Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kad paldies pasaka, velns nedīda

Kad paldies pasaka, velns nedīda
24.04.2009 07:04

Liepājā ir daudz talantīgu cilvēku, kuri savas dotības izmanto pilsētas un liepājnieku labā. Viņu varētu būt vēl vairāk, ja vien nebūtu atstājuši dzimto vietu un savu potenciālu neliktu lietā citviet. To var attiecināt arī uz Kristapu Puķīti. Viņš pēc Liepājas 10. vidusskolas beigšanas devās uz Rīgu, kur pirms trim gadiem kopā ar domubiedriem nodibināja radošo apvienību “Dearty Deal”, kuras telpās notiek gan teātra izrādes, gan mūzikas pasākumi, gan izstādes.

Viss sākās Andrejsalā

Iespējams, liepājnieki 26 gadus veco Kristapu atceras no festivāla “Down the Tunnelz”, ko pirms vairākiem gadiem viņš palīdzēja rīkot Liepājas fortos un kur uzstājās elektroniskās mūzikas pārstāvji no Latvijas un ārzemēm. Taču šim piecus gadus ilgušajam projektam kādu dienu tika pielikts punkts, jo komanda, kas festivālu veidoja, pajuka – katrs aizgāja uz savu pusi un pievērsās saviem projektiem. Kristaps devās uz Rīgu un sāka veidot radošo apvienību “Dearty Deal”.

 Par tās mājvietu tika izvēlēta Andrejsala, ko iecerēts izveidot kā mākslinieku rajonu. “Dirty Deal” apmetās vietā, kuru, pēc Kristapa teiktā, varēts pielīdzināt šķūnim. “Sākumā tur viss izskatījās briesmīgi. Cik nu mēs varējām saviem spēkiem paveikt, tik visu sataisījām,” atceras uzņēmīgais jaunietis. Pašlaik radošās apvienības aktīvisti gan mīt jaunā vietā – Spīķeros.

“Mēs gribam izveidot multifunkcionālu kultūras centru, kurā būtu apvienota mūzika, teātris un kino, kā arī citas ar mūsdienīgo neatkarīgo kultūra saistītas aktivitātes. Tas būtu kā atbalsta punkts jaunajiem mūziķiem, māksliniekiem un citiem aktīviem cilvēkiem,” ieceri atklāj Kristaps. Otrs mērķis esot parādīt valsts kultūras iestādēm, ka viņi ir liels un līdzvērtīgs spēlētājs.

“Dirty Deal” jau tagad darbojas vairākos virzienos. Viss sācies ar “Dirty Deal Cafe”, kas ir mūzikas pasākumu un koncertu norises vieta. Vēl viņu paspārnē izveidots neatkarīgais teātris “Dirty Deal Teatro”, kas pašlaik sastāv no piecām trupām. “Dearty Deal” sadarbojas arī ar improvizācijas teātra studiju “Laiva”, Latvijas objektu teātra celmlaužiem apvienību “UMKA.LV” un ir uzsākti kopprojekti ar 2008. gada Latvijas Kultūras akadēmijas Režijas kursa beidzējiem. Tāpat tur viesojas dažādi viesteātri. Kristaps ir gandarīts, ka “Dirty Deal Teatro” piedāvātajām izrādēm ir savi piekritēji un 70 cilvēku ietilpīgā zāle kļūst arvien pilnāka, dažbrīd tā ir pat pārāk pilna.

Popularizē jaunos mūziķus

Kristaps secina, ka aktivitāšu rīkošanai krīzes dēļ kļūstot grūtāk iegūt naudu no dažādiem fondiem, projektu konkursiem. Ir krietni lielāka konkurence, jo arvien vairāk ir cilvēku, kas šo iespēju uzskata par vienīgo naudas dabūšanas veidu. Taču tas nebūt nenozīmē, ka “Dirty Deal” apstāsies savā attīstībā. Viņiem ir daudz plānu.

Vēl viena no Kristapa vēlmēm ir palīdzēt jaunajiem elektroniskās mūzikas māksliniekiem, popularizējot un izdodot viņu oriģinālmūziku. Arī šajā jomā “Dirty Deal” jau ir iestrādes –  izveidota tiešsaistes mūzikas izdevniecība “Dirty Deal Audio”, kas apkopo un izdod jaunos un talantīgos Latvijas melodiskās elektronikas, idm, down/up-tempo, eksperimentālā hiphopa, elektronikas un līdzīgu mūzikas stilu izpildītāju skaņdarbus. Sadarbībā ar tādiem jaunajiem mūziķiem kā Sarkanais, Martinez Gonzalez, Cliche, Spayer un Wheelchair Discotheque, “Dearty Deal” ir izdevis sešus albumus, kuri pieejami lejuplādēšanai bez maksas.

“Ja ir kaut kādi ienākumi, mēs tos ieguldām attīstībā,” pamato jaunietis. “Brīžam, kad ir liels pārgurums, sev jautāju: kas par velnu mani dīda, ka to visu daru? Kam tas ir vajadzīgs?” neslēpj liepājnieks. Taču, kad cilvēki nāk klāt un saka paldies par paveikto, kad izdodas iecerētais, kad no darīšanas prieka un rezultāta rodas pozitīvas emocijas, šie jautājumi vairs nešķiet aktuāli. Turklāt Kristaps gadu gaitā pārliecinājies, ka līdzās tradicionālajām vērtībām cilvēkiem ir vajadzīgas jaunas, oriģinālas lietas.

Jautāts, kā viņam izdodos saturēt kopā “Dearty Deal” komandu, kuras pamatkodolu veido seši radoši cilvēki, Liepājas 10. vidusskolas absolvents skaidro, ka, pirmkārt, viņiem neesot priekšnieku un padoto, neviens neesot līdzvērtīgāks par citu. Otrkārt, viņi visi dodoties uz vienotu mērķi un dara savu darbu no sirds.

Jautāts, vai nedomā atgriezties Liepājā, Kristaps purina galvu, norādot, ka Rīgā ir lielākas iespējas izpausties. Taču pavisam savu pilsētu viņš nav aizmirsis, viņam ir ieceres arī šeit rīkot pasākumus, taču šos plānus viņš pagaidām vēl izpaust nevēlas.

Inita Gūtmane,
“Kurzemes Vārds”

Lai gan Kristaps ikdienā uzturas Rīgā, viņš ik pa laikam ierodas Liepājā un apsver iespēju šeit rīkot vairākus pasākumus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz