Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kāpēc baidāmies no ”melnās piektdienas”?

Kāpēc baidāmies no ”melnās piektdienas”?
Foto: Egons Zīverts
13.07.2018 07:06

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Šodien piektdiena, 13! Tpu-tpu-tpu, pārspļaujam pār plecu, trīs reizes piesitam pie koka un veicam citus maģiskus rituālus, kuri mūs pasargās no neveiksmēm.

Jau kopš seniem laikiem valda uzskats, ka piektdiena, kas iekrīt jebkura mēneša 13. datumā ir ”melnā piektdiena” jeb diena, kad ķibeles un nelaimes dubultojas. Cilvēki patur atmiņā sakritības, kad kādi negatīvi notikumi atgadījušies tieši šajā datumā. Tuvojoties ”melnajai piektdienai”, daudzi izsenis izjutuši nelielu diskomfortu, bažas un nemieru. Piektdiena, 13. datums, tik stabili iesakņojies māņticību sarakstā, ka pat vairs neaizdomājamies, no kurienes īsti radusies pārliecība par šīs dienas negatīvo ievirzi.

Aizspriedums, ka piektdiena kombinācijā ar 13. datumu ir īpaši neveiksmīga diena, radusies relatīvi nesenā pagātnē – pirmo reizi šis fenomens minēts tikai 19. gadsimtā. Viena teorija, ko izvirzījis folkloras vēsturnieks Donalds Dosijs ir tāda, ka faktiski šajā jēdzienā saplūduši divi seni ticējumi. Pirmais – par pašas piektdienas ”nelaimīgumu”, otrais – par skaitli 13.

Piektdienas ”nelaimīgums” nāk vēl no Vecās Derības: Ieva iedevusi Ādamam laba un ļauna atzīšanas augli tieši piektdienā; Kains savu brāli Ābelu nogalinājis piektdienā; protams, arī Jēzus tika sists krustā Lielajā piektdienā.

Cita teorija piedāvā versiju, ka izplatītās bažas par piektdienas un 13. datuma slikto ietekmi tik populāru padarīja Tomasa V. Lousona romāns ”Friday, the Thirteenth”, kurā blēdīgs brokeris izmanto šo aizspriedumu, lai radītu paniku Volstrītas finanšu kompānijās. Tālāk 20. gadsimtā šo aizspriedumu plaši izmantoja literāru darbu autori un popkultūras radītāji.

Arī skaitlis 13 ir nelaimīgs kopš seniem laikiem un teju visā pasaulē. Dzirdēts, ka ārvalstīs dažās viesnīcās neesot 13. numuriņa, lidmašīnās 13. vietas, ielās 13. mājas, bet mājās 13. dzīvokļa un dažās augstceltnēs pat tiekot ignorēts 13. stāvs – aiz 12. tūlīt seko 14. Savukārt numeroloģijā skaitlis 13 tiek uzskatīts par nelaimīgu gluži vienkārši tādēļ, ka seko skaitlim 12. Ducis asociējas ar pilnību, harmoniju, perfekciju. Ir 12 Olimpa dievi, 12 apustuļi, 12 dzīvnieki austrumu horoskopā, 12 mēneši.

Turpretī 13 ir gluži vienkārši neveikls un dīvains, tādēļ, protams, nelaimīgs.

Vēstures un kultūras spiediena rezultātā mīts par nelaimes pilno dienu dzīvo joprojām. Daži pētījumi apgalvo, ka piektdienās, ja tā iekrīt 13. datumā, uz ceļiem notiek vairāk avāriju un negadījumu nekā parastā piektdienā. Ja tā arī ir, tad tam varētu būt psiholoģisks izskaidrojums, jo cilvēki jau ir noskaņojušies un sagatavojušies, ka varētu notikt kas slikts. Savukārt holandiešu pētnieki secinājuši, ka patiesībā šajā dienā notiek mazāk nelaimes gadījumu un katastrofu, jo cilvēki vienkārši izturas piesardzīgāk.

Taču jāatzīst, ka neviena diena nav ne balta, ne melna, ne slikta, ne laba, tā ir tāda, kādu mēs to veidojam. Ja 13. datumā pamodīsimies ar domu, ka būs slikti, tad noteikti tā arī būs.

Avoti: www.ventasbalss.lv, www.delfi.lv, jauns.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz