Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kad Ēģiptē NAV sniega

Kad Ēģiptē NAV sniega
12.11.2008 12:49

Atslēgvārdi

Kad vispirms lietus un vēji sāk sisties logā, pēc tam nāk visādi slapjdraņķu lietuvēni, īsās dienas, apnicīgās tumšās stundas un saules bads, tad tā vien domas nesas mūžīgās vasaras virzienā, kur saules vannās ļauties dzīves garšas uzlabošanas baudām. Pēdējos gadus Latvijas pelēcības nomāktajiem par piedāvājuma trūkumu nav vērts sūdzēties – gan dažādās interneta lappusēs, gan drukātajās versijās sauli sola cauru gadu, un Ēģipte ir cenu ziņā viena no demokrātiskākajām un populārākajām izvēlēm, tāpēc arī šajā pielikumā stāsts par to, kā labāk izbaudīt šās zemes jaukumus.

Mājas darba nepieciešamība

Jums – vienam, kopā ar ģimeni vai draugu pulkā jāvienojas, ko jūs īsti vēlaties no šī ceļojuma. Ēģiptes gadījumā versijas ir visdažādākās – no vēstures baudīšanas līdz dabas brīnumu skatīšanai uz zemes un ūdenī, ko tikpat ražīgi varat aizstāt ar iedeguma ķeršanu un/vai nesteidzīgu atpūtas baudīšanu viena kūrorta ietvaros, bet tikpat labi visu nedēļu vai divas veltīt niršanai vai kādam no modē nākušajiem burāšanas paveidiem. Protams, var mēģināt visas šīs lietas apvienot pa drusciņai vien, un arī to, iespējams, divu nedēļu ceļojuma laikā var sagramstīt, tomēr svarīgāk būtu jau sākumā zināt, ko īsti gribat. Divas no iecienītākajām Ēģiptes apmeklējuma versijām – Hurgadā un Šarmelšeihā nianšu ir daudz. Hurgadā ir vairāk vēstures un tuvāk piramīdas un Nīlas ieleja, Šarmelšeihai – Mozus kalns, iespējamais brauciens uz Izraēlu un niršanas vietas. Plus atsevišķi, protams, izskatāms Nīlas kruīzs ar Hurgadu nobeigumā. Protams, varat ignorēt šās norādes un braukt uz labu laimi, taču tad var gadīties piedzīvot vilšanos vai arī iztērēt lieki naudu un laiku, un kā zināms, šīs abas lietas mūsdienās ir visai deficītas.

Ja zināt, ko vēlaties (un arī, ja nezināt), tad darbs būtu  atrast tūrisma aģentūru, kam uzticaties vai vismaz, kuru rekomendējuši jums draugi. Manis pārbaudītā versija šajā gadījumā ir mūsu pašu Liepājas aģentūra “Ap Sauli”, kas sadarbojās ar “TEZ Tour”. Ieteikums šādā vai citādā veidā turēties pie pašu pārbaudītām vai draugu vērtībām radies no Ēģiptē secinātā, ka šādi jūs vairāk varat tikt pie naktsmājām un atpūtās veida, kura vēlaties, jo kūrorti mēdz būt ļo-o-oti dažādi. Gluži tāpat kā ēģiptiešu priekšstati par zvaigznēm pie tiem. Prasmīgi un ilgtermiņā strādājošas tūrisma firmas jums arī laikus darīs zināmas vietējās tradīcijas un tūristu dzīves knifus, kas mazinās pārpratumus un atņems medus mucai to darvas kripatu, kas Ēģiptes saulei nemaz nav nepieciešama.

Dienaskārtības diskrētais šarms

Ak, dieniņās, ko tas te vēl muld par kaut kādu kārtību atvaļinājumā, varētu iebilst Liepājas rudens depresijas nomāktais, saules un piedzīvojumu izslāpušais tūrists, taču uzreiz gribu pateikt, ka mācīt kādu dzīvot vai atpūsties nav mana misija. Tomēr Ēģiptē redzētais, un būtībā jau pašu mājās apskatāmais dažādu ekskursiju piedāvājums ir tik iespaidīgs, ka tikai vinnēsit, ja prātīgi apsvērsiet, ko darīsit un ko ne. Katrā ziņa, ja dosities uz Šarmelšeihu īsajā astoņu dienu tūrītē un vēlēsieties šajā laikā uz divām dienām “aizskriet” līdz Kairai un piramīdām, pēc tam to visu papildināt ar Mozus kalna apmeklējumu un safari ar džipiem, bet nospicēt ar darbabiedriem gaišu skaudību uzdzenoša iedeguma gūšanu un niršanas prasmju apgūšanu, tad atļaušos prognozēt, ka ne tikai maķenīt sapīsities meistarībā, bet arī visnotaļ sačakarēsit savas brīvdienas. Šajā gadījumā lietderīgi darīt zināmus ekskursiju piedāvātājiem savus plānus un samērot tos ar viņu zināšanām. No pieredzes varu teikt, ka tūristu sagaidītāji, kuru vidū ir arī krievu un latviešu gidi, nav nekādi baisuļi, kuru vienīgais mērķis ir iespējami brangāk iztīrīt jūsu maku, un bieži šis zinātāju padoms noderēs gan pašam, gan līdzbraucējiem, it īpaši, ja runa ir par bērniem. No tās pašas pieredzes gribas aicināt adekvāti novērtēt savus spēkus un lietišķākos padomus fizisku izturību prasošos pasākumos tomēr ņemt vērā. Piemēram, Šarmelšeihas gadījumā tas vispirms attiecas uz drošību niršanas pasākumos un fiziskā spēka patēriņiem tālākajās ekskursijās. Saku godīgi, ka Mozus kalna apmeklējums un saullēkta sagaidīšana 2285 m augstajā virsotnē patiešām bija emocionāli piesātinātākais, taču vienlaikus skarbākais piedzīvojums. Vēl tagad saku paldies latviešu džekam, kurš vispirms pateica, ka pārgājiens būs par grūtu trīs gadus vecam bērnam. Otrkārt, kāpiens kalnā prasa mazliet parādīt, ko esi ēdis. Ja vien neizmantojat daudzos visai sērīga paskata kamieļa transporta pakalpojumus. Tomēr pats svarīgākais – noteikti paklausiet un paņemiet vismaz vienu biezu jaku, lai cik tas jums iepriekšējā vakarā smieklīgi pie vismaz +25 grādiem Šarmelšeihas pludmalē neizklausītos. Jo kalna galā pirms saullēkta ir dzīvnieciski auksts, un jūs no zobu klabināšanas vistiešākajā nozīmē glābs jaka vai ne pārāk glīta, ne pārāk tīra (saudzīgi izsakoties) kamieļvilnas sega. Silti rekomendēju pārdomāt arī mājupceļu no virsotnes. Mūsu ēģiptiešu kalnu zēns, kurš, šķiet, izlēkāja draiskulīgu valsi ar katru klintsbluķi vēlējās mums parādīt taisnāko, bet klinšaināko lejupceļu no virsotnes. Kāpiens bija ekselents savā skaistumā, nesalīdzināmi krāšņāks par jau tā iespaidīgo vienkāršo tūristu apvedceļu, taču tik stāviem pakāpieniem pārbagāts, ka katrs, kas pēdējā pusgada laikā ar sportiskās formas uzturēšanu bijis uz jūs, nākošajā dienā no gultām cēlās ar vaidiem un droši vien izmainīja turpmāko ekskursiju plānus.

Kad braukt?

Iespējams, ka visefektīvāk kontrastus ar Latvijas vidi Ēģiptē var izbaudīt mūsu ziemas mēnešos, tomēr tūlīt jāteic, ka gaišās stundas šajā laikā arī Sarkanās jūras piekrastē nav būtiski garākas, tāpēc rēķiniet paši, cik nu jums to saules prieku būs atvēlēts. Tāpēc mans ieteikums būtu braukt tūlīt vai arī marta beigās, aprīļa sākumā, kad dienas ir visgarākās un laika apstākļu definīcija robežojas starp silti un karsti, kas šajā gadījumā domāts no +22 līdz +30 grādiem. Ēnā, protams. Ja vēl par laiku, tad būtu svarīgi ielāgot, ka, gluži tāpat kā Liepājā, arī Šarmelšeihā nevajag baidīties no vēja. Tāds mēdz uzpūst šad un tad. Citreiz tas par naga tiesu var uzkrist uz nerviem, citreiz nest gaidīto veldzi, bet tāpēc noteikti nevajag steigties mainīt dienas plānu, jo būtībā nelielās Šarmelšeihas dažādos stūros vējš mēdz būt dažāds, un droši varat ieklausīties, piemēram, gida rekomendācijās, ka pūtiens vienā pussalas stūrī nebūt netraucē braukt ar kuģi jūras dzīles lūkoties otrā, jo, lai cik tas šķistu neticami, bet tā arī visbiežāk būs.

Cik tas maksā?

Labs jautājums, šādos gadījumos varētu teikt. Ja jūs cerat uz labu viesnīcu all inclusive jūras krastā par tiem simts ar astīti latiem, kas rakstīti pēdējā brīža piedāvājumā, tad esat naivs vai salasījies zinātnisko fantastiku. Ja nopietni, tad, visticamāk, tā būs Šarmelšeiha no dziļākās sētas puses. Tomēr atpūta Ēģiptē nav īpaši dārga. Tā noteikti ir lētāka par Kanāriju salām ziemā. Riskēšu izteikt prognozi, ka, laikus pērkot ceļazīmi uz astoņām dienām par apmēram 300 latu uz cilvēku, jūs varēsit sākt justies kā baltais cilvēks, bet ap 400 latu ir teju garantēts baudījums miesai un estētiskai videi virzītam garam, bet, maksājot vēl dārgāk, jau virzāties un jauno krievu luksusa pusi.

Šopings, vēderlustes un citi laicīgās zemes prieki

Ciniķi teiktu, ka Šarmelšeihā nav vērts iepirkties, ja vien mājās sekcijas plauktā negribat apmainīt vienus ceļojumos sapirktus niekus ar jauniem. Lielos vilcienos viņiem piekrīt pat tūrisma firmās strādājošie menedžeri, bet, ja nu tomēr bez vēsturisko vietu suvenīriņiem ko gribas, tad laikam vispirms vērts pievērst uzmanību smaržu esencēm, tējai, garšvielām. Uzreiz būtu vēlams ielāgot, ka, dodoties uz tirgu, katrs sevi cienošs ēģiptietis uzskata par savu pienākumu pārdot baltajam cilvēkam savu preci par iespējami neiedomājamāku cenu. Tāpēc, ja nokaulējat ap 30 procentiem, uzskatiet, ka esat apčakarēts visai pamatīgi, ja nositat cenu mazāk, tad jau dramatiski, ja vairāk, tad varat uzskatīt, ka sākat apgūt kaulēšanās mākslu, kurai nav robežu, jo atcerieties – ēģiptieši uz jūsu rēķina nopelnīs vienmēr. Ja pērkaties simboliski, tad gan tas var pārvērsties savstarpēji patīkamā rotaļā.

Ja par ēšanu, tad droši varat ticēt bieži dzirdētajam – Šarmelšeihā, iespējams, nedzīvo kulinārijas ģēniji, bet all inclusive tipa viesnīcās virtuve ir starp 7 un 9 desmit baļļu sistēmā. Kaut arī Ēģiptē nelieto cūkgaļu, citu gaļu un zivis, arī dažādus augļus un dārzeņus gatavo ļoti garšīgi, bet saldēdienu kategorijā kūku un smalkmaizīšu sadaļā Ēģipte diezgan droši var konkurēt ar tādu vispāratzītu saldumu paradīzi kā Itāliju. Riskēšu izteikt pieņēmumu, ka, ja turēsities savas viesnīcas teritorijā un apēsto nekompensēsit ar fiziskām aktivitātēm, tad jums būs paveicies, ja no ceļojuma atgriezīsities tikai ar dažiem liekiem kilogramiem. Bez jokiem.

Visbeidzot par pārvietošanos. Ja vien neesat sasirdzis ar māniju visur svešās zemēs sēsties pie stūres pats, droši paļaujaties uz taksometriem. Šarmelšeihā tie nav dārgi – par padsmit eiro jebkurā virzienā, cik tālu vien sirds vēlas. Tiesa, vispirms par cenu noteikti vienojaties.

Un vēl. Ja zināt tikai divas valodas, silti ieteicams runāt dzimtajā vai mēģināt runāt angliski. Pat tad, ja jums šķiet, ka pārvaldāt šo svešvalodu starp slikti un ļoti slikti, esmu gatavs saderēt, ka 9 gadījumos no 10 to zināsit labāk par ēģiptiešu taksistiem vai/un tirgoņiem. Savukārt mūsu slāvu kaimiņi vismaz Šarmelšeihā iekarojuši naudīgu, bet slaucamu nācijas reputāciju, tāpēc vismaz man radās iespaids, ka krievu valoda ēģiptiešiem ir signāls, ka vieglu prātu esat gatavs šķirties no lielas naudas summas.

Der ielāgot. Ēģiptieši patiešām ir citādāki nekā eiropieši. Uzvedībā, tradīcijās, dzīvesveidā, būtībā, patībā izpratnē par pasaules būtību un lietu kārtību tajā. Respektējiet šo savādību, un jūs būsit gaidīts ciemiņš.

 Piedzīvojumu tops 3 Šarmelšeihā
– Kāpiens naktī 2278 m augstajā Mozus kalnā un saullēkta sagaidīšana tā virsotnē
– Bagātīgās zemūdens pasaules izpēte un apskate visdažādākos veidos.
– Pastaiga kamieļa mugurā saules pielietās Sarkanās jūras krastā.

Edgars Lūsēns,
“Kurzemes Vārds” pielikums “Ceļa soma”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz