Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Galvenais – zināt katra produkta garšas īpatnības

Galvenais – zināt katra produkta garšas īpatnības
22.09.2010 16:54

Atslēgvārdi

Lai gan viesnīcas “Europa City Amrita” restorāna “Oskars” šefpavārdam Naurim Haukam ir tikai 24 gadi, darba pieredze ir gana plaša – šajā arodā viņš darbojas jau vairāk kā sešus gadus. Mājās Nauris izvēlas būt vīrs un tēvs, tāpēc ēst gatavošanas pienākumu labprāt uzņēmusies viņa sieva.

Kā izlēmāt kļūt par pavāru? “Mana mamma ir pavārs, un bieži vien bērnībā viņai palīdzēju. Tā arī radās interese par šo jomu, nolēmu izmēģināt savas spējas,” pastāsta Nauris. Sākot darboties šajā jomā un strādājot savā pirmajā darba vietā restorānā “Vincents” pie Mārtiņa Rītiņa, viņš saprata, ko īsti nozīmē būt pavāram. Tad arī radusies īstā mīlestība pret šo darbu.

Naurim nav konkrēta ēdiena, ko viņam patiktu gatavot vislabāk, jo uzskata, ka katram produktam ir sava specifika. “Nav sliktāku vai labāku produktu, viss ir atkarīgs no spējas tos izmantot,” saka meistars. Vislabāk Naurim patīk pavasaris, kad ir pirmie zaļumi, kas ir spirgti un garšas ziņā bagāti. Viņš novērojis, ka pēc garās ziemas cilvēki ir noilgojušies pēc kā svaiga.

Šefpavārs aktīvi atbalsta bioloģisko lauksaimniecību, tāpēc to produkciju izmanto restorāna ēdienkartes veidošanā. Kāpēc tāds atbalsts? “Uzskatu, ka dzīvojot Latvijā ir jānovērtē šīs zemes sniegtās bagātības, kas tiek nepelnīti aizmirstas. Vietējie zemnieki ir jāatbalsta, nevis jāpērk lielveikalos ievestos produktus no ārvalstīm, kas ir pārsātināti ar ķīmiskām vielām,” uzskata vīrietis, tāpēc arī pats savā ēdienkartē cenšas maksimāli izmantot vietējo produkciju.

Kā izdomājat ēdienus? Kaut kur noskatāties vai tomēr viss rodas eksperimentējot? “Galvenais noslēpums ir tajā, ka ir jāzina katra produkta garšas īpatnības. Tās zinot un eksperimentējot ar dažādiem salikumiem, rodas receptes. Bet, protams, viss redzētais un garšotais paliek atmiņā un ietekmē manu radošo darbu,” atklāj Nauris.

Tā kā Naurim šķiet, ka ķirbji bieži vien tiek nepelnīti aizmirsti to labo īpašību dēļ, viņš ieteiktajos ēdienos lielāko akcentu liek tieši uz tiem.


Ķirbju krēmzupa
 

4 krūzes nomizots ķirbis (sagriezts gabaliņos)
1 krūze nomizots sīpols (sagriezts gabaliņos)
3 ēdamkarotes sviests (var izmantot arī eļļu)
1 krūze nomizotu kartupeļu (sagriezti gabaliņos)
3 krūzes vistas buljons
2 krūzes saldais krējums
Sāls, pipars pēc garšas

Pagatavošana:

1. Katlā saliec sviestu, sīpolus un nedaudz pasautē, līdz sīpoli kļūst zeltaini brūni. Pievieno klāt kartupeļus un ķirbi, pasautē 5 minūtes.
2.  Pielej klāt vistas buljonu un ļauj vārīties 10 minūtes. Pievieno klāt garšvielas un saldo krējumu, vāra , līdz viss palicis mīksts
3. Virtuves kombainā vai blenderī samaļ viendabīgā masā un izberž caur sietu. Ja vajadzīgs pievieno klāt vēl garšvielas, piemēram, svaigi rīvētu muskatriekstu.
4.  Ja vēlas var pievienot klāt ķirbju sēklas kā dekoru.


Lapu salāti ar bekonu un rudens veltēm

Salātu lapas (15 g)
Plūmes (80 g)
Lazdu rieksti (10 g)
Cukurs (pēc garšas)
Bekons (40 g)
Sēnes (20 g)
Sāls, pipari (pēc garšas)
Olīveļļa

Pagatavošana:

1. Salātu lapas apkaisa ar sāli un pipariem un nedaudz uzlej olīveļļu.
2.  Plūmes atdala no kauliņiem, sagriež 4 daļās un uz pannas pasautē kopā ar cukuru aptuveni 3 minūtes.
3. Bekonu un sēnes katru atsevišķi apcep uz pannas.
4. Riekstus krāsnī vai uz pannas nedaudz apgrauzdē.
5. Plūmes, bekonu, sēnes un riekstus kārto uz iepriekš sagatavotajām salātu lapām.


Ķirbju pīrāgs (apmēram 10 gabaliņi)

1.5 stundas sagatavošanai

Pīrāga pamatnei:
200 g miltu
– šķipsniņa sāls
– ½ tējk. malta kanēļa
2 ēdamkarotes cukura
100 g auksta sviesta, sagriezta gabaliņos
1 ola

Pārkaisīšanai:
50 g samaltu cepumu
50 g grauzdētu Indijas riekstu, samaltu

Pildījumam:
200 g ķirbju biezeņa
2 olas
25 g baltā cukura
25 g tumši brūnā cukura
½ tējk. kanēļa
– šķipsniņa maltu krustnagliņu
– šķipsniņa malta muskatrieksta
– šķipsniņa malta ingvera
50 ml saldais krējums

Pagatavošana:

1. Palielā bļodā iesijā miltus, iemaisi sāli, kanēli un cukuru. Pieliec sviestu un ar pirkstu galiem ieberzē miltos, līdz maisījums atgādina maizes drupačas. Atsevišķā mazā bļodiņā nedaudz sakul olu un pielej to sviesta un miltu maisījumam. Ar sviesta nazi vai dakšiņu viegli maisi visu kopā, līdz mīkla sāk velties bumbā. Tad ar rokām ātri samīci mīklu, līdz tā tik tikko viendabīga. Ietin pārtikas plēvē un ieliec ledusskapī uz pusstundu vai, ja vēlies, pat uz pāris dienām.

2. Sagatavo maisījuma pamatnes pārkaisīšanai-samaisi maltos cepumus ar maltajiem riekstiem.

3. Uzkarsē cepeškrāsni  līdz 190 grādiem. Iezied apaļu veidni  ( 24 cm diametrā un ap 3 cm augstas malas, vislabāk-ar izņemamu apakšu)ar sviestu  un izkaisi ar miltiem. Izrullē mīklu un ieklāj veidnē, lai mīkla nedaudz pārkarātos pāri veidnes malām. (nedaudz mīklas vajadzētu pataupīt, lai pagatavotu rotājumus pīrāgam) Ja vēlies, glīti apgriez maliņas. Tad saburzi gabalu cepamā papīra un ieklāj to veidnē uz mīklas. Uz papīra cepamās lodītes, vai pupiņas ( arī zirņus, rīsus u. Tml.). liec veidni cepeškrāsnī un cep 10-15 minūtes, līdz mīkla malās ir mazliet brūna un stingra. Tad uzmanīgi izcel cepamo papīru ar pupiņām ( tās varēsi izmantot vēl daudzreiz) un turpini mīklu cept vēl 5-10 minūtes, līdz tā ir zeltaini brūna.

4. Kamēr mīklas pamatne cepas, gatavo ķirbju pildījumu. Ķirbju biezeni sakul ar abiem cukuriem un garšvielām, tad pa vienai iekul olas un visbeidzot saldo krējumu.

5. Samazini cepeškrāsns temperatūru līdz 160 grādiem. Izcepto pamatni vienmērīgi pārkaisi ar cepumu un riekstu maisījumu, tad ielej tajā pildījumu. Liec cepeškrāsnī uz vidējā plaukta un cep, līdz pildījums ir stingrs,-45 minūtes vai stundu. Atdzesē.

6. Ja vēlies, pasniedz ar putukrējumu, kam cukura vietā vari pievienot nedaudz kļavu sīrupa-vēl rudenīgākai noskaņai.

Labu apetīti!

_________________

Padalies arī tu ar interesantu un gardu recepti, kā pagatavot vai saglabāt burciņās gurķīšus, kabačus, tomātus, sēnes, ērkšķogas, ābolus utt.! Tātad no tā, ko šobrīd var atrast mežā, dārzā vai uz lauka. Savas receptes un arī ieteikumus, kā un ko labāk darīt, piemēram, skābējot vai marinējot, vārot vai cepot, sūtiet uz [email protected]. Šajā ražas laikā ko interesantu un ņammīgu piedāvāsim gan no tā, ko būsiet iesūtījuši jūs, lasītāji, gan ko mums atklās kāds no mūziķiem, sportistiem, politiķiem, restorānu vadītājiem utt.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz