Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sargāsim sevi no kodumiem

Sargāsim sevi no kodumiem
07.07.2010 17:27

Liene Andersone

Atslēgvārdi

Vasaras laiks ir paredzēts dažādām aktivitātēm ārā. Dodoties uz pludmales kāpām sauļoties un atpūsties pie dabas, ir vērts atcerēties – tur mums var uzglūnēt briesmas. Mūs apdraud ērces un citi kukaiņi, kā arī čūskas.

Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem un vasaras atpūta un piedzīvojumi nebeigtos ar bīstamām sekām kodumu dēļ, būtu jāņem vērā vairāki padomi.

Risks kļūt par upuri

Lai arī vasaras joks par odiem, ka vienu nosit un viss bars nāk atriebties, ir tapis par tautas folkloru, kļūt par kukaiņu upuri var ātri. To kodumi ir niezīgi un sāpīgi, un atsevišķos gadījumos var izraisīt nopietnas sekas, kādēļ pēcāk jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta. Inficētas ērces kodums var izraisīt nopietnu saslimšanu ar encefalītu vai Laima slimību, kas var beigties letāli. Tas ir maldīgs priekšstats, ka ērce ir radījums, kuru var sastapt tikai laukos, mežā vai garā zālē. Arī jūrmalas kāpās, pilsētas kokos un parka zālienā var būt paslēpušas ērces.

Maija (vārds mainīts) pastāstīja par viņas drauga pārdzīvojumu, kurš pērn saslimis ar ērču encefalītu. “Jāpriecājas, ka viņš ir dzīvs un vesels, jo tas viss varēja beigties ļoti slikti,” ar šādu atzinumu stāstu iesāk Maija. Puisis lietojis zāles pret gripu un saaukstēšanos, paļaujoties, ka viss būs labi, taču sāpes palielinājās, sāka trīcēt ķermenis. Ģimenes ārsts uzstādījis diagnozi – encefalīts! “Viņš nebija potējies. Ticējām, ka viss būs labi,” tā Maija. “Viņš nekad nopietni šo slimību neuztvēra. Ārsti atklāja smadzeņu iekaisumu. Iespējamās sekas – meningīts, atmiņas un apziņas traucējumi,” Maija uzsver. Ārstēšana divu mēnešu garumā palīdzēja. “Ērces tagad ir drauga bieds!” atzīst Maija.

Dodoties atpūsties pie dabas, būtu jāģērbj piemērotas drēbes un apavi. Tāpat jānodrošinās ar pretinsektu līdzekļiem. Svarīgi ir padomāt par bērniem un mājdzīvniekiem. Pēc atpūtas pie dabas ir jāpārbauda apģērbs, ķermeņa paslēpenes un mati. Studentei Kristīnei ērce piesūcās pirms vairākiem gadiem. Viņai toreiz iespricēts serums pret encefalītu. Nekādu blakusparādību neesot bijis, tāpēc speciālisti iesaka, ka visdrošāk būtu potēties. Un nav par vēlu to darīt arī šobrīd.

Ko saka speciālists?

Ja esat cietis no kukaiņu un ērču uzbrukuma, iesaka dzert “Remantadīnu”, iepriekš konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.

Ārsta palīdze Ieva Špakovska ērču piesūkšanās gadījumā iesaka atrādīties speciālistam. “Ļoti uzmanīgi ērci var izvilkt mājas apstākļos. Nesmērēt  ērcei nekādas eļļas!” viņa brīdina. Kāpēc? “Kad ērcei uzsmērē eļļu, to ir vieglāk izraut, bet tad ērce atvemj indi. Ērci var izvilkt ar pinceti, satverot to pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties izraut tā, ka iekšā nepaliek ērces galva vai kājas,” viņa skaidro.

“Čūskas visbiežāk sakož kājas. Žņaugu likt nedrīkst. Sakostā vieta ir jāpadara nekustīga, jāpieliek ledus komprese. Noteikti ir jādodas uz slimnīcu, lai novērtētu, stāvokli,” par čūsku kodumiem brīdina I.Špakovska.

Ārsta palīdze saka, ka ērču encefalīta pazīmes parādās pēc aptuveni trīs nedēļām. “Ja neparādās nekādi dīvaini simptomi, nekādām komplikācijām nevajadzētu būt. Jābūt uzmanīgiem ar Laima slimību, jo tā var parādīties stipri vēlāk un negaidīti,” stāsta Ieva Špakovska. Liepājas medicīnas iestādēs ir iespējams sapotēties pret encefalītu. Jābrīdina, ka encefalīta pote nepasargā no Laima slimības.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz