Trešdiena, 15. maijs Sofija, Taiga, Airita, Arita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ko var pagatavot no 10 kilogramiem svaigu brētliņu?

Ko var pagatavot no 10 kilogramiem svaigu brētliņu?
27.09.2008 07:00

Atslēgvārdi

“Esmu pateicīga Dievam, ka viņš man deva tādu pieredzi un ļāva izdzīvot tik grūtus laikus, kad ēst vajadzēja, bet naudas nebija gandrīz nemaz,” tagad saka dāvanu salona “Smuko lietu bodīte” saimniece, dekoratore Dace Purmale. No skarbās pieredzes mācījusies, viņa joprojām ir vienkāršu, lētu un latvisku ēdienu piekritēja.

Kā zupā rodas šķidrums?

Bērnībā Daci ne omīte, ne mamma neesot laidušas virtuvei tuvumā, un neatbildēts palicis meitenes jautājums: “Kā zupā rodas šķidrums?” Ar tādām ēst gatavošanas zināšanām (precīzāk, nezināšanu) pūrā apprecējusies. Vīrs ēst gribēja, un Dace, pasmēlusies pieredzi dažās pavārgrāmatās, ķērās pie vārīšanas un cepšanas. Pašai par brīnumu sanācis tīri labi. Pirmo panākumu spārnota, kā jau ar radošu garu apveltīta būtne, jaunā namamāte lika pavārgrāmatas plauktā un ēst gatavošanas procesā vairs nebaidījās improvizēt. Droši vien redzētā iedvesmoti, reiz pie pārsteiguma gatavošanas bija ķērušies bērni: “Tolaik dēlam bija 6, bet meitiņai četri gadi. Kādu dienu viņi man piezvanīja uz darbu un teica: “Mammīt, tu tikai neuztraucies, mēs cepam torti!” Tik ātri mājās vēl nekad nebiju skrējusi! Izrādās, mazie saviem spēkiem uz gāzes plīts bija izcepuši pankūkas un starp tām iesmērējuši ievārījumu. Torte viņiem sanāca ļoti garšīga! Dēls tagad strādā par pavāru…”

Vienkārši un ātri

“Tagad ir tā, ja gribas ēst, tad galvenais, lai vēlamo varu pagatavot vienkārši un ātri. Man nav pacietības stundām burties ar vienu recepti!” saka dekoratore. “Piemēram, uz rupjās rīves sarīvēju pāris kartupeļu, piesitu vienu, divas olas un uz pannas uzcepu “Kartupeļu pļeckiņas”.” Grūtajos laikos, kad naudiņas nebija gandrīz nemaz, skārņos par 5 –10 santīmiem kilogramā nopirkusi svaigas brētliņas, visus desmit kilogramus iztīrījusi un samalusi. Pievienojot dažas papildvielas, gatavoja tik dažādus un garšīgus ēdienus – kotletes, frikadeles, brētliņas marinādē, tomātu mērcē u.c., ka visi brīnījās, kā no mazajām zivtiņām var pagatavot kaut ko tādu.

Tagad, rudenī, viens no iemīļotākajiem dārzeņiem esot kabacis, kas pagatavojams dažnedažādos veidos. To var likt sautējumos, sagatavot un cept olā kā karbonādi. Kad gailenes palikušas pavisam lētas, nopirkusi tās, notīrījusi, samalusi un mazos trauciņos likusi saldētavā. Ziemā būs sēņu mērce!

“Jā, man patīk labi paēst. Kad naudas vairāk, nopērku kādu retāk iegādātu ēdamlietu. Ja naudas mazāk, pērku vienkāršus  produktus un jūtos ļoti labi. Ja mājās ir kāda taukviela, sīpoli, kartupeļi, dārzeņi, garšvielas, tad jau dzīvot var! Galu galā – pārtiekam ne jau tikai no ēdamām lietām, bet arī garīgām vērtībām,” saka Dace Purmale. “Man jau šķiet, ka cilvēki tērē ļoti daudz naudas pārtikas produktiem, īsti nevajadzīgiem našķiem un pēc tam lielu daļu neapēstā vienkārši izmet. Te man nāk prātā patiess gadījums ar kādu norvēģi, kas aizceļoja uz Āfriku. Pēc kāda laika zvanījis uz mājām un nevarējis valdīt raudienu, stāstot par pieredzēto. Proti, viņš redzējis, kā vairāk nekā simt afrikāņu mazuļu sākuši no sirds slavēt Dievu, kad vakariņās viņiem katram bļodiņā ielika pa karotei kaut kādas putras…”

“Smuko lietu bodītes” saimniece itin labi varot iztikt bez našķiem, saldumiem un kūkām, bet bez “kaut kā kreftīga” gan ne. Viņa spriež: “Iespējams, tas tādēļ, ka savulaik mamma mani līdz divu gadu vecumam baroja ar krūti, bet pēc tam pirmais īstais ēdiens, ko iedeva pagaršot, bija sālītas siļķes gabaliņš!”

Daces Purmales receptes:

Ātrās brokastis. Vienai vai divām kopā saliktām tostermaizes šķēlēm izrubina vidū caurumiņu un liek eļļā uz sakarsētas pannas. Tad uz maizes uzsit pa olai, kas ieguļas maizes viducī. Pārkaisa rīvētu sieru, cep, kamēr maize kļūst zeltaina.

Divi vienā. Buljonā (no vistas, liellopa vai žāvētu ribiņu buljona kubiciņiem) izvāra dažādus dārzeņus – kabačus, kāpostus, burkānus, kartupeļus, citas saknes. Ja buljona mazāk, iznāk sakņu sautējums. Garšvielas pēc izvēles. Ja gribas ko neparastāku, izvārītos dārzeņus ar visu šķidrumu sablenderē un iznāk smalks paēdiens – biezeņzupa. Klāt var ēst grauzdiņus. Pikantākai garšai zupai pievieno sasmalcinātu ķiploku.

Daiga Lutere,
“Kurzemes Vārds”

Dace Purmale: “Rudenī galdā vajag likt visu to, kas dārzos izaudzis!”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz