Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sarkanā krāsa, zivis un ģimene: jaunais gads klāt!

Šodien liela daļa Āzijas atzīmē jaunā gada sākumu. Liepājniece Līva Hamonda Ķīnā nodzīvoja 10 gadus, tāpēc šī Jaungada sagaidīšana mums ne tik ierastā laikā viņai joprojām ir gaišā atmiņā.

Sarkanā krāsa, zivis un ģimene: jaunais gads klāt!
Dejas ar pūķiem Ķīnā ir jaunā gada sagaidīšanas tradicionāla sastāvdaļa. Pūķis ir labklājības un laimes simbols. (Foto: no Līvas Hamondas personīgā arhīva)
12.02.2021 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

“Man tagad gribētos būt ar saviem draugiem Ķīnā! Tie patiesi ir jauki svētki, kas oficiāli ilgst nedēļu. Visā valstī ir brīvdienas, bet dažviet svinēšana ievelkas pat mēneša garumā.”

Ķīniešu jaunais gads, arī Austrumu jaunais gads un Mēness kalendāra jaunais gads ir svētki, kas tiek svinēti Ķīnā un citviet Dienvidaustrumāzijā. Ķīnas dienvidu daļā šie svētki iezīmē ziemas sezonas beigas un pavasara iestāšanos.

Ķīnieši ir ļoti ģimeniski, tāpēc svinības tieši Vecgada vakarā notiek ģimenes lokā. Šoreiz gadumija pēc Mēness kalendāra iekrīt 11.februārī pulksten 21.06.

Līva stāsta, ka lielpilsētas šajā vakarā parasti ir tukšas, tajās nekas daudz nenotiek, jo cilvēki pārsvarā dodas uz laukiem pie vecākiem un vecvecākiem.

“Lielākoties lielpilsētu iedzīvotāji ir atbraukuši no provincēm, tāpēc šajos ģimenes svētkos ielas ir tukšas.

Ir, protams, ļaudis, kas nekur nedodas, taču viņi tad jauno gadu sagaida mājas atmosfērā. Svinēšana ar draugiem notiek pēc tam, jo brīvdienu ir pietiekami daudz.”

Ķīniešiem ļoti patīk uguņošana, tāpēc ugunspuķes plaukst gan publiski, gan privāti. Uguņošanu visas nedēļas garumā varot skatīt daudz.

“Tas gan nav ar likumu atļauts, bet aizliegums ķīniešus nekavē šaut iegādātās petardes.” Tomēr uguņošana nebūt nav ķīniešu galvenā tradīcija Jaungada svinībās.

“Kā jau teicu, viņiem pats galvenais ir ģimene. Sapulcējas visa lielā saime vairākās paaudzēs un visu dienu kopā gatavo cienastu. Ēšanai Vecgada vakarā ir liela nozīme.

Ēdienus viņi gatavo paši – tradicionālos pelmeņus, nūdeles, vēl dažādus labumus, bet svarīgākā maltītes sastāvdaļa ir zivis.”

Vārds “zivs” ķīniešu valodā fonētiski līdzinās vārdam “pārticība”. Ja vēlies bagātību nākamajā gadā, noteikti galdā jāceļ zivis.

no Līvas Hamondas personīgā arhīva

Runājot par dāvanām, ķīnieši ir ļoti praktiski. Ļoti bieži tiek dāvināta nauda. “Tā ir sena tradīcija. Ievērojot ticējumus, jādāvina konkrētas summas, piemēram, kas saistās ar 5, 6 vai 8. Skaitlim 8 vispār ir svarīga nozīme Ķīnas kultūrā. Būtiska ir arī hierarhija – kurš kuram naudu dāvina.

Piemēram, jaunākie saimes pārstāvji dāvina vecākajiem.

Vēl jāpiemin īpašās naudas aploksnītes. Tās obligāti ir sarkanas, ar dažādiem novēlējumiem.”

Novēlējumus ķīnieši liek arī pie savām namdurvīm. Tos gatavo paši vai arī nopērk veikalā. Katru gadu pie durvīm šos novēlējumus nomaina. Arī tie, protams, ir sarkani.

no Līvas Hamondas personīgā arhīva

“Pēdējo gadu tradīcija ir lielā TV šova skatīšanās ģimenes lokā. Katru gadu televīzijā tiek rādīts grandiozs Jaungada šovs, un pēc bagātīgām vakariņām visa ģimene kopā to skatās. Mums Ķīnā nav ģimenes locekļu, bet esam šajos sarīkojumos piedalījušies draugu ģimenēs.”

Taujāta, kuras Jaungada tradīcijas, eiropiešu vai austrumnieku, vairāk iet pie sirds, liepājniece atbild: “Abas. Katrai ir savi plusiņi. Mums ierastāk ir atzīmēt jaunā gada atnākšanu 1.janvārī ar draugiem un plašām svinībām, un tas ir forši, bet no ķīniešu tradīcijām visskaistākā man šķiet tā, ka Jaungadu svin kopā ģimene.”

Sieviete stāsta, ka 1.janvāri ķīnieši nemaz nesvinot.

“Pirmā janvāra diena ir brīvdiena, taču nekādas svinības nenotiek, visi gaida Austrumu jauno gadu.

Šiem svētkiem viņi gatavojas jau vairākas nedēļas iepriekš. Viss ir sarkans – lampas, dekorācijas, veikalu vitrīnas. Tā ir tradicionālā Ķīnas jaunā gada krāsa.”

Pirms Jaungada svinībām Ķīnā daudzviet ir tirdziņi, notiek pūķu un lauvu dejas, kas simbolizē aizsardzību pret nelaimēm jaunajā gadā. “Patlaban Ķīnā epidemioloģiskā situācija ir laba, taču valdība cilvēkiem iesaka būt piesardzīgiem. Arī iekšzemes ceļošana pašreiz nav ieteicama, tāpēc, visticamāk, šis daudziem būs gads bez tradicionālās ģimeņu apciemošanas.”

Jaunais 2021.gads aizritēs Metāliskā vērša zīmē, kas simbolizē mērķu sasniegšanu, darbspējas un labklājību. Astrologs Didzis Šķila “Kurzemes Vārdam” stāsta, ka krasas pārmaiņas šogad nav gaidāmas.

“Planētām nav tādu iedalījumu kā mums – viens gads. Tas ir ilglaicīgs process. Es teiktu, ka visā pārmaiņu un pārbaudījumu laikā šobrīd esam sasnieguši vidējo daļu. Ja salīdzinām ar posmiem – ievads, iztirzājums, nobeigums –, tad esam iztirzājuma daļā.” Ja runājam par privātām attiecībām, tad ieguvēji būšot tie, kuri pratīs atteikties no vecā, ierastā un spēs paskatīties uz sevi un attiecībām no cita leņķa. “Bet nav jābūt astrologam, lai saprastu, ka viegls šis gads nebūs.”

no Līvas Hamondas personīgā arhīva

Novēlējums ķīniešu valodā:

年年多余 – pārticību visu gadu! 

Pēdējo skaņu “余” izrunā kā “zivs” (鱼). 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz