Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Paēst un justies viegli

Paēst un justies viegli
27.12.2008 07:00

Atslēgvārdi

Radošā psiholoģijas centra “Gimenei” psihoterapeite Vineta Šplīta vislabprātāk mājās gatavo dažādus salātus no svaigiem dārzeņiem un siera. Ar īpašām eļļām – bazilika, sezama, zemesriekstu, kā arī speciālajiem garšvielu etiķiem un dažādām sēkliņām. Tā nu sanācis, ka katram Vinetas ģimenes loceklim vislabāk garšo kas cits. Vineta iecienījusi salātus, antipastas, paeljas, vīram Ingum gardākie ir gaļas ēdieni, bet meitai Sandijai vislabāk garšo mammas ceptās plānās pankūkas ar dažādu pildījumu.

Pusgatavi, kraukšķīgi

“Tā nav, ka esmu veģetāriete, bet vislabprātāk izvēlos un gatavoju ēdienus no svaigiem vai tvaicētiem dārzeņiem. Ja tvaicēti, vārīti, grilēti, tad tā, lai būtu jūtams kraukšķīgums,” stāsta Vineta. “Vīrs lieliski prot meistarot gaļas ēdienus, un arī es labprāt ēdu viņa gatavoto steiku. Kad pie ēdiena gatavošanas ķeras viņš, tad, zinot manu gaumi, gatavošanas procesā tiek izmantoti arī dārzeņi. Tā mēs virtuvē viens otram pielāgojamies un sabalansējam vēlmes ar iespējām. Miltos un olā cepta karbonāde, frī kartupeļi, kā arī miltu mērces es neizvēlos, tāpat kā veikalā pirktus salātus. Ļoti jauka ir sajūta, ka esi paēdis un tajā pašā laikā jūties viegli.”

Jau bērnībā un skolā neesot jutusi vēlmi pēc ēdieniem, pēc kuru baudīšanas neizbēgami pakrūtē rodas smaguma sajūta. Tas, ko visi ģimenē labprāt ēd, ir omletes ar dažādu pildījumu, piemēram, ar sēnēm (īpaši ar baravikām, ko paši salasām un sasaldējam ziemai), ziedkāpostiem, tomātiem, kabačiem vai sieru un Vinetas ceptās plānās, pildītās pankūkas. Piemēram, ar banāniem, kanēli un cukuru. Kad gaidāmas lielākas svinības un svētki, tad darbam virtuvē tiek mobilizēta visa ģimene, t.i., vīrs un meita. Runātāja smaidot atzīst, ka neesot tik apsviedīga, lai visu paveiktu viena pati: “Man ļoti patīk tie brīži, kad mājās, virtuvē darbojamies visi trīs. Jauks kopābūšanas laiks un galu galā trīs nekad tā nenogurst kā viens, kam ēdiena gatavošanai jāvelta visi spēki.”

Gaumes līdzīgas

Vineta Šplīta stāsta, ka attiecībā uz ēdiena gatavošanu viņas un draudzeņu gaume esot līdzīga. Paēst pie skaisti saklāta galda, ar tuviem cilvēkiem, tas vienmēr esot īpašs brīdis. Šovasar pirms Jāņiem ar kādu draudzeni sējušas Jāņu sieru. Iznācis tīri labs un garšīgs, jo klāt pielikušas nevis ķimenes, bet Vinetas mīļāko garšvielu – baziliku. To tāpat kā pētersīļus, timiānu, piparmētras, citronmelisu vasarā Vineta izaudzē pati savā dārzā.

Bet kur var dabūt īpašās eļļas un etiķus, kas lieliski noder salātu gatavošanai? Plašs piedāvājums par samērīgām cenām esot kādā nelielā veikaliņā Rīgā, tirdzniecības centrā “Olimpija”. Ja vēl līdzi esot savi trauki, kuros ieliet eļļu, pirkums sanākot lētāks.

Tā kā Šplītu mājās saldie ēdieni netiek gatavoti, tad ar tiem Vineta dažkārt panašķojas kafejnīcā vai restorānā. Tuvojoties gadumijai vai saulgriežu svētkiem, tiek meklētas latvisku ēdienu receptes, piemēram  “Zirņu pikas” vai “Sklandrauši”, ko jau izsenis gatavojušas Vinetas dzimtas sievietes. Darbošanās sanāk, bet galvenais, ka mājiniekiem garšo.

Zirņu pikas

Izmērcē, novāra pelēkos zirņus, tad tos samaļ gaļas mašīnā. Masu sastampā kopā ar vārītiem kartupeļiem. Zirņus ņem vairāk nekā kartupeļus. Uz pannas sacep sagrieztus sīpolus un sagrieztu cauraugušu cūkas krūtiņu. To visu pievieno zirņu un kartupeļu masai un kārtīgi izmaisa. Ar rokām izveido pikas un ēd kā pamatēdienu kopā ar rūgušpienu, kefīru vai paniņām.

Sklandrauši

Mīklai vienādās daļās vajadzīgi rupji malti kviešu milti un parastie, veikalā nopērkamie milti. Tiem pievieno pienu, sāli un raugu. Kad mīkla uzrūgusi, izveido sklandraušu formiņas. Tās pilda ar izvārītu, samaltu burkānu un kartupeļu masu, kurai pievienots cukurs, sāls, olas, skābs vai salds krējums (pēc gaumes). Galvenais, lai pildījums pašiem garšotu! Cepums ir gatavs, kad mīkla ir tāda kā nedaudz sažuvusi. Visideālāk sanāk tie sklandrauši, kas cepti ar malku kurināmā plītī.

Biezpiena un maizes kārtojums

Nobriedušu, apgrauzdētu rupjmaizi samaļ. Biezpienu izberž caur sietu, pievieno cukuru. Kārtām traukā liek maizi, biezpienu un kādu skābu ievārījumu, piemēram, brūkleņu, ābolu vai dzērveņu. Biezpiena masas vietā var likt arī putukrējumu.

Daiga Lutere,
“Kurzemes Vārds”

Vineta gatavo zirņu pikas savas draudzenes lauku mājās.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz