Trešdiena, 15. maijs Sofija, Taiga, Airita, Arita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Norvēģijā iepazīst līderismu

Norvēģijā iepazīst līderismu
18.10.2009 07:42

Ligita Kupčus

No 4. līdz 10.oktobrim Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Projektu administrators un Liepājas Skolēnu domes konsultants Kaspars Vārpiņš piedalījās programmas “Grundtvig” akcijā “Darbnīcas” Norvēģijā par jauniešu līderismu.

Pēc brauciena viņš atzina, ka iegūtās zināšanas lieti noderēšot darbā ar jauniešiem.

Jāsaka uzreiz, ka braucienam ar Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldi nav nekāda sakara, un par to nav maksāts ne santīms no pārvaldes maka. Kaspars informāciju par programmu “Grundtvig” uzzinājis pavisam nejauši, sērfojot internetā. Visus ceļa un uzturēšanās izdevumus segusi uzņēmējorganizācija. Par to, kā Kasparam gāja, viņš vēlējās pastāstīt pats, lai mudinātu arī citus nelaist garām līdzīgas lieliskas iespējas.

“Tas bija labākais brauciens, kurā esmu piedalījies,” priecīgi stāstu iesāka jaunais vīrietis. “Dzīvojām 35 kilometrus no Oslo vasaras mājā bez karstā ūdens, apkures un tualete atradās ārpusē. Par šo komfortu biju pārsteigts, bet pozitīvā nozīmē. Latvijai vajadzētu no viņiem mācīties, jo ne vienmēr vajadzīgi ekskluzīvi apartamenti, lai viss izdotos. Un to pierāda viena no attīstītākajām Eiropas valstīm.” Tas starp dalībniekiem veidojis ģimenisku sajūtu un saliedējis, jo, lai kaut ko paveiktu un īstenotu, jāstrādā un jādomā bija visiem kopā. Kopumā seminārā piedalījās 20 jaunieši vecumā no 19 līdz 26 gadiem no 10 Eiropas valstīm – Somijas, Latvijas, Bulgārijas, Rumānijas, Vācijas, Beļģijas, Nīderlandes, Itālijas, Norvēģijas un Spānijas.

Darbnīcā Kaspars uzzināja vairāk par līderisma vērtībām, kultūru un identitātēm, grupas dinamiku un vadību, kā arī uzlaboja prezentācijas prasmes. Kā viens no atslodzes pasākumiem bija Norvēģijas galvaspilsētas Oslo iepazīšana, kas izpaudās kā orientēšanās sacensības. Kaspars priecājas, ka tieši viņa komanda – kopā ar norvēģieti un spānieti – uzvarēja. Interesanta bija arī izdzīvošanas diena. “Mūs sadalīja divās grupās, un sūtīja mežā. Bijām lidmašīnas katastrofā izdzīvojušie. Lai visu padarītu reālāk, vienam puisim bija jātēlo, ka ir lauzta kāja, bet meitenei – iestājies aklums. Tā bija sava veida lomu spēle,” skaidro Kaspars. “Pirms tam mums no sešām lietām – brezenta plēves, naža, sērkociņu kastītes ar pieciem sērkociņiem, virves, ūdens un šokolādes – bija jāizvēlas četras. Paņēmām visu, izņemot pēdējos divus nosauktos. Izdzīvošanā noskaidrojās, kurš šādā situācijā uzņemtos vadību, kā vislabāk risināt dažādus jautājumus, kā palīdzētu viens otram. Mežā paspējām gan atrast nakšņošanas vietu, gan iekurt ugunskuru, gan atrast ko ēdamu, piemēram, sēnes.” Jautāju, vai tās pēc tam tika vakariņās apēstas, Kaspars smejoties atbild, ka ne. Nebijis pārliecības, vai tās ir ēdamas.

Kaspars pieteicies darbnīcai ne tikai tāpēc, ka ieinteresējusi piedāvātā tēma, bet arī iespēja apskatīt valsti, kurā viņš nekad nav bijis. “Neesmu vīlies,” viņš saka. Taču, ja tur nāktos dzīvot, naudas maciņā tas iecirptu kārtīgu robu, jo, piemēram, maza ūdens pudelīte tur maksā no trīs līdz četriem latiem, tāpēc priecājas, ka gan transporta, gan ēšanas izdevumus sedza projekts “Grundtvig”, savukārt “Darbnīcas” rīkotājiem – organizācijai “LENT”, kas nodarbojas ar izglītojošu pasākumu un aktivitāšu organizēšanu, šāds starptautiskais projekts bija pirmo reizi.

“Man ļoti paveicās, jo motivācijas aprakstu nosūtīju divas dienas pēc noteiktā termiņa,” atminas Kaspars. Bez viņa no Latvijas piedalījās arī rīdziniece Agnese. “Bija jābūt vēl vienai meitenei Lindai, bet viņa apslima, un diemžēl braukt nevarēja, taču ar viņu sarunājām, ka sīki visu izstāstīšu par to, ko iemācījāmies,” skaidroja liepājnieks. Kaspars ievērojis, ka bija izvēlēti dažādās jomās strādājoši dalībnieki, piemēram, izglītībā, NVO, jaunatnes darbā, sabiedriskajās attiecībās, psiholoģijā un filozofijā.

Pieteikšanos dalībai “Grundtvig” programmas akcijā “Darbnīcas” Latvijā izsludināja Akadēmisko programmu aģentūra. Lai piedalītos šajās darbnīcās, interesentam ir jābūt vismaz 18 gadus vecam. Interneta vietnē http://www.apa.lv/?news=286 var atrast papildus informāciju par darbnīcām, un Kaspars aicina tajā ielūkoties ikvienu un izmantot šo iespēju. “Tu iepazīsti valsti, citas kultūras, nostiprini valodas zināšanas, daudz ko iemācies un apgūsti interesantas tēmas, turklāt ne par ko nemaksājot,” uzsver Kaspars.

Foto no Kaspara Vārpiņa personīgā arhīva

Darbnīcā varēja vairāk uzzināt par līderisma vērtībām, kultūru un identitātēm, grupas dinamiku un vadību, kā arī uzlaboja prezentācijas prasmes.

Kopumā seminārā piedalījās 20 jaunieši no 10 Eiropas valstīm.

Kaspars kopā ar spānieti (no kreisās) un norvēģieti Norvēģijas galvaspilsētu Oslo iepazina orientēšanās sacensībās.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz