Piektdiena, 25. septembris Rauls, Rodrigo
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mācība brīvā dabā

Mācība brīvā dabā
20.08.2009 07:01

Atslēgvārdi

Kur smelties spēku jauniem darbiem? Kur atpūsties pēc saspringtas darba nedēļas? Dabā. Domāju, piekritīs daudzi. Tā rīkojas arī liepājnieki Artūrs Užegovs (23) un Fredis (44).

Viņi vismaz reizi mēnesī uz dažām dienām pazūd mežā. Taču ne tā vienkārši. Viņi izdzīvo – ceļot naktsmājas un galvenokārt gatavojot ēdienu no tā, kas atrodams dabā. Un savās zināšanās par dabu viņi labprāt dalās arī ar citiem. 

“Noteikti daudzi ir redzējuši raidījumus, kur vesela filmēšanas komanda, izmesta neapdzīvotā vai bīstamā vietā, stāsta, kā izdzīvot. Mēs organizējam ko līdzīgu, t.i., pasākumus ar izdzīvošanas elementiem,” paskaidro Fredis. “Reāla situācija tepat Latvijā: cilvēks aizbrauc dziļāk zaļumos, un viņam salūst automašīna, bet telefons ir izlādējies. Ja viņam nav nekādas nojausmas par to, kā orientēties, tad nokļūt mājās dzīvam var arī neizdoties, tāpēc domāju, ka tas, ko iemācam – kā nokļūt līdz apdzīvotai vietai, ko drīkst ēst, kā uztaisīt naktsmītni, kā iekurt ugunskuru utt. – ir vērtīgi.”

Sarunā noskaidrojas, ka Artūrs ir vairāk organizators un teorētiķis, bet Fredis – praktiķis. “Viņš ir labais, es esmu vecais, nīgrais,” smejoties saka Fredis, jo viņš ir tas, kas norāda uz kļūdām, ja kaut kas netiek darīts pareizi, piemēram, cērtot koku vai darbojoties ar nazi. “Tā kā jau no sešu gadu vecuma klaiņoju pa mežu, zinu, kā darīt labāk,” uzskata dabasmīlis. Arī Artūrs piekrīt, ka nepietiek tikai informāciju izlasīt un zināt, to vajag arī izmēģināt praksē. Viņš pats daudz lasījis – gan grāmatā “SAS. Izdzīvošanas māksla”, kā arī internetā. Iemaņas apgūtas arī darbojoties jaunsardzē un zemessardzē. Baudīt dabas mieru liepājnieki dodas gan divatā, gan lielākā draugu bariņā. “Esam kādi 10 cilvēki, kuriem varu piezvanīt un kuri noteikti nāks,” izrēķinājis Artūrs.

Abi izdzīvotāji sveci zem pūra netur un uzkrāto pieredzes bagāžu labprāt demonstrē arī citiem. Viņi pierādījuši, ka atpūtu pie dabas ar nestandarta aktivitātēm var noorganizēt par foršu pasākumu. Artūrs pastāsta: “Bārtas upes krastos piedāvājām iespēju šaut ar loku un bultām pa arbūziem, kā arī noorganizējām komandu stafetes, piemēram, baļķu nešanā. Kāpēc neizmantot to, kas ir apkārt un atrodams turpat dabā?” Tāpat viss iepriekš minētais tiek izmantots pašu organizētos izdzīvošanas pārgājienos un braucienos. “Taču jāskatās, kas vēlas piedalīties – ģimenes ar bērniem vai spēcīgi jaunieši,” pārliecinājies Fredis. To nepieciešams zināt, lai izdomātu, ko un cik sarežģītu pasākumu piedāvāt – vienas dienas maršrutu ar 10 kilometru pārgājienu, kur noslēgumā uz ugunskura izvāra zupu vai uzcep gaļu, vai arī garāku un vairāku dienu piedzīvojumu.

Taču tie, kas kaut reizi kopā ar abiem aktīvistiem ir devušies zaļumos, zina, ka bez jaunas un interesantas informācijas nepaliks. Viņi paši to sauc par dabas mācību, kuras laikā tiek izskaidrotas arī dažādu augu īpašības un nozīme. Ko vēl viņi ir izmēģinājuši? “Esam no kritušiem kokiem uztaisījuši plostu. Tāpat iemācām, kā uzcelt ugunskuru uz neliela paaugstinājuma, jo bija gadījums, kad zemes īpašnieks lūdza pasaudzēt zālienu. Šo paņēmienu var izmantot arī vietās, kur ir kūdraināka augsne. Vēl iemācām uzcelt naktsmītni no kokiem un to siltināt,” pastāsta Artūrs. Taču, lai būtu drošāk un lietus vai sniegs netiktu iekšā, tā tiek pārsegta ar līdzpaņemtu brezenta gabalu vai apmetni. Bieži vien, dodoties uz bāzes vietu, pa ceļam tiek salasītas dažādas ēdamas lietas, piemēram, ogas, kas pēc tam notiesātas kopā ar pankūkām. “Mīklu jau pirms tam var sagatavot mājās un ieliet plastmasas pudelē, lai nav jāķēpājas. Bet var arī, protams, uz vietas pagatavot. Un maltīte sanāk vēl gardāka nekā restorānā,” pārliecinājies Artūrs. 

Aizsākot atpūtu dabā, abi pabijuši ļoti daudzās Liepājas apkārtnes vietās. Tieši tā uzieta lieliska vieta Bārtā upes krastā, kas vēlāk sakopta un pašu spēkiem ierīkota. “Izveidojām to par mūsu atpūtas vietu ar galdiņu, soliņiem un ugunskura vietu, kur jebkurā laikā atgriezties. Bet zinu, ka arī citi atpūtnieki to izmanto. Mums pret to nav nekas pretī, ja vien viņi visu pēc sevis savāc,” stingri noteic Artūrs, jo darbs un rūpes, to ierīkojot, ir ieguldīts liels. Šeit tiek uzsvērts vēl viens izdzīvošanas pasākuma mērķis – audzinošā nozīme – tas, kā mēs attiecamies pret to, kas mums ir.

Vasara, protams, ir pateicīgākais laiks, lai izbaudītu atpūtu dabā. Taču arī ziemu abi aktīvisti nesmādē. “Mainīgie laika apstākļi liek domāt,” atklāj Artūrs. “Un, ja izmēģinu ko jaunu, grāmatā vai internetā izlasītu, tas ir labs veids, kā to notestēt turpmākai zināšanai.”

Ja kādam ir radusies vēlme piedalīties, var pieteikties, zvanot pa telefonu 28787085 (Artūrs) vai rakstot uz e-pastu zs2@inbox.lv. “Galvenais, lai ir patiesa interese par to visu,” uzsver Artūrs, aicinot arī meitenes nebaidīties. Interesentiem tiek piedāvāti pieci maršruti, kas regulāri tiek izmantoti.

Viņiem ir iecere nākotnē izveidot arī mājaslapu internetā, kur ievietot aktuālāko informāciju par savām gaitām, un piesaistīt lielāku interesentu skaitu. “Pašlaik dibinām sadarbības kontaktus ar cilvēkiem, kas nodarbojas ar laivu biznesu. Redzēs, vai mums izdosies,” atklāj Fredis.

Ligita Kupčus,
“Kurzemes Vārds”

 

“Ēdiens, kas gatavots brīvā dabā, dažkārt ir gardāks par restorānā pasniegto,” pārliecinājies Artūrs (pirmais no kreisās).

 

Izdzīvošanas pasākumā var iemācīties, kā izveidot ugunskuru uz paaugstinājuma. 

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz