Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Enerģija bundžiņā. Dzert vai nedzert?

Enerģija bundžiņā. Dzert vai nedzert?
25.08.2009 07:00

Atslēgvārdi

Ja gaidāma lielāka fiziskā vai garīgā slodze, nereti meklējam palīglīdzekļus: gan tāpēc, lai būtu vairāk enerģijas, gan tāpēc, lai nenāktu miegs.

Stiprai tējai un kafijai nu jau kādu laiku uzradušies konkurenti – dažādi enerģijas dzērieni. Redakcija mazliet ieskatījās kārdinošajās pudelītēs un bundžiņās.

Mazliet no vēstures

Kopš seniem laikiem cilvēkiem ir pazīstami dabiskie enerģijas stimulatori. Pazīstamākais no tiem ir kofeīns, ko vislabāk zinām saistībā ar kafiju. Taču visos laikos un visās tautās dabiski stimulatori bijuši dažādu koku un augu daļas, piemēram, koka krūms Dienvidamerikā vai efedra un kata Āzijā. Mongolijas un Sibīrijas iedzīvotāji iecienījuši žeņšeņu, arāliju un citus stimulējošus augus.

No pašlaik nopērkamajiem enerģijas dzērieniem pirmais rietumu pasaulē parādījās “Red Bull”. Tas bija pagājušā gadsimta 80. gadu vidū. Šī ideja nāca no Honkongas. Un jau pavisam drīz pirmajam sekoja daudzi citi un to ražošanu pārņēma gan kokakolas, gan pepsikolas ražotāji.

Domas dalās

Enerģijas dzērienus var nopirkt visur – gan lielveikalā, gan kioskā vai bārā. Un, lai gan reklāmās ir izceltas to labās īpašības, kas sola, ka šie dzērieni palīdz pret nogurumu, spēku izsīkumu, enerģijas trūkumu, speciālistu domas par šiem dzērieniem ir krietni vien atšķirīgas. Kamēr vieni piekrīt reklāmās klāstītajam, tikmēr citi iebilst, ka tik rožaini vis nav, jo no šiem dzērieniem varot rasties gan dažādi blakus efekti, gan arī, līdzīgi kā ar narkotikām, bieži un regulāri lietojot, var izveidoties pat atkarība. Tāpēc ir valstis, kur šo dzērienu pārdošana ir stipri vien ierobežota. Dažādos interneta avotos varam uzzināt, ka, piemēram, Norvēģijā, Dānijā un arī Francijā enerģijas dzērienus uzskata par bioloģiski aktīvām piedevām un to pārdošana ir atļauta tikai aptiekās. Arī Krievijā pastāv ierobežojumi – šo dzērienu sastāvā nedrīkst būt vairāk kā divas tonizējošās sastāvdaļas, un uz bundžiņas jābūt norādītam lietošanas ierobežojumam, bet to realizācija skolās ir aizliegta. Latvijā pagaidām nekā tamlīdzīga nav.

Presē lasāmas arī ziņas par tiesas procesiem, kas norit saistībā ar enerģijas dzērienu lietošanas sekām. Piemēram, tie kā trīs cilvēku nāves iemesls minēti Šveicē. Mirušie enerģijas dzērienu esot lietojuši kopā ar stipro alkoholu. Ir aizdomas, ka tieši enerģijas dzēriens varētu būt par nāves iemeslu arī kādam īru basketbolistam, kurš pirms spēlēs izdzēra trīs bundžiņas šī dzēriena un nomira basketbola laukumā.

Kas paslēpies bundžiņā?

Lai arī garšas ziņā enerģijas dzērieni cits no cita atšķiras, izlasot uz enerģijas dzēriena bundžiņām rakstīto, varam noskaidrot, ka pamatu pamatos to sastāvdaļas ir ļoti līdzīgas. Tie satur cukuru kā saldinātāju un kofeīnu, kas samazina nogurumu un miegainību, paaugstina prāta darba spējas, paātrina pulsu, tam piemīt viegls urīndzenošs efekts. To sastāvā ir arī teobromīns – viela, kas pēc sastāva un iedarbības ir līdzīga kofeīnam, taču ar krietni mazāku jaudu, taurīns, kas nelielos daudzumos atrodams dažādos dzīvnieku un cilvēka audos, kur tas atbild ar to, lai normāli funkcionētu nervu sistēma un imūnsistēma, kā arī piedalās tauku un kalcija uzņemšanas regulēšanā. Enerģijas dzērienos ir arī L-karnitīns, kas dabīgā veidā atrodams gaļas un piena produktos, riekstos, dažos augļos un dārzeņos, kā arī B grupas vitamīni, kas organismam ir ļoti nepieciešami, taču kam nepiemīt enerģiju veicinošas īpašības. Vairāku enerģijas dzērienu sastāvā ir arī guarāna – tas ir tropu augs, ko Brazīlijā izmanto kā dabisku psihostimulatoru, žeņšeņs, kas samazina nogurumu, paaugstina psihisko un fizisko aktivitāti. Bez šīm vielām enerģijas dzērieni satur arī ogļskābo gāzi, skābuma regulētāju, krāsvielas, aromatizētājus un citu.

Ieklausāmies padomos

Dzert vai nedzert enerģijas dzērienus – uz šo jautājumu katram ir jāatbild pašam, taču, ja nu izvēle nosliecas par labu to lietošanai, speciālisti tomēr sirsnīgi iesaka ievērot dažus pavisam vienkāršus padomus:

· dienā nevajadzētu izdzert vairāk kā 250 gramu enerģijas dzēriena;
· pēc uzmundrinājuma, ko dod šis dzēriens, organismam ir jādod pilnvērtīga atpūta;
· enerģijas dzērienu nevajadzētu lietot pēc sportošanas vai citām fiziskajām aktivitātēm, jo gan viens, gan otrs paaugstina asinsspiedienu un aktivizē sirdsdarbību;
· nevajag enerģijas dzērienu lietot kopā ar citiem stimulējošiem dzērieniem: tēju, kafiju vai alkoholu, jo tā ir pārlieku liela slodze sirdij, aknām un nervu sistēmai;
· šos dzērienu noteikti nevajadzētu lietot cilvēkiem, kas mokās ar bezmiegu, sirgst ar sirds, aknu un nervu slimībām, kā arī cilvēkiem, kam ir problēmas ar kuņģa darbību.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz