Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunieši nesmādē “skanošo” kabatā

Jaunieši nesmādē “skanošo” kabatā
20.02.2009 07:04

Atslēgvārdi

Kāds ir populārākais maksājumu veikšanas veids jauniešiem? Ko izvēlas labprātāk – skaidru naudu kabatā vai glītu plastikāta karti? Tieši to “Kaktuss” vēlējās noskaidrot. Allaž būs viedokļu dažādība, tāpēc centāmies atrast viedokļus no abām frontes pusēm. Zaiga Stankeviča ir no tiem jauniešiem, kuri vajadzību pēc kartes neizjūt. Kā pati meitene stāsta, naudu kabatā ir daudz drošāk turēt – garantija, ka allaž varēs norēķināties.

“Turklāt es vienmēr zinu, cik man ir naudas, un ar to rēķinos,” jauniete pavēsta. Zaigai gan ir sava maksājumu karte, taču viņa to praktiski neizmanto.

Savukārt Madara Dabare pilnībā atbalsta bezskaidras naudas darījumus. “Tas ir daudz ērtāk, nav jāņem skaidra nauda visur līdzi. Gadās, ka karti nozaudē vai pat nozog, bet tad to var nobloķēt, un nauda nepazūd,” viņa apgalvo.

Viens no plastikāta kartes plusiem ir daudzās akcijas, ko piedāvā bankas. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc Madaras māsa Līga studējot izmanto tikai karti. “Maksājot ar karti, “Swedbank” piešķir vienu punktu par desmit iztērētiem latiem. Šobrīd man ir tuvu pie septiņdesmit punktiem,” jauniete pamato. Balvas, ko var saņemt par punktu krāšanu, ir dažādas, un jauniete cer pie kādas tikt.

Daira Bērtule atzīst, ka jaunieši ir visai aizmāršīgi un aizmirst PIN kodu, turklāt skolā ar karti nevar norēķināties. “Uzskatu, ka bērniem karte nav vajadzīga, jauniešiem tā jau ir izvēles lieta. Kaut gan parasti naudas nav tik daudz, lai būtu liela vajadzība pēc kartes. Bet citādāk ir cilvēkiem, kuriem ir regulārs darbs.” Arī Daira kā galveno no kartes labajām īpašībām min tās drošību.

Visbiežāk jaunieši pie kartes tiek, ja saņem darba algu. Parasti uzņēmumi nopelnīto algu pārskaita uz kādu konkrētu bankas kontu, jo tā ir ērtāk. Ja šī konta nav, tas tiek izveidots. Līdzīgi bijis meitenēm. Zaiga kontu bankā atvēra mācību firmas vajadzībām, savukārt Dairai to izveidoja darba devēji. “Kaktuss” arī apjautājās, kas par nopelnīto naudu ir nopirkts. Visvairāk ar karti iepērkas Līga. Zaiga savu norēķinu karti ikdienā neizmanto, taču atceras, ka vienu reizi samaksājusi autoskolas rēķinu. Toties Daira kā vienu no lielākajiem pirkumiem min digitālo fotoaparātu, piebilstot gan, ka daļu naudas pielikusi mamma.

Jauniešu viedokļi par bankām ir diezgan līdzīgi. “Swedbank” ir jauniešiem draudzīga, daudz iespēju, piedāvājumu un jaunu notikumu,” skaidro Madara. Daudzas citas bankas ir ļoti vēlīgas pret uzņēmējiem, debitoriem, mazāk pret jauniešiem. Studentus atbalsta arī SEB banka, piedāvājot īpašo “Studentu banku”, kurai nesen apritēja 10 gadu.

Uzziņai:

Pagājuši nu jau 50 gadi kopš pasaulē pirmās plastikkartes izlaišanas. Neskaidrās naudas darījumi ieņem pirmo vietu visa veida norēķinu veikšanai. Lai gan skaidra nauda joprojām ieņem savu, noturīgu pozīciju, drīzā nākotnē jau paredzami aizvietotāji arī plastikāta kartēm. Piemēram, drošāks par PIN kodu ir cilvēka pirkstu nospiedums. Lūk, šī tendence paredz efektīvāku un drošāku maksājumu veikšanu nākotnē.

Bieži tiek jaukti divi jēdzieni – debetkarte un kredītkarte. Atšķirībā no kredītkartes ar debetkarti norēķināties var tikai pašu norēķinu kontā ieskaitīto līdzekļu apjomā. Toties kredītkartes izsniedz pret garantijām un kredītlimitu. Protams, nauda pēcāk jāsamaksā ar procentiem.

Dace Lūkasa,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz