Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mazie liepājnieki pēta dabu un tās procesus

“Tarakāns, sienāzis,” min mazie bērndārznieki, meklējot pareizo atbildi uz jautājumu, kas ir botāniķis. Interešu izglītības pedagoģe Santa Polīte viņiem pacietīgi skaidro, kas ir un ko dara šīs profesijas pārstāvis, kā arī pēcāk ļauj iejusties augu pētnieku lomā. Ir saulaina, silta diena, un Dabas mājā saistošā veidā mazie liepājnieki pēta dabu, tās procesus.

14.10.2021 06:00

Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Uz “Jaunā botāniķa” nodarbību, ko piedāvā Zinātnes un izglītības inovāciju centrs (ZIIC), bija ieradušies 20 pirmsskolas izglītības iestādes “Pūcīte” grupiņas “Rūķītis” audzēkņi.

Pirms aktīvās fāzes – augu meklēšanas turpat netālu esošajā pļaviņā – kopā ar S. Polīti tiek noskaidrots, kas ir un ko dara botāniķis, tiek apskatīta kaste, kurā “ir viss, kas mums šodien būs vajadzīgs”, iepazīstināšana ar mikroskopiem, kā arī dažādu uzdevumu risināšana, piemēram, sēklu atpazīšana.

Bērni ir ieinteresēti un atsaucīgi. Brīdī, kad uzdots atrast augu daļas – ziedus, lapas, kātiņus, saknes –, mazie detektīvi ar planšetēm rokās priecīgi izklīst, aizrautīgi pievēršoties meklēšanai. Piedalās arī bērndārznieku audzinātājas Zane Lipska un Nataļja Nice.

Salasītais vēlāk kopā ar S. Polīti tiek rūpīgi izpētīts, atklātas atšķirības, talkā ņemot arī lupas. Kopīgi tiek meklēta atbilde, kur augi ņem krāsas, lai iekrāsotu mūsu dabas pasauli. Eksperimenti bērnos raisa sajūsmu.

“Gribēju parādīt to, ka dabā nevar iet ar aizsietām acīm. Ir jāskatās, kur tu liec kāju. Un, ja tu cītīgāk ieskaties dabā, vari ieraudzīt dažādas lietas, ko pirms tam nepamanīji,”

nodarbības būtību “Kurzemes Vārdam” skaidroja S. Polīte, “var ieraudzīt, ka augi ir dažādi, tiem ir atšķirīgas lapas – citas dur, citas ir mīkstas kā samts. Tas bērniem ir ļoti svarīgi. Visi bija stāvā sajūsmā, kad pirkstiņos iedūrās lapiņas. Aha, tātad tām ir adatiņas! Vēl man šajā gadalaikā gribējās pateikt, ka dabā var būt dažādas krāsas. Jā, pagaidām viss ir zaļš, un kāpēc zaļš, jo lapās ir hloroplasti, bet pēc tam būs dzeltens, sarkans.”

“Bērni bija ļoti atsaucīgi. Mikroskopā varējām ieraudzīt auga daļas, ko dabā īpaši neievērojam – ziedputekšņus. Viņi nezināja, ka tos var saskatīt. Ļoti labi, ka bērni zināja par bitītēm un medu,” S. Polīte nodarbību vērtēja kā izdevušos.

Tam piekrita arī “Rūķīšu” grupiņas audzinātājas. “Ļoti interesanti, arī pašas esam daudz ko uzzinājušas. Bija dažādas aktivitātes, nav tikai teorija.

Bērniem patika krāsot ar augiem, bija, kam patika tieši augu meklēšanas process, kam mikroskopā skatīties,” novēroja Z. Lipska, piebilstot, ka konkrētās grupiņas audzēkņi ir lieli dabas pētnieki.

Arī dārziņa teritorijā viņiem patīkot ar lupu meklēt un pētīt augus, dzīvniekus. Un nodarbība Dabas mājā sasaistījusies ar pašu šā mēneša izvēlēto tēmu bērnudārzā – “Augi”. “Būt pie dabas – tas ir aizraujoši, izzinoši. Bērni uzzināja, ka informāciju var meklēt ne tikai grāmatās, internetā, bet arī esot pie dabas.”

Līdz šim nodarbības Dabas mājā “Rūķīši” nebija apmeklējuši, taču piedzīvotais tik ļoti paticis, ka labprāt piedalītos arī citās.

Pagaidām, kamēr valstī noteikta ārkārtējā situācija, savu darbu pārstrukturē arī ZIIC, apliecina centra pārstāve Laura Grundmane. “Mums ir atteiktas atlikušās vizītes oktobrī, jo skolas neveicina, nemotivē doties ārpusskolas aktivitātēs. Bet tās arī bija palikušas tikai dažas. Dabas māju varēs apmeklēt ar sertifikātiem, konkrēts apmeklētāju skaits atbilstoši kvadratūrai, zaļajā režīmā. Nodarbības, visticamāk, atsāksies pēc ārkārtējās situācijas. Šobrīd ir iecere atsākt online nodarbības, bet par tām sekos papildu informācija.”

Bez “Jaunā botāniķa” ZIIC koprades telpa Dabas mājā oktobrī izglītības iestādēm ar audzēkņiem vecuma posmā no 5 līdz 10 gadiem piedāvāja piedalīties vēl tādās nodarbībās, kā “Putnu pētnieks” un “Aizsargājamās dabas teritorijas”.

Nodarbības tiek realizētas projekta “Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā” ietvaros, ko finansē Norvēģija, Latvija un Liepājas pašvaldība. Tā kopējās izmaksas ir 986 049 eiro.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz