Otrdiena, 15. jūnijs Vilija, Vits, Žermēna, Baņuta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Ja dzīve šķiet maita, tad tā arī pasaka

Ja dzīve šķiet maita, tad tā arī pasaka
14.03.2008 19:03

0

Atslēgvārdi

Ir ne mazums grupu, kuras uzstājas kādā pasākumā, izpelnās kritiku vai uzslavas, bet dažādu iemeslu dēļ pēc laika pazūd no redzesloka. Dalībnieki pievienojas kādai citai apvienībai un nereti no bijušajiem grupas biedriem kādā konkursā vai šovā pārtop par konkurentiem. Pirms kāda laika Liepājā sevi pieteica jauna grupa “Backfront”. Bet, visticamāk, šis nosaukums nekad vairs neparādīsies uz afišām.

Mainoties dalībnieku sastāvam, pēc neilga laika “Backfront” pārtapa par grupu “Return to Surface”, kurai nu viss jāsāk no jauna – jāiepazīstina ar sevi un jāatrod savs klausītājs. 

Ļaus vaļu izpausties

Grupā “Return to Surface” apvienojušies divi Liepājas E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolas audzēkņi – bundzinieks Kristaps Karps un vokālists Marts Pusbarnieks – un divi Liepājas 1.ģimnāzijas audzēkņi – basģitārists Arturs Dāvids un ģitārists Kristaps Žilinskis. Taču šī nav nekāda saldā puisīšu četrotne, kas izpilda dziesmas, kuru laikā meitenes ģībst vai birdina asaras, bet viņu stiprā dzimuma pavadoņi lūkojas daiļavās, nesaprazdami, nu kā kaut kas tāds var patikt… Nav jau tā, ka arī šī grupa nedziedātu par mīlestību, taču viņi uzsver, ka savu dziesmu tekstus neizskaistina, bet par izjūtām stāsta tieši, nesmādējot pat lamuvārdus. Ja grib pateikt, ka dzīve ir maita, tad tā arī pasaka. Arturs piebilst, ka viņu dziesmu vārdos ir vērts ieklausīties, jo tajos ir jēga, kas liek domāt. Pašlaik apvienībai ir 45 minūšu gara koncertprogramma, ko veido pašu dalībnieku komponētas dziesmas. Divas no dziesmām ir latviešu, bet pārējās angļu mēlē. Dziesmas “Meaningless Without You” un “Pēdējā vēlēšanās” viņi piedāvā noklausīties portālā “Draugiem.lv”.

Tagadējās grupas “Return to Surface” dalībnieks Marts zina teikt, ka iepriekšējā apvienība izjukusi, jo nespējis rast kopīgu valodu par dažādām lietām ar ritma ģitāristu un rast kompromisu mūzikas stila izveidē. Bet grupai “Return to Surface” nedraudot īss mūžs. “Šajā grupā esam apvienojušies tie, kas vislabāk saprotas. Un mēs spēlējam to, kas mums vislabāk patīk,” skaidro Marts. Pārējie grupas biedri papildina, ka dažreiz jau sanāk par kaut ko arī pastrīdēties, bet tie nav kašķi, kas varētu sabojāt savstarpējās attiecības. Un tas arī nebūtu prātīgi, jo, pēc jauniešu teiktā, Liepājā atrast, piemēram, labu basistu, kurš nebūtu uzpūtīgs un strādātu ar pilnu atdevi, nav nemaz tik viegli.  

Bundzinieks Kristaps norāda, ka grupa spēlē savam priekam, bet ņem vērā arī to, ko klausītāji vēlas dzirdēt. Lai gan lielākā daļa Liepājas mūziķu piedāvā, tā saucamo, Liepājas roku, puiši saka, ka par šo mūzikas stilu tik ļoti nesajūsminās. Viņu muzicēšanas stils ir kaut kas pa vidu starp hard-rock un nu-metal, taču netiek aizmirsts par dziesmas melodiskumu.

Savu muzicēšanas stilu mūziķi pusgada darbošanās laikā jau atraduši, taču pagaidām mēģina apzināt to, kā uz skatuves izskatīties, uzvesties, kādu šovu piedāvāt. Viņiem trūkst pieredzes, jo grupa spēlējusi tikai dažus koncertus. Bet nāks laiks un nāks arī pieredze, tāpēc mēs no šīs četrotnes varot gaidīt ne vienu vien pārsteigumu. Mūziķi uzsver, ka viņi kāps pāri visām robežām, ļaus sev vaļu izpausties, kaut gan vēlāk piebilst, ka, dziedot šlāgerus, viņus nekad nedzirdēsim.

Prot iziet no neierastām situācijām

Grupas dalībnieki uzsver, ka vispirms kārtīgi vēlas sagatavoties un tikai tad piedāvās sevi lielos koncertos. Šā iemesla dēļ arī grupa pērn atteicās no dalības festivālā “Bildes”. Marts uzskatīja, ka apvienība vēl nav gatava lielajai skatuvei. Taču, iespējams, šogad “Bildēs” viņus ieraudzīsim, jo līdz nākamajam festivālam ir laiks, lai mēģinātu un kārtīgi sagatavotos. Un to jaunieši cītīgi dara. Viņi ir gandarīti, ka “Liepājas jaunsaimnieks” ir atvēlējis telpu mēģinājumiem. Mūziķi arī uzsver, ka viņu izvēlētais mūzikas stils nav viegli spēlējams, tāpēc ir daudz jāmācās, jāskatās, kā to dara citi atzīti mākslinieki. Jautāti, vai no latviešiem ir mūziķi, ar kuriem gribētu izveidot kādu projektu, piemēram, jau minētajās “Bildēs”, puišiem neviens uzreiz nenāk prātā.

Skatuves pieredzi gados jaunie mūziķi krāj palēnām. Pirmais koncerts viņiem bija E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolā. Marts atzīst, ka viņš un bundzinieks Kristaps uz tās skatuves jutušies droši. Taču bailes parādījušās, kad pirmo reizi vajadzēja kāpt uz Liepājas teātra skatuves, kur grupa kā viesi pērnā gada rudenī uzstājās Igetas Gaiķes rīkotajā popgrupu festivālā “Visādi kukaiņi”. Mūziķi saka, ir ļoti grūti spēlēt zālē, kurā skatītāji sēž. Turklāt viņu mūzika nav domāta sēdošajiem koncertiem. Lai izietu no situācijas, jaunieši bija izvēlējušies dziesmas, kas iederētos šādā koncertā, viena no tām bija grupas “Līvi” populārais skaņdarbs “Elektriskās zivis”.

Taču savu patieso būtību mūziķi vislabāk varēja parādīt kluba “Fontaine Palace” rīkotajā jauno grupu konkursā “Flashlight”, kurā viņi piedalījās pagājušajā mēnesī. Nolikumā bija teikts, ka obligāti jāizpilda savas dziesmas un ka nevar izbraukt ar kaverversijām. Lai gan mūsējie neuzvarēja, liepājniekiem par šo pasākumu saglabājušās labas atmiņas. Prieks bija par to, ka draugi viņus pie skatuves atbalstījuši un ka, neskatoties uz to, ka bundziniekam saplīsa vālīte un ģitārai pārtrūka stīga, kuru nevarēja uzreiz nomainīt, viņi pratuši godam iziet no situācijas un vēl iegūt skatītāju mīlestību un otro vietu.

Līderi neizvirza

Savulaik grupa “Backfront” čakli piedalījās dažādos konkursos, bet apvienība “Return to Surface” uz tiem netiecas. Marts stāsta, ka par konkursiem, kaut arī tajos var gūt zināmu atpazīstamību, viņam nav saglabājušās tās labākās atmiņas. Ģitārists Kristaps pamato, ka grupa “Return to Surface” spēlē dzīvajā, taču konkursos gandrīz visi izmanto fonogrammas. Bet tā, lūk, vairs nav vienlīdzīga cīņa! Arī par “Eirovīziju”, kuru popularitātes gūšanai izmanto jaunās grupas un izpildītāji, liepājnieki nedomā. Viņi akcentu liks uz koncertiem un festivāliem. Pašlaik norisinās pārrunas par uzstāšanos Jelgavā, Saldū, Ventspilī, Rīgā, Madonā, Cēsīs un pat Polijā. Mūziķi uzsver, ka galvenais ir veiksmīgi parādīt sevi – tā lai pašiem un skatītājiem būtu prieks. Un tad jau arī panākumi neizpaliks.

Domājams, ka mūziķiem šādā ceļā varētu izdoties gūt ievērību, jo atšķirībā no lielākās daļas jauno grupu viņiem ir menedžere, kas lielu daļu sava laika velta tam, lai ieceltu grupu saulītē. “Es jau smejos, ka manu dzīvi ir pārņēmuši četri puiši. Reizēm gan mums rodas problēmas, piemēram, es dusmojos, ja viņi kaut ko neizdara vai arī izdara par daudz. Citreiz viņi atkal piktojas uz mani, ja kaut ko neesmu paspējusi paveikt. Bet mēs mēģinām pieslīpēties cits citam,” apgalvo Liena Ozola. Viņa norāda, ka iepriekš nav darbojusies kā menedžere, bet viņai ir liela gribēšana to darīt.

Par grupas menedžeri Liena kļuva pēc puišu uzaicinājuma. Tas noticis pēc tam, kad grupas bundzinieks viņu visai oficiāli pasveicinājis klubā “Fontaine Palace”. Kad Liena jautājusi, kādēļ tik oficiāla sasveicināšanās, puiši atsmējuši: “Kā lai citādāk uzrunā grupas menedžeri!” Liena uzskata, ka menedžere grupai ir liels atspaids, jo tās dalībniekiem bez muzicēšanas ir vēl skola un citas intereses, tāpēc ir gandrīz neiespējami viņiem pašiem meklēt kontaktus, interesēties par iespējām spēlēt. Un tas nemaz nav tik viegli, kā dažam varētu likties. “Daudzi nav atsaucīgi pret jaunajām grupām, skatās skeptiski uz viņu spēlēto mūzikas stilu, uzstāšanos,” no pieredzes zina teikt Liena.

Taču grūtības šo četrinieku nebaida. Viņi sev izvirza arvien jaunus pārbaudījumus. “Mums ir plāns augustā organizēt pašiem savu festivālu, lai liepājnieki un viesi vairāk uzzinātu par grupu “Return to Surface”. Uzaicināsim arī apvienības, kuras zinām, kā spēlē, un, protams, izsludināsim pieteikšanos citām grupām. Darbu pie festivāla jau esam sākuši, redzēs, kā mums ies tālāk,” sacīja Liena. Sākotnēji bija domāts, ka festivāls varētu notikt koncertdārzā “Pūt, vējiņi!”. Bet, tā kā ar mūsu laika apstākļiem nekad neko nevar zināt, tomēr izvēlēts klubs “Fontaine Palace”, kas izdevīgs vēl viena iemesla dēļ – tur ir visa nepieciešamā mūzikas aparatūra.

Jaunieši uzskata, ka viņu spēks ir vienotībā. Neviens no komandas netiek izcelts. Marts uzsver, ka nekad nebūs tā, ka koncertos pieteiks, ka uzstāsies Marts Pusbarnieks un grupa “Return to Surface”, kā to dara, piemēram, Andris Ērglis un grupa “Cacao”.

Nenozīmīgs bez tevis
(K.Karps/K.Karps) 

Tu teici, ka nespēj mīlēt nevienu citu, vien mani
Un Tu teici, lai nekad nelaižu Tevi vaļā.
Tāpēc tagad es turu savu solījumu. Un Tu?
Es gribu vienīgi zināt, vai esi patiesa?

Es ceru, ka tu vēl joprojām jūti pret mani to pašu,
Un es ceru, ka neatstāsi mani likteņa varā.
Un, ja tomēr, tad es labāk esmu miris,
Jo es mīlu Tevi un domāju to nopietni.

Piedz.

Es negribu runāt par savām sāpēm,
Jo visas lietas, ko iegūstu, bez Tevis neko nenozīmē.
Es negribu domāt par savu dzīvi,
Jo viss manā priekšā ir tumšs bez Tevis.

Es neredzu iemeslu, lai dzīvotu tālāk bez Tevis,
Es neredzu iemeslu turpināt.
Es mīlu Tevi, un tas salauž manu sirdi
Es vēlos, kaut mēs varētu visu sākt no sākuma.

Inita Gūtmane,
“Kurzemes Vārds”

Grupa “Return to Surface” pašlaik cītīgi mēģina, lai sevi godam parādītu koncertos un būtu vēl viens iemesls, par ko Liepājai lepoties. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz