Otrdiena, 14. maijs Elfa, Elvita, Aivita, Krišjānis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Relaksējošas atmosfēras radītāja – ūdenspīpe

Relaksējošas atmosfēras radītāja – ūdenspīpe
05.02.2009 07:04

Atslēgvārdi

Ūdenspīpju pirmsākumi meklējami Indijā, no kurienes tās tālāk izplatījušās pa visu arābu pasauli. Drīz vien arābu sabiedrības tikšanās nebija iedomājamas bez pīpes kūpināšanas, vienalga, vai tās bija svinīgas pieņemšanas vai sarunas draugu lokā. Mūsdienās ūdenspīpes lietošana kļuvusi par populāru laika pavadīšanas veidu visā pasaulē, arī Latvijā. To, kādas ir mūspuses jauniešu domas par šo tikumu vai netikumu, centāmies noskaidrot.

Ūdenspīpes vilinājums

Nav noslēpums, ka arī mūsu zaļās zemītes jaunatne iepazinusi Indijā radītās pīpes spožumu un postu, jo ūdenspīpe kļuvusi gandrīz par katras ballītes neatņemamu daļu. Bet kādēļ ūdenspīpes jaunajos cilvēkos ieguvušas tādu piekrišanu? Nevar noliegt, ka ierīces izskats vien ir ievērības cienīgs – greznā, dažādiem ornamentiem rotātā pīpe, kas papildināta ar dažādiem pušķīšiem un visādiem niekiem, nešaubīgi piesaista pat vienaldzīga cilvēka skatienu. Tomēr, kā rāda jauniešu stāstītais, izskats nav galvenais iemesls, kas vilina izmēģināt, kāda tad ir bezmaz vai kulta statusu ieguvusī ūdenspīpe.

Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskolas skolnieks Toms to pirmo reizi nobaudījis sešpadsmit gadu vecumā. “Toreiz kādam draugam pīpi uzdāvināja dzimšanas dienā, tad arī nolēmām to testēt. Tiesa, vēlāk izrādījās, ka man no ūdenspīpes dūmiem paliek slikti,” stāsta puisis. Arī Maksims, kuram šogad jābeidz vidusskolas pēdējā klase, līdzīgi kā Toms, interesanto ierīci pirmo reizi pamēģinājis intereses pēc: “Mani, tāpat kā daudzus citus, piesaistīja kaut kā jauna izmēģināšana. Biju dzirdējis, ka tas esot aizraujoši.”

Runājot par to, kad un kā jaunieši pirmo reizi nobaudījuši ūdenspīpi, jāsecina, ka visbiežāk tas noticis draugu lokā. Pāvilostniece Ieva pasaulē populāro ierīci pirmo reizi izmēģinājusi tieši kopā ar draugiem. “Tas notika manā piecpadsmitajā dzimšanas dienā. Patiesībā sākumā negribēju mēģināt, kaut jau veselu mēnesi mani bija centušies pierunāt,” stāsta jauniete. “Bet dzimšanas dienā pīpe tika atnesta un uzrīkota.” Tā kā tabaka smaržoja jauki, nevis kā cigaretes, meitene domas mainījusi un tomēr nomēģinājusi pīpi. Toties Inta, kura nereti satiekama Liepājā, ciemojoties pie draugiem, ūdenspīpes vilinājumam ļāvusies kādā no jaukajām kursa pasēdēšanām. “Sēdējām draugu pulkā un nolēmām uzpīpēt. Teikšu atklāti – man patīk viss process, it sevišķi, ja esmu kopā ar draugiem, turklāt ūdens burbuļošana rada tādu relaksējošu atmosfēru,” teic Inta.

Viedokļi ar kopīgām iezīmēm

Daudzi cilvēki, kas pamēģinājuši ūdenspīpi, to sauc par sava veida alternatīvu cigaretēm. Jau iepriekš minētā Inta uzskata, ka katram cilvēkam tas ir individuāls jautājums, tāpat kā tas, vai garšo siers vai biezpiens. “Personīgi man šķiet, ka es tomēr plusu liktu ūdenspīpei, jo cigarete īpatnēji smako,” jauniete uzskata. Arī Maksims apstiprina, ka, viņaprāt, lietot labāk Indijā radīto ierīci nekā kaitīgās cigaretes. “Pirmkārt, pēc ūdenspīpes lietošanas nepaliek nepatīkama smarža, otrkārt, to nevar lietot sabiedriskās vietās, tādējādi netiek postīta citu cilvēku veselība. Treškārt, no ūdenspīpes, manuprāt, neveidojas atkarība, kā tas ir ar cigaretēm,” puisis dalās pārdomās. Arī Ieva domā līdzīgi: “Ūdenspīpēs, cik zinu, nav darvas, turklāt tabaka tiek filtrēta caur ūdeni, tāpēc var secināt, ka ūdenspīpe plaušām nenodara tik lielu ļaunumu kā cigaretes.”

Tomēr pēdējā laikā arvien biežāk dzirdams, ka ūdenspīpe ne tuvu nav tik nekaitīga veselībai, kā iepriekš tas slavināts. Protams, neiesim jau moralizēt, cik laba vai slikta ir ūdenspīpe, jo izvēle – pīpēt vai ne, tomēr ir katra paša brīva izvēle. Aptaujātie jaunieši apzinās to, ka pīpes lietošana nebūt nav nekaitīga. Inta ūdenspīpi pirmo reizi pamēģinājusi pirms diviem gadiem, turklāt viņa jau tad zinājusi par pīpes kaitīgumu, taču tas viņu nebūt nav atturējis no pīpes izmēģināšanas. Jauniete pārliecināti saka: “Kaitīgums mūsdienās ir plašs jēdziens. Ja reiz veikalos pārdod produktus ar visādiem E, tad kādēļ lai nelietotu citus kaitīgos produktus?”

Savukārt 23 gadus vecā Annija, kura pašlaik izglītojas Liepājas Universitātē, agrāk lasījusi, ka ūdenspīpes lietošana veselībai nenodara nekādu ļaunumu, tādēļ arī nolēmusi iegādāties šo tik pazīstamo ierīci. Tomēr, kad jauniete atklājusi, ka viņas sākotnējās domas bijušas visnotaļ maldīgas, Annija izlēmusi pīpi vairāk nelietot. Toms, tāpat kā pārējie aptaujātie jaunieši, zina, ka ūdespīpe ir kaitīga. Tiesa, to, cik tā ir neveselīga, puisis tomēr nezina, jo vieni sakot, ka pīpe ir kaitīgāka par cigaretēm, turpretim citi – ka tā nemaz nav kaitīga, tā radot mulsumu, kam ticēt, kam ne. “Īstenībā būtu jauki, ja ūdenspīpes kaitīgums tiktu vairāk popularizēts,” secina Toms.

“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz