Otrdiena, 24. novembris Velta, Velda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mocarta operas jaunuzvedums Liepājā pulcina Eiropas operdziedoņus

Mocarta operas jaunuzvedums Liepājā pulcina Eiropas operdziedoņus
24.08.2006 19:48

0

Sestdien un svētdien Liepājas teātrī notiks V.A.Mocarta komiskās operas “Bēgšana no seraja” pirmizrādes. To iestudējis Liepājas Simfoniskais orķestris mākslinieciskā vadītāja Imanta Rešņa vadībā, režisors ir Dailes teātra vecmeistars Juris Strenga, scenogrāfs – mākslinieks Aldis Kļaviņš.

2006.gads pasaulē izsludināts par dižā austriešu ģēnija Volfganga Amadeja Mocarta gadu. Arī Liepājas Simfoniskais orķestris tam pievērsis īpašu uzmanību. Komponista dzimšanas dienā – 27.janvārī – koncerts jau izskanēja, taču diriģentam Imantam Resnim lidostā Austrijā, ieraugot Mocartam veltītu suvenīru, dzima ideja uz Liepājas teātra skatuves uzvest kādu no dižā austrieša operām.

Vecākās paaudzes liepājnieki noteikti vēl atceras, ka 1944.gadā V.A.Mocarta dziesmu spēli “Bēgšana no seraja” Liepājas teātrī kopā ar režisoru Žani Kopštālu iestudēja tā jaunais mākslinieciskais vadītājs, diriģents Bruno Skulte. Šīs operas pirmizrāde notika jau tā paša gada 30.jūnijā. Jauniestudējums gan piedzīvoja tikai 12 izrādes. Un, lūk, pēc 62 gadiem “Bēgšana no seraja” atgriežas uz Liepājas teātra skatuves.

Imants Resnis operas iestudējumam pieaicinājis ne tikai latviešu operdziedoni, basu Romānu Poļisadovu Osmina lomai un aktieri Juri Bartkeviču Solima-pašā tēlojumam, bet arī ievērojamu Eiropas operteātru māksliniekus – Liepājā jau vairākkārt dzirdēto Ingridu Kaizerfeldi, kura izpildīs grūto un virtuozo Konstances partiju. Māksliniece Liepājā no Austrijas ieradusies kopā ar savu dzīvesbiedru, izcilo koncertmeistaru Māri Skuju, kurš operizrādes mēģinājumos neatsaka pastrādāt arī ar citiem solistiem. Jauniestudējumā Liepājā dziedās arī austriešu jaunie talanti Daniela Fallija kalpones Blondhenas lomā un Daniels Prohazka kalpa Pedrillo lomā. Savukārt Lielbritānijā dzīvojošais lietuviešu dziedonis Edgars Montvids (attēlā) savu spožo lirisko tenoru demonstrēs Belmonta lomā.

Edgaram Montvidam ir 31 gads, bet viņš jau guvis spožus panākumus un lielu popularitāti Eiropas operteātros, kuros dziedājis Ļenski “Jevgeņijā Oņeginā”, Alvavivu “Seviļas bārddzinī”, Alfredo “Traviatā”, aktīvi koncertē ar Eiropas orķestriem, repertuārā iekļaudams Dž.Verdi “Rekviēmu”, Berlioza “Te Deum” un citas sarežģītas kompozīcijas. Viņa balss ieraksti nav retums klasiskās mūzikas programmās radio BBC, kā arī Lietuvā un Latvijā.

Ar Edgaru Montvidu sarunājamies Liepājas teātrī pēc operas “Bēgšana no seraja” kārtējā mēģinājuma.

Jūs jau pirms dažiem gadiem esat Liepājā viesojies un dziedājis?
– Jā. Es kā pavisam jauns dziedātājs kopā ar izcilo Inesi Galanti šeit, Trīsvienības baznīcā, dziedāju Mocarta “Rekviēmu”. Pirmo reizi ar Galanti tikos Rīgā, kad 1999.gadā piedalījos starptautiskajā Jāzepa Vītola konkursā un viņa bija žūrijā. Pēc vairākiem gadiem jau kā kolēģi tikāmies Berlīnes operā, bet pagājušajā nedēļā gluži nejauši saskrējāmies Rīgā uz ielas. Tā kā man ar Latviju un Liepāju saistās ļoti personīgas un sentimentālas atmiņas.

Iznāk, ka Mocarts ir atkal jūs atvedis uz Liepāju?
– Šis ir ģeniālā komponista jubilejas gads un mākslinieki visā pasaulē daudz dzied tieši Mocarta mūziku, arī es. Esmu jau dziedājis Vācijas operteātros, Itālijā, pēc Liepājas došos uz Hamburgu, pēc tam uz Marseļu. Jā, kad saņēmu vēstuli no Liepājas ar uzaicinājumu dziedāt šajā operas izrādē, domāju – kāpēc ne, jo jau zināju, ka šeit ir labs orķestris ar senām tradīcijām, ka tas ir viens no vecākajiem simfoniskajiem orķestriem Baltijā. Pie tam man ne mazāk svarīgi ir papildināt un apgūt Mocarta operpartijas, arī Belmonta partiju šajā operā. Man ir patīkami šeit satikties ar kolēģiem no citām valstīm.

Jūs esat dzimis un muzikālo izglītību ieguvis Lietuvā, bet tagad jūsu mītnes zeme ir Lielbritānija?
– Kad 2001.gadā absolvēju Lietuvas Mūzikas akadēmiju pie sava skolotāja, profesora Virgīlija Noreikas, pārcēlos uz Londonu, kur dzīvoju jau piekto gadu. Tūlīt devos uz Ņujorku, lai piedalītos jauno dziedātāju konkursā Metropolitenā, bet tad tāda paša programma sākās arī Londonā, Koventgardenā, kur mani arī pieņēma, un tā es paliku Londonā. Tur man kā stažierim negaidīti laimējās dublēt divus izcilus tenorus, kuri bija saslimuši, divās operās – Alfredo Verdi “Traviatā” (šī izrāde diriģenta Paolo Karinjani vadībā izraisa klausītāju ovācijas, un jaunais solists tika pamanīts – I.I.). un Laertu franču komponista Tomasa “Hamletā”. Sanāca gandrīz kā kinofilmās, jo kolēģi smējās, vai neesmu ko ielējis šo premjeru tējā. Nupat man beidzās divu gadu līgums ar Frankfurtes operteātri, kur es dziedāju vairākas lomas: Belmontu –”Bēgšana no seraja”, Tamino “Burvju flautā”, Alfredo “Traviatā”, Izmaelu “Nabuko”, Otavio operā “Dons  Žuans”. Esmu nolēmis kontraktu ar Frankfurtes operteātri nepagarināt un strādāt kā brīvmākslinieks, tāpēc arī iznāk ļoti daudz ceļot – katru mēnesi citā valstī. Es parasti jokoju – kur ir manas čības, tur ir manas mājas.

 – Kādas lomas patlaban ir jūsu aktīvajā repertuārā?                                                                                                                                                                                                                    
  – Dziedu liriskā tenora partijas. Es piekrītu sava skolotāja Noreika domām – ja spēsi noturēties liriskā tenora lomās, ilgāk dziedāsi. Piemēram, ļoti mīlu Ļenski. Esmu noslēdzis kontraktu par Ļenska lomas izpildījumu ar Lionas Nacionālo operu Francijā. Šo Čaikovska operu “Jevgeņijs Oņegins” Lionā iestudē leģendārais Pīters Šteins.  Bet Belmontu dziedāšu arī Hamburgas un Marseļas operteātros. Sāku strādāt pie Rūdolfa lomas, par kuru sapņoju jau sen. Pučini “Bohēmu” tūlīt sāks iestudēt Viļņas operā Gintars Rinkēvičs un man ir liels gods, ka es tiku uzaicināts Rūdolfa lomai. Šis gads man beigsies Šveicē ar Egardo lomu Doniceti operā “Lučia de Lamūr”. Bet Karavadosi Pučīni “Toskā” droši vien nāks pēc gadiem desmit, jo ir jābūt pakāpenībai, savai lietu kārtībai. Balss kā nekā ir smalks instruments.

Savos 30 gados un vēl neilgajā, bet veiksmīgajā dziedātāja karjerā jums jau nācies strādāt kopā ar daudziem spožiem un leģendāriem māksliniekiem. Bet varbūt kāds no viņiem ir atstājis īpašu iespaidu?
– Katra šāda saskare ir īpaša, tomēr jāsaka – ļoti lepojos, ka man ir bijusi tā laime un izdevība tikties ar Lučāno Pavaroti. Pasaules zvaigzne viesojās Londonā, Karaliskajā operteātrī Karavadosi lomā Pučini “Toskas” izrādē. Es tikos ar Pavaroti viesnīcā, kur viņš divas stundas strādāja ar mani un pārrunāja profesionālas lietas. Tas, protams, bija īss laiks, tomēr saskarsmē ar viņu es vēl vienu reizi pārliecinājos par to, cik lielas personības ir cilvēciski vienkāršas, bez zvaigžņu slimības simptomiem – uzpūtības un kaprīzēm.

Paldies par sarunu. Atliek gaidīt Mocarta operas jauniestudējuma pirmizrādi.
– Man vienmēr prieks atgriezties Liepājā. Jums ir brīnišķīgs teātris un lielisks orķestris. Liepāja ir pelnījusi regulāru operu iestudējumu atjaunošanu.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz