Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzīvnieciņš priekam, ne kažokam

Dzīvnieciņš priekam, ne kažokam
03.09.2009 07:01

Atslēgvārdi

Kad plaukstās iegulst mazais un mīkstais kamolītis – šinšilla, nākas piekrist Ievas teiktajam, ka tā spalva ir tik mīksta, ka pirksti nemaz nemana. Šoreiz par to, kāda ir dzīve ar šo neparasto dzīvnieciņu mājās, ko tas labprātāk ēd un kā kopjams.

Ieva Balcere (17) ir Liepājas ģimnāzijas skolniece, un šinšillu pāris Čips un Čipa viņas aprūpē kā dāvana no krustmātes nonāca pirms diviem gadiem. Kā sadzīvojat? “Ļoti labi, tikai šinšillas ir nakts dzīvnieki, tāpēc, kad lēnām ārā sāk krēslot, kļūst aktīvākas un rosīgākas. Dažkārt tik ļoti, ka nemaz nevar pagulēt,” saka Ieva. Tad abas lēkājot, skraidot pa būri un savā starpā sapīkstoties. Ieva brīdina: “Tiem, kam ir trausls miegs, ieteiktu šinšillu labāk neņemt.” Šad un tad jauniete abus palaidņus palaižot arī paskraidīt pa istabu. Vai nav bailes, ka pazudīs? “Nē, jo vienīgā vieta, kur var paslēpties, ir gulta. Taču dzīvnieciņi ir sabiedriski un ātri vien ir atkal ārā,” saka Ieva, piebilstot, ka tiem, kam mājās dzīvnieciņš ir tikai dažas dienas, pirms tam vajadzētu ierādīt, lai negrauž elektrības vadus. “Dzīvnieki ir gudri un visu ātri aptver,” novērojusi Ieva.

Šinšillu mājas – būrītis – ir paštaisīts no stieplēm, bet tā iekšpusē smilšu stūrītis, kur pērties, ir izgriezts no lielākas plastmasas ūdens bačoka. Visu iekārtot palīdzējusi krustmāte Gunta Lejasmeiere. Vairākus gadus viņa strādājusi fermā, kur šie dzīvnieciņi speciāli audzēti, tādējādi uzkrāta liela pieredze. Izrādās, abi Ievas mīluļi nākuši tieši no šīs pašas fermas, jo nesen tā likvidēta. Arī Guntai mājās mitinās divi pūkainīši. “Būri gatavojām paši, jo veikalā nopērkamie, pirmkārt, ir ļoti dārgi, turklāt veidoti no plastmasas, ko šinšillas diezgan īsā laikā sagrauž, otrkārt, tāpēc, ka tiem ir dubultais dibens, kurā krājas šinšillu atstātais, un tas regulāri jāmazgā,” skaidro Gunta. “Bet restotajam būrim viss krīt cauri. Apakšā jāpaklāj tikai avīzes, ko jānomaina vismaz reizi nedēļā. Tas arī viss. Tāpat mums ir lielāka rīcības brīvība – varam piemontēt visādas caurulītes, ritentiņus, kur dzīvnieciņam izklaidēties. Ja to visu iegādātos veikalā, sanāktu ļoti dārgi.” Jāsaka, ka arī šinšilla nav no tiem lētākajiem dzīvniekiem. Baltas krāsas šinšilla ir visdārgākā, summa svārstās no 80 līdz 90 latiem, melnas – no 60 līdz 70, bet pelēkas – 50 latu robežās. Gunta gan piebilst, ka pelēkās, lai gan ir lētākās, nenozīmē, ka ir sliktākas par pārējām. Kādu izvēlēties, ir katra paša gaumes jautājums.

Abas šinšillu mīļotājas apgalvo, ka to kopšana nav nekas sarežģīts. Galvenais ir jau minēto avīžu regulāra mainīšana. “Runas, ka šinšillas smird, ir tikai mīts,” uzsver Gunta. “Ja saimnieks pats nenoslinko, viss ir kārtībā.” Vēl noteikti būrī ir jābūt smiltiņām, kur dzīvnieciņiem nomazgāties, jo ūdeni tās neizmanto. Smiltis ir īpašas: tām ir klāt sērs un talks. Pirmā viela attīra spalviņas un dara tās spožas, bet otrā neļauj tām salipt. Gunta pati izmanto pludmales smiltis, kur abas vielas piejauc klāt, taču, ja nezināt, kādās attiecībās vajag, viņa iesaka to labāk nedarīt, bet iegādāties veikalā. Lai, labu gribot, nesanāk dzīvnieciņam nodarīt pāri.

Runājot par šinšillu ēdienkarti, tā paveras visai plaša, taču lielākoties to veido veikalā iegādājamie labumi: speciālas granulas, kas satur visas nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus, būrī iekarināmi kārumi ar kokosriekstiem un graudiem, kā arī svaigs siens. Vēl noteikti būrītī zobu asināšanai ir jāatrodas lapu koka dēlītim, jo šinšillas ir grauzēji. “Nekādā gadījumā nevajag likt skujkoku, jo tas sveķojas un saķepē dzīvnieciņa spalvas,” brīdina Gunta. Lai šinšillas tiktu pie papildu barības vielām, pavasarī tās tiek lutinātas ar jauniem koku dzinumiem. “Tās būrī saliekam krustu šķērsu, tādējādi dzīvnieciņam ir reizē arī atrakcijas,” saka Gunta, piebilstot, ka citos gadalaikos nav ieteicams tos lauzt, jo tad to miza piesūkusies dažādām kaitīgām vielām. Izrādās, ka šinšillām ļoti garšo rieksti un rozīnes, taču ar pēdējām nevajadzētu pārforsēt, jo šinšillām vēderiņš ir maziņš un pietiek, ja tajā nokļūst četras līdz piecas rozīnes. “Papildu ar dārzeņiem, kas atrodami mājās, šinšillas nav nepieciešams barot, jo pilnībā pietiek ar speciālo barību,” uzskata Gunta. Ja tiešām saimnieks ļoti vēlas, tad var dot gurķi un zaļos augus.

Viena no šinšillas īpatnībām ir tā, ka stresa situācijās dzīvnieks met spalvu. Tā notiek arī brīdī, kad Ieva mēģina mīluli izvilkt no būra. Spēcīgajā tvērienā paliek vairāki mīksti spalvu kumšķi, taču tas nekādu ļaunumu dzīvnieciņam pašam nenodara. “Ja mēģina ķert, tad to vajag darīt aiz astes, jo tā ir spēcīgākā dzīvnieka ķermeņa daļa,” saka Ieva. Viņa skaidro, ka parasti tās šinšillas, kuras no dzimšanas brīža ir augušas saskarē ar cilvēkiem, ir drošas un rokās nāk viegli, tāpēc iesaka to iegādāties no kādas paziņas vai pēc sludinājumiem. “Žēl tos, kas ir zooveikalos. Tas ir tāds stress, kad tevi katru dienu aplūko caur stiklu! Lai tādam pēc tam pielabinātos, jācenšas vairāki gadi,” skumji noteica Gunta.

Tiem, kas nevēlas vairākas reizes gadā rūpēties par mazuļiem, abas dzīvnieku mīļotājas iesaka ņemt melno šinšillas mammīti, kādas ir viņām pašām. Parasti tām bērniņi ir reizi vai divas gadā. Piemēram, Guntas šinšillu pārim četru gadu laikā ģimenes pieaugums ir bijis tikai divas reizes.

Ligita Kupčus,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz