Trešdiena, 21. februāris Eleonora, Ariadne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gan koncerti, gan apjomīgi sadarbības projekti

Gan koncerti, gan apjomīgi sadarbības projekti
25.09.2006 18:59

0

Atslēgvārdi

Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) un tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Imants Resnis rudens un ziemas sezonu atklās 29.septembrī Liepājas teātrī ar Dmitrija Šostakoviča 15.simfoniju un Nikolo Paganīni 2.vijoļkoncertu, pieaicinot viesmākslinieku no Austrijas – vijolnieku Mario Hosenu. Interesanti, ka vijoļkoncerta pirmās daļas kadenci Mario Hosenam speciāli sarakstījis franču komponists Fransuā Pjērs Deskamps. Temperamentīgais vijolnieks Mario Hosens Liepājā viesojies jau 2004.gadā Vecgada koncertā, kad viņa priekšnesums orķestra pavadījumā tika uzņemts ar ovācijām. Viņš ir viens no izcilākajiem Paganīni skaņdarbu virtuoziem, kurš lieliski apvieno klasisko vijoļspēles manieri ar filigrānu romantisku ekspresivitāti. Kā solists Mario Hosens uzstājies jau astoņu gadu vecumā. Studējis Vīnes Mūzikas akadēmijā pie Mihaela Frišenšlāgera. 

2006./2007.gada rudens un ziemas sezonā liepājniekiem padomā daudz interesantu programmu ar koncertiem un apjomīgiem sadarbības projektiem gan Liepājā, gan Rīgā. Par iecerēm stāsta LSO direktore Vija Feldmane:

– Jaunais darba cēliens ir klāt, taču ne orķestra māksliniekiem, ne administrācijai atpūtas nav bijis, jo tūlīt pēc atvaļinājuma, kas beidzās 24.jūlijā, arī vasara pagājusi spraigā darbā.

– Jau augustā orķestris īstenoja trīs ļoti lielus un interesantus muzikālos projektus.

– Jā, augusta otrajā nedēļā mums bija divi skaisti koncerti Jūrmalas koncertdārzā “Dzintari”, kur skanēja populāra kinomūzika. Un tos diriģēja Imants Resnis. Koncertā dziedāja gan operas, gan džeza, gan popmūzikas solisti: sākot jau ar retās balss īpašnieku Sergeju Jēgeru, plaša profila dziedātāju Intaru Busuli, kabarē dziedātāju Lindu Leen līdz Amber. Jāpiebilst, ka tas bija tās pašas Lietuvas mūzikas producentu grupas projekts, kas piedāvāja Endrjū Loida Vēbera koncertuzvedumu “Operas spoks” un kuru Mežaparkā realizēja Latvijas producentu grupa “Brīvdienu aģentūra”. Mēneša otrajā pusē mūsu orķestris sasniedza ilgspēlēšanas rekordu, kopā ar diriģentu Jēkabu Ozoliņu 12 stundas muzicējot festivāla “Liepājas dzintars” jubilejas sarīkojumā stadionā “Daugava”. Savukārt augusta beigās orķestra mākslinieciskais vadītājs Imants Resnis īstenoja savu senu sapni, kopā ar izciliem Latvijas Nacionālās operas un Eiropas viessolistiem uz Liepājas teātra skatuves ar panākumiem uzvedot Mocarta operu “Bēgšana no seraja”. Tādējādi mūsu pilsētā tika atdzīvināta operizrāžu tradīcija. Jā, un vasarā orķestris mūziku arī ierakstīja.

– Lai gan sezonas atklāšana notiek septembra pašās beigās, šis mēnesis orķestrim ir muzikāliem notikumiem īpaši bagāts.

– Tiešām, atelpas mums praktiski nav bijis, jo braukājam no Liepājas uz Rīgu un atpakaļ. Mums turpinās veiksmīga sadarbība ar valsts akadēmisko kori “Latvija”, ar kuru kopīgi piedalījāmies 9.starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā, kas pamatā bija veltīts austriešu ģeniālā komponista Mocarta 250.jubilejai. Pašā septembra sākumā Imanta Rešņa vadībā notika trīs koncerti: Liepājas Lutera baznīcā un Rīgas Doma baznīcā, kur Mocarta “Rekviēmā” dziedāja viessolisti – austriete Ingrida Kaizerfelde, bulgārs Milens Božkovs, vāciete Suzanna Kreša un mūsu izcilais bass Egils Siliņš. Bet pārpildītajā Rīgas Svētā Pētera baznīcā šī festivāla ietvaros igauņu diriģenta Andresa Mustonena vadībā jau sniedzām citu koncertu, kura programmā bija Knaifela “Kora mesa”, Mocarta “Kronēšanas mesa” un kurā dziedāja mūsu opersolisti Kristīne Gailīte, Viesturs Jansons, Antra Bigača un Egmonts Pautiens no Lietuvas.

Pēc divām dienām orķestris šoreiz ar diriģentu Jēkabu Ozoliņu jau atkal devās uz Latvijas Nacionālo operu, lai muzicētu kopā ar mūžam dzīvo rokgrupu “Līvi”. Koncertam bija milzīgi panākumi.

Pēc nedēļas orķestris ar diriģentu Imantu Resni atkal bija ceļā, jo kopā ar liepājniekiem jau labi pazīstamo zviedru zvaigzni, pianistu un dziedātāju Robertu Velsu, viņa pieaicinātajiem pasaules klases viesmāksliniekiem, kā arī čellu grupu “Melo–M” no Rīgas un mūsu pašu vokālistu Andri Ērgli Ķīpsalas hallē sniedza divus ekskluzīvus šovkoncertus.

– Bet orķestris paralēli taču veic skaņu ierakstus. Tikko Rīgas Latviešu biedrībā notika Jurjānu Andreja mūzikas diska “Mostaties, stabules un kokles!” prezentācija un koncerts kopā ar kori “Latvija” un opersolistiem Ingu Šļubovsku un Krišjāni Norveli. Bet, cik zināms, tas jau nav vienīgais šobrīd.

– Ieraksts šim diskam tapa vasarā Liepājas Latviešu biedrības namā. Bet tikko aizvadītajā svētdienā orķestris atkal bija galvaspilsētā, kur Rīgas Doma baznīcā kopā ar jauniešu kori “Kamēr…” un tā diriģentu Māri Sirmo ierakstīja Gija Končellī skaņdarbu “Stix”, kur alta solo izpilda viens no šī instrumenta spilgtākajiem izpildītājiem, krievu mūziķis Maksims Risamovs. Vasarā Liepājā orķestra galvenā diriģenta Imanta Rešņa vadībā tapa vēl viens ieraksts, kas diska veidolā “Latviešu komponistu patriotiskās dziesma” klajā nāks tieši Latvijas Republikas valsts proklamēšanas dienā, 18.novembrī. Tas ir vēl viens projekts kopā ar kori “Latvija”, un tajā solo dzied Maija Kovaļevska, kura pašreiz angažēta un strādā operas metropolē Itālijā.

– Septembris praktiski jau beidzies. Ar ko Liepājas Simfoniskais orķestris gatavojas savus cienītājus iepriecināt un varbūt pat pārsteigt oktobrī?

– Šajā mēnesī var nosaukt divus notikumus. Oktobra pirmajā nedēļā orķestra mākslinieki kopā ar igauņu diriģentu Andresu Mustonenu Latviešu biedrības namā strādās pie igauņu komponista 7.simfonijas ieskaņošanas. Domāju, ka visiem liepājniekiem ārkārtīgi nozīmīga diena būs 4.oktobris, kad pulksten 15 kopā ar kultūras ministri Helēnu Demakovu, Liepājas domes vadību un citiem viesiem tiks ielikts pamatakmens un kapsula jaunās koncertzāles “Lielais dzintars” jaunbūves pamatos.

Kamēr orķestra mākslinieciskais vadītājs Imants Resnis stāsies pie Nacionālā orķestra diriģenta pults, lai sniegtu komponista Jāņa Ivanova simtgadei veltītu koncertu, pašu mājās, Graudu ielas koncertzālē, diriģents Jēkabs Ozoliņš kopā ar orķestri sniegs sešus koncertus skolu jaunatnei par tēmu “Iepazīsti instrumentus”.

Oktobra pēdējā nedēļā liepājniekus un pilsētas viesus gaida priecīga atkaltikšanās ar izcilo lietuviešu pianisti Mūzu Rubackīti, kura jau ilgus gadus dzīvo Francijā un kuru Pianisma zvaigžņu festivāla uzticīgie klausītāji iedēvējuši par Dievišķo Mūzu. Pianiste un orķestris atskaņos burvīgus skaņdarbus – Johanna Brāmsa 2.klavierkoncertu un Roberta Šūmaņa 3.simfoniju.

 – Šis muzikālais gads Eiropā un pasaulē zīmīgs ar vairāku komponistu, tostarp arī latviešu, jubilejām. Daži jau tika minēti, vai ir paredzēti vēl kādi atceres koncerti?

– Noteikti. Novembra pirmajā nedēļā koncertā atcerēsimies Dmitrija Šostakovča simtgadi, tiks atskaņotas sešas viņa dziesmas ar Marinas Cvetajevas vārdiem. Tās dziedās poļu mecosoprāns Jadviga Rape, tā pati, kas nesen koncertēja savu senču celtajā Vecpils baznīcā, kurā par mākslinieces līdzekļiem tika atjaunotas ērģeles. Šajā pašā koncertā skanēs arī Riharda Vāgnera skaņdarbi. Vēl notiks koncerts stīgu orķestrim, kuru diriģēs profesora Imanta Rešņa audzēknis, maģistrantūras 2.kursa students Rihards Buks, un koncertsērija skolu jaunatnei.

Savukārt decembra sākumā Liepājas teātrī ar autorkoncertu atzīmēsim mūsu komponista Romualda Kalsona 70.jubileju, kur viņa mūziku kopā ar orķestri atskaņos latviešu zvaigzne, spožā vijolniece Baiba Skride. Nākamajā dienā jau ar citu – latviešu komponistu – programmu, bet kopā ar Baibu Skridi, orķestris viesosies Nacionālajā operā, kur piedalīsies Latviešu simfoniskās mūzikas gada noslēguma koncertā. Tam sekos Ziemassvētku koncertu sērija skolu jaunatnei. Tieši Ziemassvētkos Liepājas Simfoniskais orķestris uzaicināts sniegt divus koncertus Rīgā, Ķīpsalas hallē. Šajā programmā piedalīsies arī opersolisti Kristīne Gailīte un Egils Siliņš, kā arī Mediņskolas zēnu koris. Decembris, kā katru gadu, noslēgsies ar Vecgada koncertu Liepājas teātrī.

– Sezonas otrajā pusē, jau jaunajā gadā, protams, ir daudz festivālu.

– Šobrīd ir jau gatava 15.starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla programma. Pie tā strādāsim visu janvāri. Šis jubilejas festivāls tradicionāli notiks marta pirmajā nedēļā – no 4. līdz 11.martam. Esam uzaicinājuši ļoti interesantus māksliniekus, pie tam pirmo reizi pie mums ieradīsies fantastiska pianiste no Brazīlijas. Savukārt Džeza mūzikas dienā klausītājiem tiks piedāvāts latino džezs.

Bet pirms tam, janvārī, koncerts tiks veltīts vēl vienam jubilāram – komponistam Jānim Kaijakam. Viņam aprit 75 gadi. Februārī klausītājus Liepājas teātrī pirmo reizi gaida eksotiska tikšanās ar portugāļu mūziku, un viesosies arī portugāļu diriģents Čezāro Košta. Marta vidū Latviešu biedrības namā skanēs Imanta Kalniņa mūzika, bet marta beigās orķestris sniegs koncertu, kas veltīts Liepājas teātra simtgadei.

Aprīlī notiks koncerts kopā ar izcilo zviedru kotrabasistu Bjornu Monkiju, tam sekos franču mūzikas koncerts, bet aprīlis noslēgsies ar Džeza festivālu, kurā Liepājas Simfoniskais orķestris muzicēs kopā ar maestro Raimondu Paulu un diriģentu Jēkabu Ozoliņu.

Indra Imbovica,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz