Piektdiena, 21. februāris Eleonora, Ariadne

Mācīties bez prieka ir grūti

Mācīties bez prieka ir grūti
Foto: liepajniekiem.lv
28.11.2018 07:00

"Kurzemes Vārds"

J. Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskolas vēstures skolotāja Kintija Sila bija viena no trim Latvijas debašu trenerēm, kas sadarbībā ar biedrību “Debašu centrs” novembrī piedalījās starptautiskās debašu treneru apmācībās Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā.

Pasākums norisinājās Starptautiskās debašu izglītības asociācijas (IDEA) organizētā projektā EY2DE “Empower youth to debate across Europe” (Palīdzēt jauniešiem debatēt visā Eiropā). Mācībās tikās 30 debašu treneri no astoņām Eiropas valstīm – Slovākijas, Vācijas, Dānijas, Rumānijas, Baltijas valstīm un Maķedonijas. Latviju pārstāvēja trīs debašu treneres no Liepājas, Iecavas un Daugavpils. Projekts tika organizēts ar mērķi attīstīt debašu kultūru Eiropā, kā arī nodot zināšanas citiem treneriem. Interaktīvās un izzinošās nodarbībās dalībnieki diskutēja par debašu prasmju un debašu organizāciju pilnveidošanu Eiropas valstīs. Uzsvars tika likts arī uz skolēnu mācīšanās prasmju attīstīšanu.

“Apmācības bija iedalītas četrās daļās, tās vadīja divi galvenie treneri no Vācijas un Rumānijas,” stāsta K. Sila. “Iesākumā runājām par plānu veidošanu, jo jebkuram notikumam ir nepieciešams konkrēts plāns. Diskutējām par to, kā trenera personība palīdz sasniegt mērķus, kas tiek izvirzīti skolēniem. Ar testu palīdzību analizējām katrs savu personību. Runājām par atgriezenisko saikni, kas ir ļoti svarīga debatēs – par to, kā mēs sniedzam vērtējumu, kā varam pateikt skolēnam, ka viņš ir izdarījis ko labu, iekļaujot arī kritiku. Pēdējā daļā mums stāstīja, kā “pārdot” debati – kāpēc ir svarīgi debatēt un kā ieinteresēt skolēnu.”

Treneri Bratislavā teoriju ne tikai apguva, bet pielietoja to arī praktiskās nodarbībās, izspēlējot lomu spēles, trenējot vienam otru. “Interesanti bija, ka pēdējā vakarā runājām par tik vienkāršu lietu, kā pateikt paldies. Bieži vien, pasakot tikai mazu frāzi, tā neko nenozīmē. Piemēram, sakot paldies par to, ka esi jautrs, vajadzētu teikt, kādēļ tāds esi: “Tu esi jautrs, jo šo vakaru padarīji labāku, un ticu, ka kopā vēl pavadīsim daudzus labus vakarus!”

K. Sila Liepājā vada divas debašu komandas un kopā ar tām aktīvi piedalās biedrības “Debašu centrs” organizētajos reģionālajos un nacionālajos turnīros. Latvijā debašu kultūru vajadzētu attīstīt plašāk, viņa atzīst. Eiropā tā ir augstā līmenī. Tur tā vairāk balstīta uz brīvprātīgo darbu, savukārt Latvijā debašu treneri pārsvarā ir skolotāji skolās. Tā arī bijusi lielākā atšķirība no pārējiem treneriem, jo neviens cits nav bijis skolotājs. Arī Eiropā pielietotais pasaules skolu debašu formāts atšķiroties no Popera formāta, ko lielākoties izmanto Latvijā.

“Manuprāt, debates ir veids, kā attīstīt skolēna kritisko domāšanu un prasmi veikt informācijas atlasi. Tā kā pasaules skolu formātā debatē galvenokārt angliski, tas ir arī solis tuvāk valodas prasmju attīstībai. Un ļoti svarīgi ir veidot sadarbību ar citu valstu pārstāvjiem, jo tādā veidā paplašinās redzesloks, redzi, ko uzlabot savā darbībā,” secina skolotāja. “Man ļoti patika mūsu Rumānijas trenera moto: “Mācībām jāsagādā prieks!” Tas ir ļoti svarīgi, lai skolēni ietu uz skolu ar prieku un saprastu, ka tā vajag.”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli