Trešdiena, 15. maijs Sofija, Taiga, Airita, Arita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lietot vai nelietot uztura bagātinātājus?

Lietot vai nelietot uztura bagātinātājus?
30.10.2008 07:00

Atslēgvārdi

Šajos rudens aukstajos mēnešos diezin vai ir daudz cilvēku, kas savu sportisko formu uztur, skrienot zem klajas debess. Lielākoties viņi tomēr dodas uz trenažieru zāli. Šoreiz nestāstīsim par fiziskajām aktivitātēm, bet gan par tādiem papildlīdzekļiem kā uztura bagātinātāji.

Kā tie radās?

Lai arī lielākā daļa cilvēku, tā teikt, lielos vilcienos zina, kas ir uztura bagātinātāji un kāpēc tos lieto, tomēr nav īstas skaidrības, kā radušies šāda veida produkti, kāda ir to nozīme, vai tās ir zāles un vai nerodas nevēlami blakus efekti.

Uztura bagātinātāju parādīšanos sekmēja kosmosa iekarošanas ēras sākums, tātad pagājušā gadsimta 70 gadi. Zinātniekiem bija jāizdomā, kā nodrošināt astronautus ar sabalansētu un koncentrētu barību izplatījumā. Tai bija jābūt kompaktai, ar lielu uzglabāšanas laiku un pietiekami tīrai, lai pilnvērtīgi un efektīvi uzsūktos organismā. Sportisti un fiziski aktīvi cilvēki ļoti stingri raugās, ko, sadzīviski runājot, liek mutē, tāpēc nav brīnums, ka jaunizveidotie produkti ātri vien sāka kļūt populāri arī sportistu vidū. Pagājušā gadsimta astoņdesmitie gadi bija laiks, kad uztura bagātinātāji sāka savu augšupeju kā plaša patēriņa produkts. Pārtikas piedevas ieguva stabilu vietu atlētu un vēlāk arī parastu pilsoņu ikdienas diētā. Tiek apgalvots, ka jebkurš proteīna kokteilis ir daudzkārt dabiskāks nekā dažkārt apbrīnojami skaistie, ģenētiski uzlabotie augļi, dārzeņi vai citi produkti, kuri nebojājas nedēļām vai kuri tiek tik intensīvi ar visu ko apsmidzināti to augšanas procesā, ka pat tārpi tos nav iecienījuši. Neliels piemērs, kas tad ir piena sūkalu proteīna pulveris un kā to iegūst. Padomju laikos, ražojot biezpienu, sūkalas vienkārši lēja kanalizācijā, bet tieši šis iedzeltenais šķidrums satur vienu no augstvērtīgākajiem proteīniem, kas tik ļoti nepieciešams ikdienas uzturā. Uztura bagātinātāju ražotāji šīs sūkalas kristalizē ļoti zemā temperatūrā un pēcāk ar dažādiem mehāniskiem filtriem no šīm sniegpārsliņām izfiltrē proteīnu. Vēlāk pievieno vitamīnus, minerālus un citas organismam nepieciešamās vielas tā, lai izveidotos sabalansēta formula, tieši tādās proporcijās, kādas nepieciešamas konkrētai cilvēku vai sportistu grupai.

Esi piesardzīgs!

Rehabilitācijas un sporta medicīnas ārsts Andris Kramēns, runājot par uztura bagātinātājiem, atzina, ka cilvēkiem, pieņemot lēmumu lietot šos uztura palīglīdzekļus, jābūt ļoti piesardzīgiem. Pirmkārt, iegādājoties produktu, jāpārbauda lietošanas termiņš, jo bieži vien mēdz gadīties, ka izplatītāji rīkojas negodprātīgi. Otrkārt, ne vienmēr ir norādīts patiesais šo produktu sastāvs. Nav noslēpums, ka ražotāji pamatvielām mēdz pievienot atkarību un pieradumu veicinošas vielas. Tāpēc jābūt ļoti piesardzīgiem un labāk jāiegādājas uztura bagātinātāji no tiešajiem to ražotājiem, neizmantojot starpniekus, kas dažkārt šo produkciju pārdot arī ar lielu uzcenojumu. Treškārt, pirms sākt lietot uztura bagātinātājus, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu, jo izplatītājs var pārliecinoši runāt, arī patiesībā neko daudz nezinot par paša piedāvāto preci. Un der zināt, ka katram cilvēkam var būt dažāda šo uztura bagātinātāju mijiedarbība ar citām vielām, izjaucot vielmaiņas procesu. Nav mazums tādu gadījumu, kad, neapdomīgi lietojot uztura bagātinātājus, cilvēki nopietni sagandē savu veselību.

Daži ieteikumi sākumam

– Meklējiet pēc iespējas vairāk informācijas – presē, internetā, no cilvēkiem, kam uzticaties, – un salīdziniet to ar uztura bagātinātāju pārdevēju sniegto informāciju.
– Noteikti pirms lietošanas konsultējies ar ārstu.
– Oriģinālo uztura bagātinātāju rūpnīcās ražotiem produktiem uz aizvākojuma ir drošības plēve, kura neļauj atskrūvēt vāciņu, plēvi nesabojājot. Tādejādi jūs sevi pasargājat no iespējas nopirkt no apšaubāma pārdevēja oriģinālā bundžā iebērtu, piemēram, piena maisījumu.
– Pārliecinies par derīguma termiņu.
– Uztura bagātinātāji tomēr nav brīnumlīdzeklis. Ja neievērosit veselīgas dzīves principus, nesportosit un nebūsit noskaņoti uz panākumiem, tie bieži vien nesniegs vēlamo efektu.
Otrs uztura bagātinātāju nosaukums ir “sporta papilduzturs”. Ar to jāsaprot, ka kokteiļiem, paciņām, dzērieniem, tabletēm ir tikai jāpapildina jūsu ikdienas diēta, nevis jākļūst par galveno ēdamo.

Miks Kuncītis,
“Kurzemes Vārds”

Lielākoties uztura bagātinātājus lieto cilvēki, kas regulāri apmeklē trenažieru zāli.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz