Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par svecēm – pašu gatavotām un lolotām

Par svecēm – pašu gatavotām un lolotām
Foto: Ruslans Šuļga
10.12.2016 07:12

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Svecēm piemīt mazliet maģiska daba. Tās aizdedzot, uzreiz sajūtamies labāk, – omulīgāk. Īpaši tagad, kad aiz loga ātri satumst. Liepājniece Inta Ruperte dalās padomos, kā gaismas nesējas var izgatavot katrs pats. Ņemot talkā fantāziju, mājās iespējams radīt īstus mākslas brīnumus!

I.Ruperte lej sveces vairākus gadus. Aizraušanās abiem ar vīru Ģirtu pārtapusi jau par kaut ko daudz nopietnāku, atzīst sveču meistare. Šobrīd ir aktīvs darba posms, pieprasījums pēc svecēm sākas, kad iestājas rudens, tumšais diennakts laiks, un tā līdz pavasarim. Pēc tam ir mierīgāk. Izteiktās sezonalitātes dēļ sveču liešana Rupertu ģimenei ir blakus nodarbe. Lai gan tiek teikts, ka sveces jādedzina visu gadu – arī vasarā, jo svece tīra enerģētiku, atbrīvo mūsu telpu no negatīvās enerģijas, norāda Inta.

“Lai arī lielveikalos ir gana plašs sveču sortiments, cilvēki meklē ko interesantāku, ekskluzīvāku, atšķirīgāku, tāpēc arī mazie ražotāji spēj izkarot savu vietu,” uzskata I.Ruperte.

Lai gan tas neesot bijis viegli. Tikai tagad ir sajūta, ka varētu pāriet jau nākamajā līmenī, līdz ar to arī sapnis par atsevišķu darbnīcu – reālāks.

Šobrīd darbnīcu liepājnieki ir ierīkojuši savās mājās. “Sākām liet virtuvē,” atminas sieviete, “parafīnu kausējām uz tās pašas plītiņas, kur gatavojām ēst. Pēc dzīvokļa remonta uztaisījām atsevišķu, kā paši esam nosaukuši, sveču istabu, un nosolījāmies virtuvē vairs neiet. Bet nu šis gads ir tāds, ka atkal esam iekšā virtuvē,” smejas Inta un skaidro, ka nācies izvērsties dēļ lielā darba apjoma.

“Liesmiņa pati par sevi nomierina. Daudziem patīk vakaros iedegt sveces, un, malkojot tējas krūzīti, tajā lūkoties,” Inta min labpatikas iemeslus.

Vasarā Ruperti sveces nelejot. “Tad mums ir pārtraukums, pašiem vajag atpūsties, uzkrāt spēkus nākošajai sezonai,” teic Inta, un piebilst, ka arī sveču liešanas process siltajā laikā stipri ieilgst, un arī gala rezultāts ne vienmēr ir tāds, kādu gribētos. “Paiet ļoti ilgs laiks, kamēr svece atdziest.” Izrādās – no tā, cik ir silta telpa, arī atkarīgs sveces degšanas ilgums. “Jo telpa siltāka, jo svece izdegot ātrāk,” zina teikt meistare. “Tādēļ man ir grūti atbildēt uz pircēju jautājumu, cik ilgi svece deg, jo tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, arī tādiem, kurus sveču gatavotājs nevar ietekmēt. Ja telpa būs ļoti vēsa, tad savukārt pastāv iespēja, ka sveces liesmiņa nespēs izkausēt visu sveces diametru.”

Sveces liepājnieki gatavo no dažādiem vaskiem, tai skaitā arī dabīgiem – eko sojas, rapšu un bišu vaska. ” Cilvēki sāk vairāk novērtēt dabīgā vaska sveces,” novērojusi Inta. “Izskan informācija, ka parafīna vasks nav labākais materiāls, jo degot izdala kaitīgas vielas. Taču te gribu uzsvērt, – daudz kas ir atkarīgs no tā kādu parafīnu izmanto – pārtikas tipa parafīnu vai tehnisko, kas maksā daudz lētāk. ” Mēs izmantojam pārtikas tipa parafīnu, kas ir maksimāli attīrīts, līdz ar to kaitīgo vielu klātbūtne ir minimāla,” norāda Inta. “Paņemiet un vienkārši pasmaržojiet. No tehniskā parafīna gatavota svece būs ar ļoti spēcīgu specifisku, nepatīkamu aromātu.”

Ja ir vēlme mājās pašiem izliet sveces, veikalos ir nopērkami visi nepieciešamie materiāli, apstiprina I.Ruperte. “Ir formiņas, vaskotas daktis, arī krāsas, ko pielikt klāt, ja gribas krāsainu sveci.” Vasks ir jākausē ūdens peldē, pastāsta meistare.

“Parafīnu nevar atstāt bez uzraudzības,” brīdina Inta, “nevar to uzlikt kausēties un doties kaut kur prom, jo parafīns var uzliesmot.”

Darbojoties ar karstu vasku, ir jābūt ļoti uzmanīgiem. “Ja vasks ir aizdedzies, tad nekad neizmantojiet ūdeni, lai to nodzēstu, jo tas tikai izplatīs vasku, un līdz ar to arī uguni tālāk, liesmas ir jānoslāpē.”

Formu, kur pēcāk ieliet izkausēto vasku, var atrast un pielāgot arī no mājās atrodamām lietām. Derēs, piemēram, tukšs jogurta trauciņš, vienreiz lietojamās plastmasas krūzītes, cepešformiņas utt. Galvenais, lai forma iztur vismaz 70 grādu karstumu. Lai svecīte smaržotu, vaskam var pievienot arī ēteriskās eļļas. Jo vairāk tiks pielikts, jo izteiktāks būs aromāts, bet nedrīkst pievienot pārmērīgi, jo tas var ietekmēt sveces degšanu, zina teikt Inta.

Skaistu noformējumu svecītei dos ziedi un dabas materiāli. “Ja vēlas izmantot kādus dekorējumus, tad iesaku vispirms izliet pamatsveci, tad ņemt lielāku veidni, ievietot tajā pamatsveci ap kuru izkārtot dekorējumus un apliet ar izkausētu vasku, tādējādi tiks samazināts aizdegšanās risks.

Uzziņai
Nepieciešamie materiāli sveču izgatavošanai mājas apstākļos:

– Parafīns vai kāds cits vasks, kas paredzēts sveču liešanai.
– Vajag divus katlus/traukus – vienu lielāku, otru – mazāku, lai vasku kausētu ūdens peldē.
– Dakts – kokvilnas diegs.
– Dekoratīvi nieki – jūras akmentiņi, gliemežvāki, sausie ziedi, kafijas pupiņas u.c.
– Pārtikas krāsvielas vai speciālās sveču krāsas, ja vēlas iegūt sveci kādā noteiktā tonī.
– Ēteriskās eļļas – ja vēlas izgatavot aromātisko sveci.
– Sveces forma – par to var kalpot gan cepešformiņas, kosmētikas līdzekļu plastmasas vāciņi, tukši jogurta trauciņi utt.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz