Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Sestdiena, 18. augusts

+20°C
Vējš: R 4.5 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Elena, Ellena, Helēna, Liena, Liene

Pienākumu gūzmā neaizmirst par labdarību  (3)

Atslēgvārdi reģionālā slimnīca | labdarība

Elīzu Danenfeldi-Ķirpi redakcija pirmoreiz ievēroja Liepājas Reģionālajā slimnīcā, kad viņa Bērnu nodaļas pārstāvei pasniedza simbolisku čeku ar labdarības akcijā "Ieklausies sirdī" savākto naudas summu elpošanas aparātu iegādei. Tas noteikti nebija pirmais labdarības pasākums, kura rīkošanai astoņpadsmit gadu vecā skolniece pielikusi savu roku par spīti lielajai aizņemtībai skolā un darbam Liepājas teātrī.

Aizkustina līdz asarām

Ne tikai redakcijai, bet arī daudziem citiem Elīza uzsver, ka  Skolēnu parlamenta pienākums nav tikai rīkot sarīkojumus, kuru centrā ir izklaide un atpūta, bet arī aktivitātes labdarība. Liepājas 1.ģimnāzijas skolēni to dara jau vairākus gadus. Piemēram, 2007.gadā Skolēnu parlaments Ziemassvētku laikā vāca naudiņu Sabīnei Oskirko – meitenei, kura veselības dēļ nevar apmeklēt skolu. Skolēni, skolotāji un citi 1.ģimnāzijas darbinieki Sabīnei saziedoja 143 latus. Vēl svētku laikā skolas aktīvisti ar sarūpētiem dāvanu maisiem apmeklēja Speciālās internātpamatskolas audzēkņus un iesaistīja viņus rotaļās. "Tie bērniņi ir tik nesamāksloti, viņu emocijas ir tik ļoti patiesas!" atceras Elīza. "Mēs spēlējām rotaļu "Ādamam ir septiņ' dēli", un es bērniem rādīju, kā dara putniņš. Pēc brīža kāda maza meitenīte pienāca pie manis un apķērās ap kaklu. Tas bija tik mīļi! Tajā brīdī vajadzēja valdīt asaras," neslēpj Elīza, norādot, ka labdarības pasākums var dot labas emocijas, skaistas atmiņas ilgam laikam.     

Pērn Elīza piepalīdzējusi rīkot labdarības pasākumus savā skolā, bet šogad viņa jau bijusi galvenā organizētāja – Kultūras sektora vadītāja. Tāpat kā iepriekš, arī šoreiz uzņēmīgā jauniete sazinājusies ar Liepājas Sociālā dienesta darbinieci Selgu Plūmi, lai painteresētos, kuram bērnam vai jaunietim nepieciešams citu cilvēku atbalsts. Viena no viņām ir divpadsmit gadu vecā Monta Fadejeva. "Pērn savācām 143 latus, rēķinājos, ka šogad varētu saziedot 150. Biju patīkami pārsteigta, ka bija 208 lati. Tā laikam ir: jo cilvēkiem klājas grūtāk, jo vairāk domā par apkārtējiem," ir secinājusi Elīza. Ar 208 latiem pieticis, lai Montai, kuras dzīve paiet ratiņkrēslā, iegādātos dāvanu kartes no grāmatnīcas, aptiekas, saldumus un tvaiku nosūcēju.

Elīza pati devusies līdzi pie Montas, lai nodotu dāvanas. Skatoties uz ratiņkrēslos sēdošo bērnu, Elīzas galvā rosījies daudz domu – gan par to, kā šādi bērni spēj priecāties par dzīvi, būt starojoši, gan par to, ka valsts daudz nerūpējas par cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Taču ar šo apciemojumu saikne ar Montu nav pārtrūkusi. Abas meitenes ik pa laikam sarakstās portālā draugiem.lv. Tāpat Monta saņēmusi dāvanu no galerijas "Ten" – izšūtu gleznu kā ielūgumu uz 23.decembrī notikušo labdarības koncertu Liepājas Trīsvienības katedrālē, kura rīkošanā 1.ģimnāzijas 12.klases skolniece bija iesaistījusies. 

Lai arī mūsdienu jauniešiem pārmet neiejūtību, vienaldzību pret apkārtējiem, Elīza noliedz, ka jaunā paaudze būtu nedzirdīga pret citu sāpēm un bēdām. Kad staigājusi pa klasēm un stāstījusi par labdarības akcijas mērķi, viņa ievērojusi, ka skolēni bez vilcināšanās velk ārā savus maciņus un bez kurnēšanas šķīras no daļas vecāku iedotās kabatasnaudas.

Dažreiz vajadzīgi stiprāki vārdi

Taču Elīza iesaistās ne tikai labdarības pasākumu rīkošanā. Kā Kultūras sektora vadītāja viņa rūpējas, lai skolēnu dzīve būtu interesantāka un ar dažādiem notikumiem bagāta. Piemēram, kopā ar citiem enerģiskiem skolasbiedriem viņa rīkojusi Smaida un Paldies nedēļas, kurās mudināja citu citam pasmaidīt un pateikties par labo, ko kāds paveicis tavā labā. Elīza ļoti priecājas par iedibināto tradīciju 18.novembrī skolas logos iedegt svecītes. Pēc šī darbiņa parlemantārieši pulcējušies kopā un pārrunājuši dažādas lietas. Elīza uzsver, ka Skolēnu parlamentā izveidojusies laba un darbīga aptuveni divdesmit cilvēku liela komanda. Nesen paši saviem spēkiem pat izremontējuši parlamenta telpas.

 "Man patīk daudz runāt un būt uzmanības centrā," gribu darboties pamato Elīza. Vēlmi būt līderei viņa un arī skolotāji pamanījuši iepriekšējā skolā – Liepājas Katoļu pamatskolā, kur viņa tāpat bijusi skolas dzīves aktīva veidotāja. Viņa ātri iejutusies arī Liepājas 1.ģimnāzijā, uz kuru pārnākusi 10.klasē un tagad ir ne tikai Skolēnu parlamenta pārstāve, bet arī klases vecākā un viena no skolas avīzes "Kliedziens" rakstu veidotājām. "Manī ir kā tāds motoriņš, kas mudina visu laiku darboties," piebilst aktīviste.

Elīza lielākoties visu cenšas panākt ar labu, bet dažreiz nākoties pateikt arī kādu stingrāku vārdu: "Ja visu laiku tikai glaudīs pa spalvai, tad sāks kāpt uz galvas." Stingrāka nostāja nereti noder, lai aizstāvētu klasi. "Piemēram, man vajadzēja pamatot, kāpēc klasi stundu laikā palaist uz Bernātiem," smaidot saka Elīza. Klasei atļāva braukt, un skolēni kārtīgi izpikojās un izbaudīja citus ziemas priekus.

Vairs nav nemaz tik tālu līdz eksāmeniem. Bet vēl ir daudz darbu, kurus Elīza grib paveikt, pirms atvadīsies no iemīļotās skolas. Viens no tiem – izremontēt, iedvest dzīvību pulkstenim, kas daiļo skolas ārējo fasādi. No skolas arhīviem uzņēmīgā jauniete ievākusi informāciju un uzzinājusi, ka laikrādis ir kopš mācību iestādes atvēršanas, taču laika gaitā tā sirds apstājusies. Sazinoties ar cilvēkiem, kas remontē šādus pulksteņus, Elīza noskaidrojusi, ka tā salabošanai nepieciešami 400 latu. Lai tos savāktu, Elīza visai drīz sāks apzvanīt bijušos skolas audzēkņus un uzrunās tagadējos, lai mudinātu finansiāli atbalstīt viņas ieceri.

Atrod laiku hobijiem un teātrim 

Šogad Elīza absolvēs skolu, pēc tam viņa cer studēt kaut ko saistībā ar kultūru. Nākotnē liepājniece vēlētos strādāt teātrī vai kādā citā kultūras iestādē, kas rīko arī labdarības pasākumus. Vēlēšanās strādāt teātrī ir visai saprotama, jo tas jau ir visai labi iepazīts. Respektīvi Elīza jau ilgāku laiku ir vietu ierādītāja Liepājas teātra apmeklētājiem.

Jauniete stāsta, ka tas sācies, pateicoties viņas zinātniskā darba vadītājai skolotājai Diānai Lācei, kura pirms kāda laika pati bijusi vietu ierādītāja teātrī. Pedagoģe Elīzai piedāvājusi rakstīt darbu par teātri. Un tā tapis pētījums, kas veltīts Liepājas teātra simtajai sezonai. Staigājot pa teātra telpām, runājoties ar aktieriem Jāni Dreiblatu, Egonu Dombrovski, Zigurdu Akmentiņu, Ēriku Vilsonu un Leonu Leščinski, viņai iepatikusies šī kultūras iestāde un tajā valdošā atmosfēra. Tāpēc vidusskolniece uz teātri atnāk ne tikai tad, kad jāstrādā, bet arī brīvajos brīžos. Viņa apmeklē kafejnīcu, iedzer tēju un parunājas ar teātra cilvēkiem, no kuriem vairāki kļuvuši labi paziņas.

Elīza priecājas, ka darbs teātrī dod lielisku iespēju redzēt izrādes. Dažas, kā "Killera dienasgrāmata", kas ir viena no viņas iecienītākajām, skatītas daudzas reizes. Bet, ja kāda sāk nedaudz apnikt vai nav īstais garastāvoklis, skolniece velk no somas mācību klades un grāmatas un pilda mājasdarbus.

Lai gan Elīza cītīgi mācās, lai saņemtu labas atzīmes, un aktīvi darbojas Skolēnu parlamentā, viņai vēl atliek laika citām sirdslietām. Viena no tām ir zīmēšana. "Manas mammas brālis Rolands Kaņeps bija mākslinieks, viņš man daudz iemācīja," ir gandarīta Elīza. Skolniece tāpat daudz lasa, arī dzeju, piemēram, Aleksandra Čaka un Imanta Ziedoņa vārsmas, bet, ja kāda bēda uz sirds vai radušies kādi spilgti iespaidi, viņi tos uztic papīram. Brīvajos vakaros viņa vai nu mierīgi sēž mājās, vai arī labprāt aiziet uz kādu ballīti, piemēram, klubā "Fontaine Palace".

Elīza vēl ļoti priecājas, ka viņai ir mīļa mamma un omīte, ar kurām dzīvo kopā. Tās atbalsta it visu, ko viņu atvase dara.

Inita Gūtmane,
"Kurzemes Vārds"

Elīzai ļoti patīk Liepājas teātra atmosfēra, tāpēc tur viņa sastopama ne tikai tad, kad pirms izrādes jāierāda vietas skatītājiem.

  • Komentāri (3)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Aktīvā zona

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!