Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gūt praktiskās iemaņas – studentu pašu rokās

Gūt praktiskās iemaņas – studentu pašu rokās
Foto: Egons Zīverts
20.04.2017 07:05

liepajniekiem.lv

Pieredze un praktiskās zināšanas darba tirgū ir viens no pamatnoteikumiem, lai kļūtu par darbinieku kādā uzņēmumā. Lai pēc izglītības iegūšanas absolventiem būtu arī praktiskās iemaņas, profesionālās izglītības studiju programmas sevī ietver arī praksi izvēlētajā nozarē. Prakses laikā jauniešiem ir iespēja ne tikai gūt zināšanas, bet arī pierādīt sevi kā potenciālos darbiniekus izvēlētajā uzņēmumā. Taču, kā rāda studentu pieredze, katrā nozarē ar prakses vietu atrašanu veicas citādi un, ja kāds var izvēlēties starp daudzām prakses vietām sev tīkamāko, tad citiem nākas pieņemt vienīgo.

Kā uzsver studenti, laiku pa laikam mācībspēki informē par kādu prakses vai darba iespēju, taču visbiežāk prakses atrašana paliek katra studenta paša ziņā. Turklāt, piemēram, Liepājas Universitātes mājaslapā ikvienam pieejama sadaļa ”Prakse un darba iespējas”, taču studentiem tas īpaši nepalīdzot, jo pēdējais ieraksts ievietots pirms trīs mēnešiem. Studenti atzīst, ka vieglāk praksi atrast ir tiem, kam nepieciešamajā nozarē strādā paziņas, taču arī tas bieži vien tiek izmantots nepieciešamo dokumentu sakārtošanai, lai praksi reāli neapmeklētu un tā būtu fiktīva. Prakses atrašana pēdējā laikā ir kļuvusi par katra paša izvēli, balstoties uz individuālo vēlmi gūt zināšanas, taču ne vienmēr ar gribasspēku ir gana. Studentiem nereti gadījusies pieredze, kad praktikantam tiek uzticēti darbi, kas prakses devējiem pašiem nav tīkami, tādējādi gūt nepieciešamās iemaņas bieži vien ir sarežģītāk nekā plānots.

Liepājas universitātes 3. kursa studente Valda Krauze studē logopēdiju un atzīst, ka prakses atrašana pedagoģiju studējošajiem grūtības nesagādā, jo ļoti pretimnākošas ir citas izglītības iestādes, kas labprāt uzņem jaunos praktikantus. Taču pretēji ir masu mediju studentiem, kas Liepājas universitātē vairs netiek uzņemti – Liepājā ir ierobežots skaits mediju. Sintija Salna studē trešajā Liepājas Universitātes žurnālistu kursā un atzīst, ka šoreiz nelielais studentu skaits ir priekšrocība, jo var gadīties, ka visiem Liepājas medijos vietu nepietiek, jo ne visi ir praktikantu uzņemšanai atvērti, tādēļ citi studenti par prakses vietām izvēlas citas pilsētas. Taču Sintija kā galveno min katra individuālo vēlmi ko sasniegt un kā sevi parādīt potenciālajiem darba devējiem.

Dace Kalniņa studē masu mediju vadības 2. kursā un par savu prakses vietu izvēlējusies ”Saldus Radio”. Atbildot uz jautājumu, kāpēc praksi meklēja citā pilsētā, Dace skaidro, ka praksi sākotnēji vēlējusies atrast Liepājā, taču kā jau liela daļa studentu, arī viņa papildus studijām strādā, kas apgrūtina prakses vietas atrašanu, jo jāveic nopietna izvēle – vai doties praksē, darbu un iztiku atstājot otrajā plānā, vai cerēt, ka darba devējs un prakses vadītājs būs pretimnākošs un saprotošs, prakses laiku vairāk aizpildot vakaros un nedēļas nogalēs. Taču šāda situācija pastāv ne tikai Liepājā, jo arī citās pilsētās pieejamās prakses vietas nav bijušas pretimnākošas.

Liepājas Valsts tehnikumā situācija ir citāda – direktora vietniece izglītības organizēšanas un attīstības jomā Ilze Kupše priecīga atzīst, ka tehnikuma audzēkņiem problēmu ar prakses vietu atrašanu nav, jo Liepājas uzņēmēji ir ļoti atsaucīgi un nekad jauniešiem neatsaka. Reizēm uzņēmēji pat paši meklē audzēkņus, lai piedāvātu prakses vietas, kas ikvienam dod iespēju atrast sev vispiemērotāko. LVT jau ir izveidojis sadarbību ar tādiem uzņēmumiem, kā ”Expedit Baltic”, ”Jensen Metal”, “Trelleborg Wheel Systems Liepaja“, ”SD Autocentrs”, ”Skandi motors” un citiem. Ilze Kupše uzskata, ka bez praktiskās pieredzes jauniešiem pēc skolas beigšanas mūsdienās darbu atrast ir ļoti grūti, tādēļ par pareizāko uzskata mācību modeli, kur puse no mācību laika tiek pavadīta gūstot praktiskas iemaņas, lai pēc skolas absolvēšanas jaunieši ātrāk spētu iejusties darba vidē.

”Liepājas Universitātes Zinātņu un Inovācijas parks” tieši šī iemesla dēļ izveidojis nodarbinātības un darbinieku konkurētspējas veicināšanas programmu, lai jaunie speciālisti gūtu pieredzi un iesaistītos uzņēmumu darbībā, gūstot nepieciešamās zināšanas. Programmā šobrīd jau 20 uzņēmēji dod iespēju 80 studentiem gūt pieredzi dažādās jomās papildus saņemot arī stipendiju.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz