Trešdiena, 22. janvāris Austris

Māca valodu un vērtības

Māca valodu un vērtības
Foto: Egons Zīverts
06.03.2017 07:03

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Vairākās Liepājas skolās notika ASV vēstniecības organizēta prezentācija, kuras laikā zemessargs Nils Students un ASV armijas mediķe Džeimija Kolvere stāstīja skolēniem par NATO vēsturi un būtību, ASV un Latvijas sadarbību militārajā jomā, pašu pieredzi saistībā ar militāro dzīvi. “Stāstām par samērā nesenu vēsturi, kuru jaunieši mācību grāmatās vēl nevar ieraudzīt, piemēram, par Krimas aneksiju,” pirms prezentācijas skaidroja N. Students.

Prezentācijas laikā tās vadītāji interaktīvā veidā skolēniem stāstīja par dažādām militārām organizācijām, notikumiem, kā arī par pašu dzīvēm, uzsverot arī vērtības, kuras caurvij militāro dzīvi – kopā būšanu, otra atbalstīšanu, upurēšanos augstāka mērķa vārdā.

Lai diskusijā iesaistītu arī jauniešus, tiem tiek uzdoti jautājumi, lai pārbaudītu viņu erudīciju. Tomēr diskusija ne vienmēr veidojas raiti, jo prezentācija notiek angļu valodā. “Pamatmērķis, ko vēlamies panākt ar šo prezentāciju, ir mācīt angļu valodu. Būtībā tā ir angļu valodas stunda. Valodu mācīties ļoti svarīgi ir tieši bērniem un jauniešiem, jo šajā vecumā tā ir vieglāk apgūstama. Galvas vēl ir kā sūkļi, nevis kā dzelzs, kurā neko vairs nevar iekalt,” smejoties stāsta N. Students, atzīstot, ka arī pašam ir bijušas grūtības iemācīties gan latviešu, gan krievu valodas. N. Students ir dzimis ASV latviešu ģimenē un uz Latviju pārcēlies 1990. gadā, tad arī nācies nopietnāk apgūt latviešu valodu.

N. Students un Dž. Kolvere savu prezentāciju pasnieguši apmēram 25 Latvijas skolās, un liela problēma ir arī tā, ka jaunieši runāt svešā valodā kautrējas. N. Students ir novērojis: “Kad prezentējam 9. un 10. klases skolēniem, viņi drošāk iesaistās sarunās. 11. un 12. klasē skolēni jau kļūst kautrīgāki, viņi baidās kaut ko nepareizi pateikt.” Prezentācijas vadītāji tās laikā atkārtoti uzsver valodas nozīmi, jo valoda būs nepieciešama, piemēram, studējot. Lielākā daļa jauniešu gan atzīst, ka vēl nav izlēmuši, ar ko saistīs savu nākotni. Arī Edgars, Liepājas 8. vidusskolas 12. klases skolnieks, vēl nav izlēmis, ko darīs pēc vidusskolas. Prezentācija jauniešus arī motivē veidot militāru karjeru. 12. klases skolnieks Arvils pēc prezentācijas pastāsta, ka šādu domu apsver jau kādu laiku.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)