Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konferencē – 225 darbi

Skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konferencē – 225 darbi
Foto: Ģirts Gertsons
26.03.2018 09:52

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

”Prezentēt pētījumu ārpus skolas vēlējos tikai un vienīgi sevis paša dēļ. Tā ir lieliska iespēja pierādīt, ka varu izdarīt vairāk, nekā no manis varbūt tiek gaidīts,” piedalīšanos Kurzemes reģiona 9. skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konferencē paskaidroja Liepājas Raiņa 6. vidusskolas 11. klases skolnieks Aigars Jančauskis. Pasākums 23. martā aizvadīts Liepājas Universitātē, un tajā tika iesniegti kopumā 225 skolēnu darbi vairāk nekā 20 nozaru sekcijās.

Pati kuplākā – ar 15 zinātniski pētnieciskajiem darbiem – izrādījās ķīmijas sekcija. Tās dalībnieki klātesošos iepazīstināja ar tādām tēmām, kā, piemēram, kafijas sastāva salīdzinājums līdzvērtīga piedāvājuma izpētei dažādās Eiropas Savienības valstīs, kofeīna noteikšana melnajā tējā, akrila krāsu īpašības un ietekme uz cilvēka organismu, kā arī C vitamīna masas izmaiņas svaigos un vārītos kāpostos. Līdzīgi arī citu nozaru sekcijās jauniešu prezentēto darbu temati bija visdažādākie.

Mākslas zinātņu sekcijā tika aizstāvēti vien 2 darbi – par reklāmas efektivitātes uzlabošanu un par pārnadžu dzīvnieku ragiem kā izejmateriālu rotu izgatavošanā. Identiska situācija valdīja arī matemātikas sekcijā. Viens no abiem tās dalībniekiem bija Aigars Jančauskis, kas vērtēšanas komisiju un citus interesentus iepazīstināja ar pētījumu par varbūtības noteikšanu uzvarai totalizatoros. ”Šo tēmu izvēlējos pats. Noteicošais kritērijs tieši šādam lēmumam bija pārliecība, ka pētniecisko daļu spēšu paveikt saviem spēkiem. Un nekļūdījos,” pastāstīja Liepājas Raiņa 6. vidusskolas audzēknis. Darbu rakstīt matemātikas nozarē Aigars vēlējies, jo šis mācību priekšmets viņam patīk un labi padodas. 

Arī citi skolēni atzina, ka nozares izvēlēšanās esot bijusi salīdzinoši viegla. Grūtāk gājis ar lēmuma pieņemšanu pētāmā temata ziņā. Beigu beigās ikviens – paša spēkiem vai ar skolotāju un citu padomdevēju ieteikumiem – nonācis pie sev tīkama rezultāta.

Pēc darbu prezentācijām katras sekcijas vērtēšanas komisija pārrunāja skolēnu zinātniski pētniecisko veikumu. ”Šādās konferencēs viena no svarīgākajām lietām ir skolēnu prasme savus darbus kvalitatīvi prezentēt – jo uzstāšanās laiks ir ierobežots. 7 minūtēs izstāstīt pašu būtiskāko nav viegli. Bieži vien gadās tā, ka uzrakstītais darbs ir labāks, nekā skolēns to spēj prezentēt. Vai arī otrādi – kad darbs nav izdevies tāds, kā gribētos, bet jaunieša prezentācija ir lieliski sagatavota un pasniegta. Arī šī konference šai ziņā nebija izņēmums, taču kopējais iespaids bija labs,” savus novērojumus atklāja Socioloģijas sekcijas vadītājs Arturs Medveckis.

Runājot tieši par viņa pārstāvēto sekciju, viņš atzina, ka vidusskolēni pie saviem darbiem esot piestrādājuši diezgan rūpīgi. ”Socioloģija kā mācību priekšmets skolās vēl nav ieviests, tāpēc skaidrs, ka labu pētniecisko darbu šajā jomā ir pagrūti uzrakstīt. Ievēroju, protams, vairākas lietas, pie kurām skolēniem vēl būtu jāpiestrādā. Iespējams, darbu pilnveidošanai nepieciešamas pat kādas papildus konsultācijas. Pie visa šī, protams, nevaru nepieminēt arī vienu ļoti pozitīvu parādību – socioloģijas sekcijā prezentētie darbi pārstāvēja ļoti aktuālas tēmas. Šai ziņā jaunieši ir lieli malači,” atzina A. Medveckis.

Liepājas SEZ Biznesa attīstības un mārketinga daļas vadītājs Gatis Ginters, uzrunājot jauniešus, pastāstīja: ”Nesen, pārstāvot Liepājas SEZ, vienam Somijas investoram sagatavoju piedāvājumu par interesantu projektu, kas varbūt varētu ienākt Liepājā. Un tieši strukturētā sistēma, kas ”nāk” no zinātniski pētniecisko darbu rakstīšanas, šādos gadījumos man palīdz gan labi noformulēt domas, gan sastrukturēt piedāvājumu tā, lai otrai pusei tas liktos profesionāls. Uzskatu, ka prasmes, kas iegūtas, rakstot zinātniski pētnieciskos darbus, noteikti noderēs gan tiem, kas skatās biznesa virzienā, gan tiem, kas virzās uz zinātnes pusi. Patiesībā – tas būs labs ieguvums ikvienam.” 

Jāpiebilst, ka paralēli konferencei Liepājā līdzīgi reģionālie pasākumi 23. martā aizvadīti arī Daugavpilī, Jelgavā, Valmierā un Rīgā. Katras konferences visu nozaru labākie pētnieciskie darbi tiks izvirzīti aizstāvēšanai Latvijas skolēnu 42. zinātniskās pētniecības darbu konferencē, kas no 20. līdz 21. aprīlim norisināsies Rīgā. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz