Svētdiena, 20. septembris Marianna, Ginters, Guntra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ēdiens kā zāles

Ēdiens kā zāles
02.09.2009 10:45

Atslēgvārdi

Arī tā mēdz notikt, ka vienā brīdī cilvēks izmaina dažādus savus paradumus, arī ēšanas. Viena no tām, kas tā izdarījusi, ir biedrības “Velte” veselīga dzīvesveida instruktore Zigrīda Sproģe.

Skaidrības labad gan tūlīt jāpasaka, ka biedrība “Velte” nāca pēc tam. Vispirms Zigrīda ļoti kardināli mainīja savu dzīvi.

Garšas izjūta pielāgojas izmaiņām

Pati savus ēšanas principus Zigrīda izmainīja jau pirms 13 gadiem, kad iepazinās ar pavisam vienkāršiem dabas principiem. Vēlāk viņai bija iespēja mācīties veselīga dzīvesveida skolā Ukrainā, no kurienes arī nāk daudz gudrību gan dzīvesveida maiņā, gan arī ēšanas jautājumos.

“Mana ēdienkarte ir mainījusies pilnībā,” saka Zigrīda. Tajā vairs nav taukos ceptas karbonādes vai kotletes, tajā vispār vairs nav gaļas, taču ļoti liela vieta ir atvēlēta augļiem, dārzeņiem pākšaugiem, dažādiem zaļumiem un arī sojas produktiem,” viņa skaidro. Un pati ir pārliecināta, ka tieši ēšanas paradumu izmainīšana bija pamats tam, ka krasi uzlabojās arī veselība. “Tagad es vairs nezinu, ko nozīmē iet pie ārsta,” viņa saka. Taču agrāk paaugstināts asinsspiediens, kuņģa kaites, dažādi vīrusi un citas slimības bija ierasta lieta. “Tāpēc es tagad ar pārliecību no pašas pieredzes uzsveru, ka ēdiens arī ir zāles,” saka Zigrīda.

Pirms dažiem gadiem viņa kopā ar veselīga dzīvesveids un dabas principu ievērošanas domubiedriem izveidoja biedrību “Velte”, kurā cilvēkiem, kam tas interesē, ir iespējams apgūt gan veselīga dzīvesveida pamatprincipus, gan arī iemācīties pagatavot dažādus veselīgus ēdienu. Daudzus no tiem – no produktiem, ko ikdienā lietojam maz vai pat nemaz, taču kas organismam ir ļoti, ļoti vajadzīgi. Šo kulinārijas klasi vada Zigrīda pati. Un piebilst – uzskats, ēst veselīgi ir dārgi un negaršīgi, nav taisnība. “Es teiktu citādi – kad cilvēks ir sācis pārveidot savu ēdienkarti un izvēlēties produktus, ko agrāk nav lietojis, pavisam īsā laikā šīm izmaiņām piebiedrojas arī garšas izjūta,” saka Zigrīda.

Un viņa mazliet ievada dažos savos ēšanas noslēpumos. “Pie mums cilvēki praktiski nelieto prosu, un agrāk tās nebija arī manā ēdienkartē,” viņa atklāj. “Taču šis vērtīgais produkts satur magnēziju, fluoru, kāliju, fosforu, dzelzi un daudz citu labu vielu, kas vajadzīgas mūsu organismam. Tā ir ļoti laba ādai, nagiem un matiem. Tagad es to pievienoju, vārot auzu pārslu putru.” Par maz novērtētas ir olīves, kas ir lielisks E vitamīna avots, un īpaši labas tās ir kuņģim un nierēm, saka Zigrīda. Viņa vislabāk lieto zaļās, taču nenoniecina arī melnās. Un tad vēl rieksti. “Tie ir neaizstājams B grupas vitamīnu avots un lielisks palīgs nervu sistēmas uzturēšanai kārtībā,” skaidro Zigrīda, piebilstot, ka pietiktu, ja katrs cilvēks dienā apēstu 6 – 7 riekstus. Un tāpat viņa piemin visus pie mums pieejamos zaļumus: lociņus, dilles, selerijas, pētersīļus un daudz cita – tos nu gan vajadzētu lietot lielos daudzumos.

Tādu un līdzīgu gudrību Zigrīdai ir daudz, tāpēc, kad rudenī sāksies jaunās kulinārijas klases nodarbības, viņa aicinās uz tām visus interesentus.

No Zigrīdas recepšu krājumiem

Riekstu kotletes
1 glāze riekstu, 1 sīki sagriezts sīpols, 1 sasmalcināta ķiploka daiviņa, šķipsniņa sāls, 1 bulciņa (100 gramu), pusglāze ūdens, 3 ēdamkarotes vārītu auzu pārslu (tās vāra ar ūdeni attiecībā 1:2) un 2 ēdamkarotes miltu panēšanai.

Bulciņu izmērcē ūdenī, sīpolus un ķiplokus uz pannas pasautē, riekstus smalki sasmalcina un visas sastāvdaļas cītīgi samīca viendabīgā masā. Veido kotletes un cep gatavas. Lieliska piedeva salātiem.

Sīpolu kotletes mērcē
Kotletēm: 4 glāzes sīpolu, 4 ēdamkarotes auzu miltu, 4 ēdamkarotes miltu, 4 ēdamkarotes mannas, 1 tējkarote sāls.
Mērcei: 1 glāze ūdens vai dārzeņu buljona, 2 ēdamkarotes tomātu pastas, 2 ēdamkarotes sojas krējuma.

Kotletēm domātās sastāvdaļas kārtīgi samīca, veido kotletes un cep cepeškrāsnī uz plāts, kas ieziesta ar eļļu. Traukā sajauc mērcei domātās sastāvdaļas un pārlej ar tām kotletes. Uz lēnas uguns sautē apmēram 15 minūtes.

Prosas pudiņš
2 glāzes karstas prosas biezputras, 1 tējkarote vanilīna, šķipsniņa sāls, glāze ananāsu vai citas augļu sulas (var mazliet vairāk) un medus pēc garšas.

Visas sastāvdaļas cītīgi sajauc un sakuļ blenderī, līdz iegūst viendabīgu masu. Pasniedz kopā ar šķidru ķīseli.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Jau 13 gadu Zigrīda Sproģe dzīvo pēc dabas principiem, ievērojot tos arī savā ēdienkartē, un ar pārliecību apgalvo – kopš izmainījusi savu ēdienkarti, uzlabojusies arī viņas veselība.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz