Trešdiena, 15. maijs Sofija, Taiga, Airita, Arita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mārtiņiem nenopērciet zosi-pensionāri!

Mārtiņiem nenopērciet zosi-pensionāri!
11.10.2008 07:00

Atslēgvārdi

“Agrāk diezgan cītīgi cepu, sautēju un īstenoju dažādus saldo ēdienu gatavošanas projektus, bet tagad mana ikdiena nesalīdzināmi mainījusies,” saka viesnīcas “Hotel 21” direktore Daira Jēce. “Turpretī mana dvīņumāsa Vaira vienmēr un joprojām ir lieliska saimniece savā virtuvē. Bieži vien, kad man ļoti gribas ēst, dodos pusdienās pie viņas.” Lai arī darbošanās virtuvē viesnīcas direktorei pašlaik nav ne nepieciešamība, ne hobijs, Daira Jēce bija gatava dalīties ar tajos laikos gūto pieredzi, kad ēst gatavošana viņai bija neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Būs, protams, labas un pārbaudītas receptes.

Viss sākās ar malkas plīti

“Apprecējos pavisam jauna un tūliņ no Liepājas devos vīram līdzi uz Jelgavu, kur viņš mācījās. Īrējām istabiņu un mazu virtuvīti pie kādas saimnieces. Virtuvē bija tikai malkas plīts. Es no ēdiena gatavošanas nesapratu gandrīz neko. Un tad vēl tā plīts kurināšana! Bet vīrs gribēja ēst. Un katru dienu! Vajadzēja mācīties gatavot, un šis process notika eksperimentējot,” atceras Daira. Visvairāk viņu mulsinājis tāds ēdiens kā miltu mērce. Labu laiku sanācis tikai kaut kas klīsterveidīgs. Pamazām, pamazām tīri labi ielauzījusies līdz tam svešajā pavārmākslas pasaulē.  Galu galā pat sākusi maizi mājās cept pēc tolaik populārās receptes, kurai vajadzēja kukulīti formas maizes, raugu, miltus, sāli, cukuru.

Viens no Dairas Jēces meistarstiķiem bijusi recepte “Vista cukurā”. Vistas cepetis sanācis tik īpatnējs un garšīgs, ka grūti bijis pateikt, kas tas īsti par putnu. “Labprāt padalītos, bet diemžēl šo recepti neesmu izmantojusi tik ilgi, ka neatceros visas sastāvdaļas un gatavošanas procesu,” saka direktore. “Taču varu ieteikt, kā garšīgi sagatavot medījuma gaļu. Savulaik mans tēvs bija mednieks. Tagad dvīņumāsas Vairas vīrs vai ik nedēļu no medībām atved kādu meža dzīvnieku.”

Galvenais nosacījums, lai medījuma cepetis sanāktu sulīgs un garšīgs, esot šāds: jauns, nevis padzīvojis lopiņš. Gaļā izdara dziļus iegriezumus, tajos saliek ķiploka daiviņas un kūpinātu speķīti. Sāls jāizmanto vairāk nekā “veikala gaļai”. Cepeti var cept kā savā sulā, tā vīna mērcē, un tas nozīmē, ka cepšanas laikā tas regulāri jāaplaista ar vīnu. 

Ko darīt ar sīkstu gaļu?

Tuvojas Mārtiņi, kad latvieši tradicionāli galdā liek zosi. Viesnīcas “Hotel 21” direktore brīdina, ka ar šā putna pirkšanu jābūt uzmanīgiem. Reiz sanācis tā, ka Daira zosi cepusi vienu stundu pēc stundas, bet šī kā bijusi, tā palikusi sīksta kā pastala. Pēc sešām cepšanas stundām atrasts risinājums. Putns no cepeša pārvērties sagrieztās gaļas strēmelēs, kas galu galā izvārītas ātrvāramajā katlā. “Gadījās mums tāda zoss-pensionāre!” tagad smaidot saka Daira. “Es vienmēr dodu priekšroku dabīgiem produktiem, nevis pusfabrikātiem. Piemēram, labprātāk apēdu šķēlīti žāvēta speķa, nevis desu.”

Tā kā dēli izauguši lieli, tagad Dairas galvenā rūpe ir, lai viesnīcas viesi justos ērti un labi. Lūk, viņas ieteikumi no savas pieredzes visām un visiem tiem, kas saimnieko virtuvē:
o No katras bezizejas var atrast izeju.
o Ja mājās “nekā nav”, vienmēr kaut ko var uztaisīt no tā, kas ir.
o Ātri pagatavojami ēdieni visbiežāk sanāk garšīgāki, nekā tie, kuru gatavošanai atvēlēta puse dienas.
o Ēdienu gatavošanai izmantojiet īstus produktus, nevis pusfabrikātus!

Kartupeļu salāti ar speķi

Vajadzīgi 500 g vārītu kartupeļu, 4 ēdamkarotes eļļas, 100 g caurauguša, žāvēta speķa, 2 sīpoli, mazliet gaļas buljona, nedaudz etiķa, sāls, pipari, šķipsniņa cukura. Plānās šķēlītēs sagrieztus kartupeļus saliek bļodā. Pannā sakarsē eļļu, kurā sacep mazos gabaliņos sagrieztu speķi. Tam pievieno sakapātus sīpolus, kurus izsautē caurspīdīgus. Pannā ielej buljonu, pēc garšas etiķi, sāli, cukuru, piparus. Šo silto salātu mērci pārlej kartupeļiem, lēni izmaisot. Svarīgi – visu saturu atstāt vismaz uz pusstundu ievilkties. Pirms pasniegšanas var pārkaisīt ar lociņiem. Ļoti labi garšo ar oglēs ceptām desiņām vai šašliku.  

Cūkgaļas šmorējums sīpolu cienītājiem

Vajadzīga cauraugusi cūkgaļa, sīpoli, garšvielas, sāls, ūdens. Šķēlēs sagrieztu gaļu apcep. Tad sacep daudz sīpolu. Šmorējamā traukā (lieliski noder čuguna pīle!) liek kārtu gaļas, tad sīpolus, atkal gaļu, sīpolus. Pārkaisa garšvielas, uzlej ūdeni un liek cepeškrāsnī. Šmorēšanas laiks – pēc saimnieces ieskatiem –, kamēr gaļa gatava.

Daiga Lutere ,
“Kurzemes Vārds”


Viesnīcas “Hotel 21” direktorei Dairai Jēcei virtuvē patīk minimālisms.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz