Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ķīniešu ēdienu māk pagatavot tikai ķīnietis

Ķīniešu ēdienu māk pagatavot tikai ķīnietis
18.03.2010 07:00

Atslēgvārdi

Jau pusotru gadu K. Ūliha un Peldu ielas stūrī ir atvērta oriģināla vieta – suši bārs “Ginger”, kurā piedāvā ķīniešu virtuves ēdienus. Vārds ginger tulkojumā nozīmē – ingvers.

Todien, kad ciemojos suši bārā, pavāram Vangam bija jāgatavo viens pasūtījums pēc cita, tādēļ sarunai piekrita “Ginger” saimnieks Jānis Strēlis.

Prot atšķirt oriģinālu no viltojuma

Tā kā Jānis jau gadus desmit galvenokārt ēd austrumu tautu ēdienus un vairākkārt ir pabijis Ķīnā, viņš strikti sacīja, ka nekļūdīgi spēj atšķirt, kuru ķīniešu virtuves ēdienu gatavojis tiešām īsts ķīnietis un kuru – citas tautības pārstāvis. Ja pavārs bijis latvietis, tad, centies kā gribi, tik un tā sanākšot “ķīniešu ēdiens latviešu gaumē”. Tieši tādēļ abi “Ginger” pavāri Vangs un Sujļangs ir ķīnieši.

Kādēļ, Liepājā atverot kafejnīcu, nolemts viesus ēdināt nevis ar latviešu vēderam tik iemīļoto karbonādi, bet ar kaut ko pavisam neparastu? Tādēļ, ka tieši austrumzemju ēdieni Jāni ir uzrunājuši neparasti spēcīgi. Viņaprāt, pati labākā un interesantākā esot indiešu virtuve, jo tajā garšvielu ļoti daudz un to izmantojums izdomas bagāts.

Šņāc un krāc

Kamēr ar Jāni runājam, no virtuves atskan īpatnēja skaļa skaņa – it kā būtu iedarbināta milzīga ventilācijas ierīce. Mani ved lūkot, kas virtuvē notiek. Krācēja ir oriģināla, no Ķīnas vesta plīts, kas paredzēta tieši ķīniešu ēdienu gatavošanai. Viņi produktus gatavo īpaši augstā temperatūrā, uz atklātas liesmas un īsu brīdi, tādējādi produktos maksimāli saglabājot uzturvielas. Plītij papildus tiek pievadīts skābeklis, lai sasniegtu ļoti augstu temperatūru. Šādas plītis Latvijā esot tikai kādas piecas. J. Strēlis teica: “Uz parastas gāzesplīts, kādu izmantojam mājās, “Ginger” vajadzībām varētu uzvārīt tikai buljonu, nevis pagatavot ko citu. Lai klientam varētu pasniegt tiešām autentisku ķīniešu ēdienu, ir vajadzīgas trīs svarīgākās lietas: plīts, pareizā temperatūra tajā un pavārs.”

“Von-tong” un krizantēmu pumpuru tēju?

Ķīniešu zupu pagatavošanai vairumā gadījumu izmanto liellopu buljonu, pievienojot dažādas sastāvdaļas un garšvielas. Jānim vislabāk garšojot skābi asā “Pekinas zupa”. Ēdienkartē pēc uzkodām un zupām seko piedāvājums no cūkas, putnu, liellopa, jēra gaļas, kā arī veģetārie ēdieni. Piedevās – rīsi ar dažādām sastāvdaļām vai rīsu nūdeles. Kartupeļus gan “Ginger” ēdienkartē nemeklējiet. Tāpat kā makaronus. Desertu piedāvājums nav plašs, jo tos ķīnieši savā ēdienkartē iekļauj reti. Taču kā vienu no interesantākajiem “Ginger” pavāru Vanga un Sujļanga  oriģināldarbiem Jānis minēja karamelizētos ābolus ar sezama sēkliņām, kā arī kokospienā vārītus bumbierus. Ķīniešu virtuve piedāvā tā saucamos sildošos ēdienus, kas silda no iekšpuses. Tas garšvielu dēļ.

Protams, būtu dīvaini, ja suši bārā nebūtu suši! Gan to, gan arī nigiri piedāvājums ēdienkartē gana plašs un interesants. Gatavošanā izmanto ne tikai lasi un tunci, bet arī zuti un lidzivi. Kāds varbūt uzskatīs, ka suši ir īsts japāņu, nevis ķīniešu ēdiens. Taču kurš var apgalvot, ka pats pirmais suši savulaik ticis izgatavots tieši japānā, nevis Ķīnā? Vēl J. Strēlis kliedē priekšstatu, ka pelmeņu dzimtene ir Krievija. Nebūt ne! Krievi tos pārņēmuši no ķīniešiem, kuriem pelmeņi jau pirms tūkstoš gadiem simbolizēja labklājību un naudu.

Runājot par dzērieniem, “Ginger” piedāvājumā ir oriģinālās, no Ķīnas atvestās tējas, piemēram, žeņšeņa, kanēļa melnā, krizantēmu pumpuru un citas, kā arī tradicionālais rīsu vīns sake. Tā kā Liepājā tikai bārs “Ginger” piedāvā autentiskus ķīniešu ēdienus, kam tos varētu ieteikt? Jānis Strēlis uzskata, ka apmierināti ir un būs tie klienti, kuri nebaidās izmēģināt ko jaunu, neierastu un interesantu. Kuri gatavi izglītoties un paplašināt savu pieredzi tieši ar Austrumu virtuves piedāvājumu.

Jānim Strēlim

Garšo: karstās jūras ķemmītes, tintes zivs, dārzeņu un sēņu sacepums, zivs saldskābā mērcē u.c.
Neēd: cūkgaļu.
Par sāli saka: “Lietoju minimāli, to aizvietoju ar sojas mērci.”
Labākās garšvielas ir: Sičuaņas pipari, ingvers, anīss.

Recepte

Rīsu nūdeles ar dārzeņiem un vistas gaļu

Rīsu nūdeles aplej ar karstu ūdeni, brīdi patur, ūdeni nolej. Vistas fileju un dārzeņus (pēc savas gaumes) sagriež mazos gabaliņos. Uz ļoti karstas pannas uzlej eļļu un ātri apcep dārzeņus ar vistas fileju, klāt sāls, pipari. Tad visam pievieno nūdeles, samaisa, un gatavs. Galvenais – viss jācep ļoti ātri un lielā karstumā, lai nesanāktu sautējums. Uzmanīties, lai nepiedeg.

 

Bāra “Ginger” pavārs Vangs gatavo suši.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz