Trešdiena, 19. februāris Zane, Zuzanna

Māksla top no smiltīm un čiekuriem

Māksla top no smiltīm un čiekuriem
Foto: no mākslinieku personīgā arhīva
08.08.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

“No rīta piecelies, ieliec somā ūdens pudeli un instrumentu kasti un ej. Visaugstākā pilotāža ir tad, ja tu spēj radīt darbus, neatverot instrumentu kasti,” tāds ir lendārta mākslinieka Jāņa Gutāna-Graša īsais kurss par savu nodarbošanos. “Daba vienmēr ir gaumīga – ja cilvēks pārlieku nav tajā iejaucies – neviens krāsu salikums, neviena ainava nav nebaudāma. Land art ir izvēle radīt dabā, nedaudz pieskaroties tai, atstājot pēdas, kas ar laiku izgaist,” uzskata māksliniece Sanda Zeme.

Abi mākslinieki ceļo un strādā dabā, izmantojot tur esošos materiālus un ainavas īpatnības. Jūlijā viņi vairāk nekā nedēļu uzturējās Liepājā. Ne viens vien garāmgājējs droši vien nobrīnījās, pamanot Jūrmalas parkā kompozīciju no kārkliem un rindās vai apļos sakārtotas smilšu lodes. Lai arī Jānis un Sanda savu darbošanos nodēvējuši par Laiskuma festivālu un atbilstoši tēmai laiskumu arī iemūžinājuši fotogrāfijās, pilsētai viņiem ir piedāvājums jaunam festivālam. “Latvijā nav lendārta festivālu. Lietuvā, Polijā un Skotijā tie notiek jau gadiem, īpaša vieta šim virzienam ir Japānā. Liepājā ir lendārta festivālam piemērota vide – parks, liedags un kāpas. Tā būtu laba iespēja gan profesionāliem, gan neprofesionāliem māksliniekiem izcelt šīs vietas īpašo skaistumu, radot dabai draudzīgus mākslas darbus. Tie varētu iedvesmot garāmgājējus arī pašiem vairāk laika pavadīt dabā un izmēģināt savus spēkus kāda darba radīšanā,” ieceri stāsta J. Gutāns-Grasis.

Lendārts ir mirkļa māksla, no kuras pārsvarā paliek fotogrāfijas. Vējš vai viļņi to drīz vien izjauc. Procesam apzināti sagatavoties nevarot, jo nezini, ko todien uziesi. Darbs prasa laiku, jo vajag saprast, kas šeit ir, ko un kādos izmēros iespējams radīt. Var strādāt ar koku, smiltīm, akmeņiem, koku lapām, čiekuriem. Ziemā var izmantot sniegu un ledu.

Daba rada un rodas, arī cilvēkā ir dabiska vēlme radīt. Tā kā daba pati ir radītāja, radīšanas brīnums jau ir noticis, norāda S. Zeme. “Pēc tam daba ar savu spēku atkal atjauno savu kompozīciju. Uztaisi ar grābekli rakstus mitrās smiltīs okeāna krastā, papriecājies, bet pēc paisuma to vairs nav.”

Uzziņai

Kas ir lendārts?

Jēdziens land art – lendārts, zemes māksla – radies 20. gadsimta 60. gados ASV.

Lendārta mākslas darbi tiek radīti dabā, izmantojot dabas materiālus.

Virziena aizsācēji (Roberts Smitsons, Nensija Holta) veidoja iespaidīgus lielu formu darbus, kuri vairāk līdzinās vides mākslas objektiem.

Pazīstamākie autori mūsdienās Endijs Goldsvortijs un Ričards Longs rada minimālistiskus, niansētus darbus, kuri kļūst par dabas ainavas sastāvdaļu – kādu laiku saglabājas, bet tad – iestrādājas zemē, pazūd mežā vai aizskalojas upē.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 8.augusta numurā.

#kvards-20190808-10#

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli