gāja uz veikalu ar tīkliņiem, burciņām, pienu pārdeva stikla pudelēs. Šodien, aizejot uz tirgu redzam, ka pensionāri nāk ar saviem trauciņiem, viņiem tas nemaz nav jāmācās. Tieši vidējā un jaunā paaudze to visu ir zaudējuši. Mēs gribam būt stilīgi, daudz patērēt, pirkt arvien jaunas lietas  – esam pazaudējuši to vienkāršumu. Es cilvēkiem cenšos to parādīt.”

Ineses ģimene sākotnēji par viņas iniciatīvu smīnējuši. “Meita visu laiku teica, ka viņai nepatīk šī kustība, taču pati sāka nēsāt līdzi metāla salmiņu, ko izmantot dzērienos. Pētījumi rāda, ka tieši ar plastmasas salmiņiem un zobu birstēm lielā mērā tiek piesārņota vide. Kurš gan aizdomājas, ka jāpaiet tūkstoš gadiem, līdz sairs šodien zemē nomestā plastmasa. Mēs bieži mainām zobu birstes, tādā veidā zemē izmetam reālus plastmasas gabalus. Tāpat ir ar skuvekļiem. Arī mans vīrs tos izlēmis nomainīt pret metāla skuvekli, kuram jāmaina tikai žiletes.Un tā, katrs var sev paņemt kādu noderīgu lietu, lai paustu attieksmi.”

Viņa ievērojusi arī cilvēku interesi par zaļu domāšanu. “Arvien biežāk mazajos tirdziņos redzu cilvēkus, kas iet ar saviem traukiem, Tā ir vieta, kur es jūtu, ka pārmaiņas ir reālas – cilvēki meklē dabīgo. Es domāju, ka kaut arī lēnām, bet cilvēki domā par pasaulē notiekošo.”

Inese atzīmē, ka Liepājā nav grūti iepirkties arī “zero waste” piekritējiem. “Piemēram, veikals “Dabas ķocis” ir īsta šīs kustības piekritēju vieta. Manuprāt, vieni no viņu labākajiem produktiem ir dažādi milti un griķi, ko, šķiet, ka izberamā veidā citur Liepājā nevar dabūt. Tāpat mums ir fantastiskais Pētertirgus un mazie zemnieku tirdziņi. Protams, pārdevēji ir pieraduši likt visu plastmasas maisiņos, bet vienmēr taču var iedot savus auduma maisiņu. Arī veikalā “Gemoss” var atrast “zero waste” principiem atbilstošus produktus un iepakojuma veidus.  Ir forši, ka arī lielveikalos jau ir alternatīvas plastmasas maisiņiem.”

Kaut arī Inese aizvien apgūst jaunas zināšanas, viņa atzīst, ka grūtāk iet ar tīrīšanas līdzekļiem. “Esmu izmantojusi dažādus ekoloģiskos tīrītājus, taču šobrīd vairāk koncentrējos uz to, lai nebūtu tik daudz plastmasas pudeļu. Nopērku vienu lielu līdzekļa iepakojumu, lai tas kalpotu ilgāk. Katrs jau dara citādi – nav kāda viena, pareizā kustības piekritēja. Ar kaut ko ir jāsāk un galvenais ir sākt citādi domāt, un – mirklī, kad prāts pārslēdzas, paveras jaunas iespējas, tu ieraugi vairāk.”

“Zero waste” ceļš Inesei sākās kā eksperiments, taču šobrīd tas ir kļuvis par neatņemamu daļu viņas dzīves veidā. “Laiks parādīja, cik tas ir forši! Mums vienmēr ir jāmācās un jāpilnveidojas – tas ir dzīves ceļš. Varbūt tā šķiet – ko es viens dabas labā spēju izdarīt? Bet ja viens sāk domāt citādi un vēl kāds pievienojas, es ticu, ka tam ir nozīme. Daudzreiz mūsu personīgais piemērs ir svarīgs – pat nav par to jārunā. Var jau teikt, kādas lietas vajag nomainīt, bet tam līdzi jānāk arī prāta domām. Jāspēj ar citām acīm uz visu paskatīties – tāds ir arī mans lielākais ieguvums.”

Ieteikumi, kā vienkārši kļūt videi draudzīgākam:

1. Izmanto koka vai bambusa zobu birstīti. Tā kā plastmasas zobu birstītes bieži jāmaina, dabā tiek izmests liels daudzums plastmasas.

2. Izvairies no kokteiļu salmiņiem vai izmantot citus – metāla, stikla, bambusa.

3. Plastmasas iepirkumu maisiņu vietā izmanto auduma maisiņus.

4. Zobu pastas vietā izmanto tabletes vai arī pagatavo zobu pastu pats.

5. Šķiet, ka no vatītēm liela ļaunuma nav, taču arī tās tiek pārdotas plastmasas iepakojumā. To vietā var izmantot dvielīti, auduma spilventiņu, ko varēs izmantot vairākkārt.

6. Trauku mazgāšanas sūkļus, kuras bieži jāmaina, aizvieto ar koka birstītēm.

7. Tā vietā, lai pirktu ūdeni pudelēs, pildi to vēlreiz lietojamās stikla, metāla pudelēs. Ja nepieciešams, ūdeni var filtrēt.

8. Izmanto metāla skuvekļus, kam nepieciešams tikai nomainīt asmeni.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz