Trešdiena, 25. novembris Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rakstīšanas laiks atgriežas

Rakstīšanas laiks atgriežas
25.01.2007 19:11

0

Atslēgvārdi

Sarunā dzejniece un arhitekte GUNTA ŠNIPKE saka, ka “par visu jau neviens nekad visu nestāsta, pat dzejas valodā ne”. Bet īsumā tomēr viņa ļauj ielūkoties savās pašreizējās domās un darbos, kas saistīti ar viņas literāro darbību.

– Cik liela vieta pašlaik jūsu dienas ritējumā ierādīta radošam darbam – dzejai, esejām, prozai?
– Gandrīz nekāda. Bet tas nenozīmē, ka neatsākšu, jo manā literārajā dzīvē jau bijuši vairāki pārtraukumi piecu līdz desmit gadu garumā. Acīmredzot man pa laikam vajag uzkrāt iespaidus un sajūtas, ko tērēt rakstu darbiem.

– Kas top pašlaik, kādiem mērķiem – krājumam, sev pašai, lasījumiem?
– Pārcilāju uzrakstīto. Kad netop nekas no jauna, var esošo pārvērtēt, tā sacīt, no malas. Un tad skatos, ka krājumam materiālu ir pietiekoši, varbūt pat vairākiem, jo dzejas mantas man lērums.

– Cik labprāt ar saviem literāriem darbiem uzstājaties publiski, kur un kādos gadījumos?
– Daru to ar prieku un patikšanu, ja ir ieinteresēta publika. Bet grūti iepriekš paredzēt, kas atnāks uz literāru pasākumu, visādi var gadīties.

– Kāda nepieciešamība ir būt kopā ar saviem spalvas brāļiem un māsām?
– Šobrīd neliela, bet tomēr aizvien lielāka – tas joprojām liecina, ka rakstīšanas laiks atgriežas. Gandrīz vai jāteic – traki!

– Kuras diennakts stundas paliek rakstīšanai, sapņošanai?
– Tas jau tas trakums, ka nekuras nepaliek – naktij un saviem mīļajiem jāzog. Ja dzeju pielaiž par tuvu, tā apēd dzīvi.

– Kāpēc, ar kādu mērķi bijāt Vācijā, Darmštatē?
– Pagājušajā rudenī Darmštatē, Vāles namā, notika latviešu literatūras dienas, kurās piedalījās Inga Ābele, Nora Ikstena, Pēteris Bankovskis, latviešu literatūras tulkotājs Matiass Knolls, kā arī es un Liepājas pašvaldības Kultūras pārvaldes pārstāve Dace Bluķe. Mēs abas bijām aicinātas iepazīstināt ar Liepājas literārajiem procesiem, par ko izsmeļošu ziņojumu bija sagatavojusi Dace. Es vienkārši lasīju savus dzejoļus, ko īpaši šim gadījumam tulkoja Valdis Bisenieks. Publikas nebija daudz, bet tā bija ļoti vērtīga un patiesi ieinteresēta, par ko liecināja īpašais klusums telpā. Tas ir liels gandarījums uzstāties pilnīgi svešai  auditorijai, citā valstī, citā valodā, ar citu dzīves un dzejas pieredzi. Man pat lūdza autogrāfu un dzejoļu izdrukas līdzi ņemšanai, ko pavisam nebiju gaidījusi,

– Ko tas dos pašai, Liepājas literātiem?
– Ieguvumi Liepājai? Ceru, ka uz Dzejas dienām vai uz citiem sarīkojumiem varēsim uzaicināt pie mums kādu Darmštates dzejnieku. Šādai sadarbībai gatavi gan darmštatieši, gan mūsu pilsētas Kultūras pārvaldes un Centrālās zinātniskās bibliotēkas vadība.

– Cik jums ir svarīgi, ka uzrakstīto novērtē citi – kad to publicē vai kad tas iznāk grāmatā?
– Man ir svarīgi, ko saka patiesi literatūras lietpratēji, jo viņi pazīst drēbi. Ir svarīgi, ko saka tuvi cilvēki, jo viņi pazīst mani. Protams, ir prieks, ja tavs dzejolis iepatīkas kādam no pirmā lasījuma. Vispār jocīgs jautājums. Ja reiz publicēju un piedalos lasījumos, tad tas man ir svarīgi. Mānās tie, kas izdod grāmatas, apgalvojot, ka citu viedoklis viņiem vienaldzīgs.

– Ja arhitektūru mēdz dēvēt par sastingušu mūziku, tad kāda ir arhitektūras un dzejas kopsakarība?
– Nuu… arhitekte Ausma Skujiņa nesen televīzijas raidījumā “Vakara intervija” ģeniāli definēja mūsdienu Latvijas arhitektūru – sastingusi nauda. Kāds tam var būt sakars ar dzeju? Ne par to naudu var dabūt, ne to no naudas var izspiest… Katra lieta savā smadzeņu puslodē, un miers mājās! Vai jūs man ticat?

– Vai tam, ka arī meita raksta dzeju, klāt ir mammas pirksts?
– Pirksta noteikti nav klāt. Varbūt kāda cita ietekme. Droši vien, ja mājās ir rakstītājs, vieglāk iedomāties, ka varētu pamēģināt. Jā, domāju, ka pilni plaukti visādu grāmatu arī ko dod. Iespaidi. Netieši.

– Gadi skrien kā stirnas, un kas līdz ar to ritējumu ir mainījies Guntas dzejā – galvenais varonis, izjūtas, noskaņa utt.?
– To varbūt derētu vaicāt citiem. Pašai šķiet, ka esmu nobriedusi kā personība. Tas uzlabo dzejas formu. Man arī šķiet, ka pagaidām spēju ļauties jūtām, sajūtām, zemapziņas maigajām  svārstībām un citām neprātībām. Tas dara pantus dzīvus, jo pārprātīga dzeja ir pilnīga nedzeja.

Dzejniekam

Mans kungs ar saplēsto balsi
vai dejojat valsi
vai tango
ar smaidu kā mango
ziemeļnieciski rūgto un saldo
vienlaikus lūpās un zobos
vai deja ko nodos
vai nolaupīs
kam vārdi kā sviedri no pļāvēja līst
trīsceturtdaļtaktī buņģieris vālē
šai zālē
ļauts viļņoties vienīgi štrausiem
aiz kurvīšu piemiņas kurgāniem augstiem
te neglabā zaķa miegu
mans kungs kam mūzika pieguļ
kā mātes dots krekls bez vienas vīles
no ūdensgabalu dzīles
jel paceļat plakstu slūžas
ne saules mūžam
ne mēness sērgai
laiks piemērīs
tagadiņ
teitan
jums tūdaliņ nokaltīs pastaliņas
un aizkritīs rīkle burvības fleitai
2004

 * * *

Nožņaugti čuksti upurē
nenoslēpjamo sajūtu drānas
atplēš vārdus no viņu nākotnes miesīgās un
ieskrāpē papīra pierē
nemiesīgo nepieredzējušo ne piedzimušo
čukstu noplūktie kautķermeņi
ir himēru kotlešu gaļa
un spalvas ir lirikas
dienišķi brienamā zeme

2004

* * *

Man stāstīts
pēc akmeņu lasīšanas
nākoties mētāties pa labikreisi
nest uz baznīcu būvlaukumiem
turēt pār bēdām
grūst apakš čūskām
sūri grūti
ai sūri grūti
šķūrēt drūpošā kalnā
 

Par akmeņiem
netrūkst ziņu
beletristiskos avotiņos
un svētajos avotos
skaidrajiem ūdeņiem cauri
spīd slidenie akmeņu pauri

2003

* * *

Zem teksta
nekas zem teksta
ne sekas ne iegansts ne kas
starp abiem zem teksta
ne virtuālā klātiene attālumā zem teksta
ne – kas
zem teksta
tavas pirkstgalu līnijas
sagraizītas
uz stīgām

1999

* * *

Dzejolis tuvojas avīžrakstam kas
attālinās no dzīves kas
tuvojas izmisumam kas
attālinās no mīlestības kas
tuvojas dzejolim kas
attālinātu laiku kas
tuvu

1998

Daina Meistere,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz