Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Modinām enerģiju!

Modinām enerģiju!
17.03.2009 07:04

Atslēgvārdi

Jau pavisam drīz pavasaris būs klāt, bet – kā to esam pieredzējuši ik gadu – tam līdzi nāk arī lielais pavasara nogurums. Var to mazināt ar aptiekās nopērkamiem vitamīniem un citām tabletēm, iekapsulētiem vai cita veida uztura bagātinātājiem, bet var arī citādāk – tos sarūpēt pats. Kā? Ļoti vienkārši – izaudzēt uz palodzes. Piedāvājam dažas ierosmes, ko īsti diedzēt vai audzēt.

Svaigi lociņi gan mājās, gan darbā

Marina ir radošas profesijas pārstāve, un viņas priekšrocība ir tā, ka viņai ir atsevišķs darba kabinets, kas ļauj to iekārtot pēc savas patikas. Tā nu ik pavasari viņai uz palodzes rindojas stikla burciņas ar pašas audzētiem sīpollociņiem. Lai tas viss izskatītos eksotiskāk un arī estētiskāk, Marina iegādājusies krāsainus stikla trauciņus, kur savus sīpolus audzēt. “Tā nu es saņemu dubultu prieku – pirmkārt, pavasara krāsainību no dzīvespriecīgajiem trauciņiem un tajos augošajiem sīpollociņiem un, otrkārt, pašus sīpollociņus, ko uzlieku uz pusdienu maizītes vai piegriežu veikalā nopirktajiem salātiņiem, ko notiesāju pusdienās turpat savā kabinetā,” viņa stāsta. Mājās viņai sīpollociņi aug krāsainās plastmasas kastītēs. Tur to ir vairāk nekā darba kabinetā – tā, lai pirmā pavasara spirgtuma pietiktu visai ģimenei. Tad nu lociņus gan griež uz maizes, gan pievieno zupai, kartupeļiem, pievieno kefīram un tamlīdzīgi.

Arī Elīnas ģimenē pirmo pavasara lociņu audzēšana kļuvusi par tradīciju – viņai tos, jau krietni paaugušus, katru pavasari uz Sieviešu dienu uzdāvina mamma. Viņa kastīti ar sīpollokiem novieto saulainā vietā uz palodzes, un tie gan iepriecina ar savu veselīgo un spirdzinoši zaļo izskatu, gan arī ir vitamīniem bagāta piedeva ēdieniem. “Pavasarī tik ļoti gribas lociņu spirdzinājumu, ka, manuprāt, tā ir burvīga dāvana,” saka Elīna.

Atradums pēc vilšanās

Zanda ar nelielu skumju pieskaņu balsī atceras, ka savulaik Liepājā bija ātrās ēdināšanas kafejnīca “Teika”, kurā gatavoja salātus no dažādām diedzētām sēkliņām. Pavasaros tie kopā ar kādu gardu gaļas gabaliņu bija viņas iemīļotākā pusdienu maltīte. Kafejnīcas vairs nav, taču Zanda ir atradusi iespēju no sava vitamīnu kompleksa neatteikties. “Sev par prieku atklāju, ka diedzētas sēklas vai nopirkt lielveikalā,” viņa dalās pieredzē. “Tad nu es nopērku kārbiņu un gatavoju salātus mājās. Reizēm kopā ar svaigiem gurķiem, tomātiem un papriku, sajaucot ar salātu mērci, reizēm ar biezpienu un krējumu, bet reizēm tāpat vien uzberu uz maizītes. Dievīgi!”

Gan ēšanai, gan priekam

Gunta jau otro gadu sēkliņas ikdienas maltītes dažādošanai izdiedzē pati. Uztura speciālisti apgalvo, ka diedzētas sēklas mazina gan fizisku, gan garīgu nogurumu, veicina matu un nagu veselību, atveseļo ādas stāvokli, kā arī uzlabo redzi un gremošanu, turklāt tajos ir ne mazums vitamīnu, īpaši B grupas. Ieteicamā dienas deva ir divas līdz četras ēdamkarotes. Tikai ir kāda svarīga nianse – ēšanai drīkst diedzēt tikai un vienīgi nekodinātas sēklas. Noskaidrojām, ka tādas var iegādāties arī Liepājā, sēklu veikalā “Mūsu dārzs”, kas atrodas pie Pētertirgus. Veikala pārdevēja pastāstīja, pircēji par tām interesējas. Tas nozīmē, ka ne vienā vien mājā uz palodzes jau dīgst šis veselīgais spirdzinājums. Diedzēt var kviešu, rudzu, miežu, auzu un griķu graudus, lucernas, saulespuķu, redīsu, kressalātu, sinepju, sarkano biešu un citas sēklas. Gunta dalās pieredzē, kā viņa sēkliņas diedzē: “Es tās noskaloju un pēc tam vairākas stundas izmērcēju aukstā ūdenī. Tad notecinu un ieberu lēzenā stikla traukā. To pārsienu ar divās kārtās salocītu marles gabaliņu. Lai sēkliņas neapglumētu vai neappelētu, tās katru dienu jānoskalo tīrā ūdenī. Izdīgušās sēkliņas ir lietojamas pēc pāris dienām, kad tām izlīduši mazi, zaļi asniņi. Tad vislabāk tās vēlreiz noskalot un ievietot ledusskapī, lai pārtrauktu augšanu, jo pāraugušas tās ir rūgtas un negaršīgas. Audzējums pāris dienās jāizlieto. Pa to laiku diedzēju citas sēkliņas, lai nepietrūkst.” Un vēl Gunta piebilst: “Tā kā mūsu ģimenei nav ne sava dārziņa, ne arī tuvu radinieku laukos, pie kuriem aizbraukt, tad ir lieliska iespēja savām 8 un 10 gadus vecajām meitiņām kaut mazliet parādīt to, kā veras sēkliņa.”

Arī pienenes var ēst

Liene atceras par kādu gardumu, ko bērnībā ik pavasari ēdusi pie vecmāmiņas laukos. “Tikko bija izlīdušas pirmās pieneņu lapiņas, mēs gājām tās lasīt un gatavojām līdzīgi kā lapu salātus – ar skābo krējumu,” viņa stāsta. “Lai tās nebūtu rūgtas, pirms ēšanas stundu mērcējām stiprā sālsūdenī.” Tagad Liene to pašu dara kopā ar meitu, un, lai arī šie salāti ir mazliet rūgteni, viņasprāt, tie pavasarim lieliski piestāv. Uztura speciālisti mudina pavasarī likt galdā arī pirmās nātru, gaiļpiešu, skābeņu, liepu un gārsu lapiņas.

Labu apetīti!

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz