Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā uzsākt un pavadīt velosezonu?

Kā uzsākt un pavadīt velosezonu?
Foto: Egons Zīverts
07.04.2018 07:06

liepajniekiem.lv

Kad zemi vairs neklāj sniega sega un termometra stabiņš jau pieradis rādīt temperatūru virs nulles, daudzi sāk domāt par ragavu, slēpju un haskiju pajūgu nomaiņu pret cilvēka labāko draugu – velosipēdu.

Lai nepalaistu garām būtiskas lietas un notikumus, kā arī velosezonas uzsākšana būtu pēc iespējas patīkamāka, ar padomiem dalījās biedrības “Velo-redele” pārstāvis Mārtiņš Zālītis un aktīvie riteņbraucēji Baiba Petkus un Imants Švarcs.

Padomi:

– Ir svarīgi sagatavot velosipēdus lietošanai pēc garās ziemas sezonas, pārbaudot tā tehnisko stāvokli. Noteikti nepieciešams pārbaudīt velosipēda mehānismus, bremzes, ātrumus, riteņiem. Tāpat svarīgi ir pārbaudīt, vai velosipēda ķēde nav sarūsējusi un nepieciešamības gadījumā jāatceras to ieeļļot. 

– Pārliecinies, lai tavs transporta līdzeklis būtu pamanāms – vai tam ir piestiprināti nepieciešamie atstarotāji, gaismas. Velosipēdisti iesaka izvēlēties lampas ar dinamo rumbu, kas pati ģenerē strāvu, lai gaisma būtu spoža. Par noderīgu atstarojošo elementu aktīvisti uzskata vestes, kas ne vienmēr ir jāvelk mugurā – to var, piemēram, piestiprināt pie mugursomas.

– Ne vienmēr velosipēdu apkopei nepieciešami veloservisi . Ir lieliski, ja pašam piemīt nepieciešamās prasmes, lai transporta līdzekli sagatavotu, taču bieži vien arī draugu lokā ir kāds izpalīdzīgs un prasmīgs roku pāris. Velosipēdisti pieredzējuši, ka arī velosipēdu servisos tiek norādīts uz dažādām neesošām kaitēm, jo tas mēdz būt darbinieku pienākums – atrast problēmu.

– Tā kā pilsētā netrūkst cilvēku, kas iekāro svešu mantu, vērtīgi ir padomāt arī par riteņu slēdzenēm. Parastās trošu slēdzenes garnadžiem būs nieks – tā vietā velobraucēji iesaka izmantot pakavu vai ķēžveida slēdzenes. Taču viņi atgādina, ka paši braucēji nedrīkst zaudēt modrību, jo pieredzējis garnadzis spēs tikt galā ar jebkuru saslēgu.

– Viedokļi par ķiveres izmantošanu velosipēdistiem ir atšķirīgi, taču vairums uzskata, ka tā ir nepieciešama. Taču velosipēdisti ir vienisprātis – īpaši svarīgi izmantot ķiveri ir mazajiem velosipēdistiem, pat tad, ja braucienā piedalās kopā ar vecākiem. Ķivere jālieto nevis tādēļ, lai nedabūtu sodu, bet gan drošības nodrošināšanai.

– Ģērbies atbilstoši laikapstākļiem. Gan pārāk plāns, gan pārāk biezs apģērbs var ne vien apgrūtināt braukšanas procesu, bet arī ātri vien veicināt slimību rašanos. 

– Ja bērnus vēlies pārvedāt velosipēdu piekabē, pārliecinies par tās izturību un drošību.

– Respektē citus riteņbraucējus un gājējus! Arī tad, ja esi gājējs, izmanto sev paredzētos celiņus, jo velosipēdistu ātrums ir lielāks par gājēju. Piemēram, Jūrmalas parka veloceliņu daudzi velosipēdisti uzskatot par vasarā nelietojamiem, jo tur pārvietojas gan skrituļslidotāji, gan velosipēdisti, skeitbordisti, gan māmiņas ar bērnu ratiņiem, radot haosu.

– Ja iespējams, pārvietojoties ar riteni, izmanto veloceliņu, jo pēc sadursmes ar automašīnu, cietējs būs velosipēdists. Liepājā ir ļoti attīstīta velo infrastruktūra. Noteikti ir jāizmēģina pagājušajā gadā izbūvētais veloceļš Liepāja – Grobiņa, ko riteņbraucēji novērtē kā vislabāko Liepājā un tās apkārtnē. 

– Sevis izaicināšanai labs galamērķis ir Beberliņi, kur izbraukāt meža takas, kurās nereti notiek arī sacensības. Ja kādam meža takas ir pārāk liels izaicinājums, iespējams izbraukāt Karostas puses ceļus un pēc tam atspirdzināties vietējā kafejnīcā.

– Riteņbraukšana sportotāju vidū tiekot uzskatīta par vissaudzīgāko sporta veidu, tādēļ tas piemērots cilvēkiem, kas vēlas cīnīties ar lieko svaru. Tā ne vien stiprina sirdi un asinsvadus, bet arī dedzina kalorijas un uzlabo fizisko sagatavotību. 

– Laicīgi ieteicams sadraudzēties ar velosipēdu, lai varētu piedalīties vasarā gaidāmajos pasākumos. Dažādas Liepājas puses apskates vietas varēs apbraukāt ikgadējajā vasaras izaicinājumā “Liepājas velo vasara 2018”, kura ietvaros iespējams krāt kilometrus un tikt pie balvām. 

– Lielāka mēroga pasākums plānots par godu Latvijas simtgadei, kur velosipēdisti simboliskās 100 stundās apbrauks apkārt Latvijai. Lai to paveiktu, dalībniekiem 4 dienu laikā ar velosipēdu būs jāmēro 1500 kilometri jeb aptuveni 375 kilometri dienā! Veicot šo maršrutu, būs jāatzīmējas 14 dažādos kontrolpunktos visapkārt Latvijai. Atzīmēšanās noteiktajos kontrolpunktos būs obligāta, taču kādus ceļus izvēlēties, lai pārvietotos starp tiem, ir katra paša ziņā. Pa taisno vai ar loku, pa asfaltu vai granti? Dažādi cilvēki, dažādi ceļi un maršruti, atšķirīgas taktikas un ātrumi.

– Velosipēdisti atgādina, ka šo transporta līdzekli nevajag izmantot tikai brīvdienās – tas ir visai izdevīgs veids, kā pārvietoties arī ikdienā. 

– Lai nākamajā gadā velosezonas sākumam nebūtu jāgatavojas, vislabāk ir to nepārtraukt, jo ar velosipēdu var pārvietoties visu cauru gadu. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz