Ceturtdiena, 13. augusts Velga, Elvīra, Rēzija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sadzīviski kašķi, aizdoti kartupeļi un jaunas iespējas

Sadzīviski kašķi, aizdoti kartupeļi un jaunas iespējas
19.11.2011 07:03

Atslēgvārdi

Liela daļa jauno liepājnieku laimi dodas meklēt uz galvaspilsētu. Jo tur, pēc viņu teiktā, ir plašākas studiju un izaugsmes iespējas, tādējādi var izrauties no ierastās vides un uzsākt patstāvīgu dzīvi. Gribējām zināt, kā tad Rīgā klājas mūsu pilsētas jauniešiem – studentiņiem.

Iepazīstoties ar liepājniekiem Rīgā, apstiprinājās tas, ka saknes jau vējš neizplēš. Liepājas jaunieši lielākoties turas kopā. Kā meitenes, tā puiši labprāt dzīvo tā saucamajos komunālajos dzīvokļos. Visbiežāk tas ir četristabu dzīvoklis, kur dzīvo pēc iespējas vairāk iemītnieku. Izklausās diezgan traki, vai ne? Bet. Kaut gan ikdienā ir savi strīdi un nesaskaņas, tomēr, ierodoties vēlā rudens vakarā savā miteklī, ir tik patīkami, ja tevi sagaida nedaudz satraucies istabas biedrs ar jautājumu: “Kur tu tik ilgi biji?”

Pārtiek no vecāku maciņa

Mārcis Čerņecovs, kurš septembrī uzsāka studijas Latvijas Kultūras koledžā, uz Rīgu devās studēt, jo uzskata, ka tur ir vairāk iespēju visās dzīves jomās un Liepāja viņam pa šiem gadiem jau esot nedaudz apnikusi. Tāpat kā lielākā daļa studentu, arī Mārcis dzīvo komunālajā dzīvoklī kopā ar vēl astoņiem liepājniekiem. Kopmītne, kas viņam piedāvāta, bijusi briesmīgā stāvoklī. Puisis dzīvoklī jūtas ļoti labi un mājīgi. Arī tas, ka ir laba interneta piekļuve, Mārcim nav mazsvarīgi.

Pašlaik jaunietis pārtiek no naudas, ko viņam sūta vecāki. Bet viņš aktīvi meklē darbu, lai varētu studēt un strādāt. Tikai laimīgā zvaigzne viņam vēl nav uzspīdējusi. Bet viņš par to īpaši neiespringst un uz finansiālajām lietām skatās diezgan filozofiski: “Es necenšos kaut ko īpaši ietaupīt, kad nauda beidzas, tad vienkārši vairāk neko nepērku.” Tā kā puisim ir ļoti atsaucīgi un pretimnākoši dzīvokļa biedri, badā viņš noteikti nenomirs.

Kad jautāju par nākotnes plāniem un atgriešanos Liepājā, Mārcis ir pieticīgs un saka, ka galvenais esot pabeigt skolu un tad jau domāšot tālāk.

Sanda Palapa Rīgā studē jau otro gadu: “Šeit ir daudz stiprāki mācībspēki, plašākas studiju un, protams, arī darba iespējas.” Tā kā jaunietei šis nav pirmais gads galvaspilsētā, tad viņa jau spējusi pielāgoties Rīgas kustīgajam dzīvesveidam un mūžīgajai steigai. Dzīvojot prom no vecākiem, viņa ir kļuvusi patstāvīgāka, atbildīgāka, un čīkstēšanai vairs nav ne laika, ne vietas. Tāpat kā Mārcis, arī Sanda dzīvo komunālajā dzīvoklī kopā ar vēl trim liepājniekiem, kuri arī studē.

Pastāvīgu finansiālo ienākumu Sandai pašlaik nav, jo skolā ir pārāk saspringts darba grafiks. Katru dienu lekcijas ir no rīta līdz vakaram un darbam gluži vienkārši neatliek laika. Vecāki ir viņas lielākais atbalsts. “Kaut gan ikmēneša izdevumi par īri nav lieli, tomēr cenšamies naudu ietaupīt uz komunālo maksājumu rēķina – par ūdeni un elektrību,” stāsta jauniete, kura priekšroku devusi dzīvoklim, jo sava istabiņa un klusums apkārt viņai ir ļoti svarīgi mācību procesā. Kopmītnē, kur ir trokšņains, esot daudz grūtāk koncentrēties, kaut gan savi plusi koju dzīvei noteikti esot – iespēja kopīgi mācīties ar vecāko kursu studentiem un iegūt vairāk informācijas par mācībām. Bet Sanda ir ļoti apzinīga un atzīst, ka Rīgā it viss viņu apmierina, tāpēc arī nākotnes plāni viņai ir diezgan skaidri: “Domāju, ka palikšu uz dzīvi Rīgā, jo pēc bakalaura un maģistra studijām, visticamāk, darbs galvaspilsētā būs.”

Pērk paši nepieciešamāko

Arī Agnesei Puiķei jau rit otrais mācību gads Rīgā. Viņa pavisam godīgi atzīst, ka gribējies izbaudīt galvaspilsētas labumus, turienes atpūtas iespējas, iegūt jaunus draugus, jaunu vidi, turklāt teoloģijas studijas Liepājā nav pieejamas. Kaut gan jauniete ir labi iedzīvojusies, viņa vēl joprojām skumst pēc draugiem un ģimenes, kurus nav iespējams satikt tik bieži, cik gribētos. Bet, lai arī kā, pārmaiņas, kuras viņā radījusi dzīve prom no ierastās vides, ir vērtējamas tikai pozitīvi. Agnese ir kļuvusi daudz pārliecinātāka par sevi un mācās izdzīvot un pastāvēt par sevi. Arī dzīve kojās to noteikti pieprasa, jo jaunietes finanses veido divas stipendijas, kuras viņa sāka saņemt ar šo mācību semestri. Pirms tam viņu atbalstīja ģimene. Ja viņa nesaņemtu stipendijas, tad noteikti meklētu darbu, tāpēc Agnese uzcītīgi mācās, lai noturētos. Par labām sekmēm viņa saņēmusi arī 50 procentu atlaidi kopmītnē.

Naudu jauniete lieki netērē, bet pērk tikai pirmās nepieciešamības lietas, bet no viena niķa gan viņai nav izdevies atsacīties – tie ir gardumi.

Dzīve kopmītnē Agnesi vairāk ietekmējusi pozitīvi, jo rosīgā, aktīvā vide apkārt mudina pašu darboties un neapstāties. “Redzu, ka jaunieši vēlas kaut ko sasniegt, un arī man tas ļoti palīdz,” viņa stāsta, piebilstot, ka viens mīnuss tomēr ir šādai ikdienai – vienmēr rit garas nakts sarunas. Līdz ar to viņa nespēj pilnvērtīgi koncentrēties mācībām.

Tā kā Rīga piedāvā daudzas un dažādas iespējas, jauniete īsti vēl nespēj izvērtēt, kam pievērst vislielāko uzmanību – studijām, darbībai draudzē vai ārpusskolas aktivitātēm, bet tas tuvākā laikā noteikti izkristalizēšoties.

Agnese ļoti pārliecināta apgalvo, ka Liepāju viņa mīl, bet vai atgriezīsies tajā uz dzīvi, to gan nevarot prognozēt. Viņa piekrīt tam, ka Rīgā ir daudz iespēju, bet vienlaikus uzsver, ka iespējas ir it visur, tikai jāprot tās saskatīt, novērtēt un īstenot.

Mārtiņš Ancāns, kuram Rīgā rit jau piektais gads, šogad uzsāka maģistra studijas. Interesanti, ka sākotnējais plāns nebūt nav bijis studēt Rīgā, jo galvaspilsētas ritms viņu nav saistījis. Tomēr profesijas izvēles dēļ viņam dzimto krastu nācās nomainīt pret steidzīgo lielpilsētas dzīvi. Protams, laika gaitā plašo piedāvājumu klāsts, kādu sniedz Rīga, viņu tur ir pieturējis. Par galveno ikdienas mīnusu lielpilsētā Mārtiņš min lielo laika patēriņu lietām, kuras dzīvē nebūt nav nozīmīgākās. Piemēram, lai nokļūtu no vienas vietas uz citu, laiks tiek “apēsts ar lielo karoti”.

Visu studiju laiku Mārtiņš mitinājies kopmītnēs un uzskata to par interesantu dzīves pieredzi. Skakidrs, ka tiek iegūti jauni draugi, ir iespējas aiziet pie turpat mītošajiem kursabiedriem, lai lūgtu pēc palīdzīgākas rokas, un kur nu bez koju tusiņiem. Bet puisis uzskata, ka tas arī noteikti ir jāizbauda, jo jaunība ir tikai viena.

Par ne tik tīkamajām detaļām kopmītnes dzīvē viņš daudz nerunā, bet piebilst: “Neizbēgami ir savstarpējie interešu konflikti, bet tos pat es vairāk ierindotu pie plusiem nekā mīnusiem, jo šādas situācijas māca sadzīvot ar apkārtējiem un pielāgoties ikvienai situācijai.” Mārtiņš min, ka ne vienmēr virtuves, dušas un tualetes ir tīras un kārtīgas, savu reizi nākas sastapties ar īpaši neikdienišķiem skatiem, bet tas viss piederoties pie lietas.

Lai vairotu savu finansiālo labklājību, puisis pagaidām iztiek ar gadījuma darbiem, kā arī labo zināšanu dēļ palīdz tiem kursabiedriem, kuriem nesokas tik labi, – raksta viņu darbus.

Par saviem nākotnes plāniem Mārtiņš runā izvairīgi, jo dzīve pati parādīšot pareizo ceļu. Tagad tuvākās nākotnes galvenais uzdevums ir pabeigt studijas.

Uzziņai
Dzīvošana komunālajā dzīvoklī vienai personai mēnesī izmaksā 50 līdz 110 latu.
– Kopmītnes ikmēneša maksa svārstās no 1,80 līdz 37 latiem.
– Transporta izdevumi no Rīgas uz Liepāju un no Liepājas uz Rīgu – vidēji mēnesī 25 lati.
– Izdevumi par Rīgas sabiedrisko transportu – no 5 līdz 10 latiem mēnesī.
– Ikmēneša vidējie studenta izdevumi par pārtiku – 50 līdz 100 latu.

Ildze Boka,
“Kurzemes Vārds”

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz