Trešdiena, 15. jūlijs Henriks, Henrihs, Egija, Egmonts, Egons
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sper pirmos soļus biznesā

Sper pirmos soļus biznesā
Foto: Egons Zīverts
21.05.2016 07:09

liepajniekiem.lv

Atrast īsto ideju, ko ražot, nav viegli, atzīst skolēni – mācību uzņēmumu dibinātāji. Bet, ja tomēr izdodas radīt ko unikālu un arī citiem tas patīk, prieks ir neizmērojams. Attīstot savu mācību uzņēmumu, nākas risināt dažādas grūtības, tāpēc tā ir laba dzīves skola. Savukārt kādu tas iedrošinās nākotnē startēt jau lielajā biznesā. Skolēnu mācību uzņēmumi ražo ne tikai tradicionālas lietas – sveces, vannas bumbas, rotaslietas, apsveikuma kartītes, bet arī ko neparastāku.

Grib atšķirties

Skolēnu mācību uzņēmuma “HEK Logos” darbības veids ir koka izstrādājumu ražošana un tirdzniecība. To dibinātāji ir Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolas 11.b klases audzēkņi Kārlis Pupils, Edgars Freimanis un Helvijs Klāvs Bernāts. Sākotnēji puiši ražojuši atslēgu piekariņus ar iegravētām latviešu rakstu zīmēm, taču vēlāk izdomājuši taisīt arī koka tauriņus. Lai tie atšķirtos no citu piedāvājuma, īpaši piedomāts pie dizaina. “Mūsu tauriņi ir ērtāki, modernāki, arī skaistāki,” uzskata Kārlis, vērtējot pašu radīto produktu. To, ka atrasts īstais tauriņa variants, apliecinājusi arī lielā pircēju interese. “Piedalījāmies kādos piecos tirdziņos, un divos no tiem izdevās nopārdot pilnīgi visus līdzpaņemtos tauriņus,” atminas Edgars.

Taču ceļš līdz gala variantam nav bijis viegls. Vienā mirklī pat domājuši, ka iesāktajam jāmet miers. 

“Tauriņi ir veidoti no nažfiniera. Šo materiālu mums ieteica cilvēki, kas strādā galdniecībā, kad bijām izklāstījuši, ko esam iecerējuši. Nažfinieris labi lokās, un tas bija tieši tas, kas mums vajadzīgs,” sākumu atminas Kārlis.

Edgars papildina, ka no izgatavošanas procesa neko nav zinājuši. “Daudz kas bija jāapgūst. Tauriņš sprēgāja, lūza, kad mēģinājām to locīt vajadzīgajā formā. Pagāja ilgs laiks, līdz viss sanāca tāds, kādu bijām domājuši.” Viena tauriņa izgatavošana prasot trīs, četras dienas.

“Savu produktu reklamējām arī sociālajos tīklos. Ļoti daudz pasūtījumu bija feisbukā,” priecājas Kārlis. Jaunajiem uzņēmējiem īpaši labi veicies tieši Ziemassvētku laikā, jo tauriņus daudzi iegādājušies kā dāvanu. Tad arī iedomājušies, ka vajadzētu īpašas kastītes, kuros tauriņus ielikt, – lai skaistāk un uzreiz būtu gatava dāvana. Kastītes izgatavojis cits klases mācību uzņēmums. Tādējādi gūta pieredze arī sadarbības jomā.

Tas, ka “HEK Logos” savus tauriņus redzējuši arī nēsājam – gan pazīstamus cilvēkus, gan pilnīgi svešus, motivējis iesākto turpināt. “Protams, arī gūtā peļņa bija labs stimuls, bet tas, ka cilvēkiem patīk mūsu produkts, iepriecināja visvairāk,” atzīst Edgars. Savukārt Kārlis piebilst, ka, dibinot mācību uzņēmumu, gribējuši gūt pieredzi uzņēmējdarbībā. “Arī stundās ir interesantāk klausīties, ja esi tajā visā iekšā. Ka nav tikai teorija, bet arī prakse.” Arī nākamajā mācību gadā puiši plāno dibināt skolēnu mācību uzņēmumu, bet jau tagad zināms, ka viņi neturpinās koka tauriņu biznesu. “Mums ir padomā kas cits,” noslēpumaini sacīja Edgars, neko sīkāk neatklājot. “Gūtā pieredze mums noteikti noderēs.”

Domā, kā ieinteresēt pircējus

Savukārt skolēnu mācību uzņēmums “AKA-G”, kuras dibinātājas ir trīs meitenes – DALP 5.vidusskolas 11.b klases audzēknes Annija Arone, Aiga Bernāte un Kristīne Birzniece, darbības veids ir spēļu izgatavošana un tirdzniecība. Annija atzīst, ka ideja, ko ražot, nākusi grūti. “Tiešām domājām ilgi. Jo liekas, – viss jau ir, ko tad vēl varam izdomāt,” iedvesmu meklējot, meitenes skatījušās internetā. Un tur arī nākusi apjausma par mini galda spēlēm. “Izgatavojam tādas bērnības spēles, kas jau aizmirstas – desas, kuģus. Piedāvājām arī puzuru veidošanas komplektu un funkcionālo atmiņas spēli, kur var rēķināt, zīmēt virsū burtiņus un darīt vēl daudz citu lietu,” Annija iepazīstina ar “AKA-G” produkciju.

Pašām meitenēm viņu piedāvātās preces, kas turklāt ir no dabai draudzīgiem materiāliem, ļoti patīkot. Uzņēmuma “AKA-G” pārstāve neslēpj, ka īpaši par to domāts, lai materiāls būtu eko. “Tas jau tagad ir topā, vecāki domā, ko bērniem dod,” Annija teic, ka, domājot par iespējamiem panākumiem, ņemtas vērā šā brīža pircēju vēlmes un uzskati. Taču ar visu to meitenes bažījušās, vai tirdziņos kādu spēs ieinteresēt.

“Domājām, ka mums paies garām, nevienam mūsu preci nevajadzēs. Bet nē! Cilvēki pienāca, apbrīnoja un arī nopirka. Tas bija lielākais motivators iesākto turpināt,” Annija neslēpa, ka no apkārtējiem ir bijis svarīgi dzirdēt labus vārdus.

Vaicāta, kas, darbojoties skolēnu mācību uzņēmumā, paticis visvairāk, Annija atbild, ka tieši sadarbība ar klientiem. “Man patīk runāt,” viņa smaidot teic. “Kad cilvēkam pastāsti un viņš preci arī nopērk, – tas man bija lielākais apbalvojums.” Komunikāciju prasmju attīstīšanu arī Annija uzskata par lielāko ieguvumu. Savukārt, runājot par grūtībām, ko nācies risināt uzņēmuma darbības laikā, jauniete norāda, ka tās bijušas visdažādākās. Piemēram, tas, kā tirdziņos noformēt stendu, lai piesaistītu uzmanību un lai tas izceltos starp pārējiem. Arī savstarpējā sadarbība ne vienmēr noritējusi gludi. “Mums katrai ir savi uzskati, domas, un ne vienmēr tās sakrita, bet tomēr spējām vienoties,” Annija uzskata, ka arī šī pieredze ir laba dzīves skola.

Šobrīd meitenēm nav plāna nākamajā mācību gadā turpināt iesākto. “Tomēr iesim 12.klasē, jākoncentrējas mācībām. Uzņēmums prasa ļoti daudz laika,” Annija paskaidro. Taču, ja ienāks prātā kāda laba ideja, meitenes pieļauj domu atgriezties biznesa vidē.

Redzēt un iepazīt biznesa vidi

PIKC “Liepājas Valsts tehnikums” skolēnu mācību uzņēmums “White diamond”, kurā darbojas Diāna Kaļiņina, Alise Strēle, Dāvids Kokainis, Laura Bumbule un Laura Kreicberga, ražo mitrās salvetes balto gumijas zoļu maliņu tīrīšanai un kopšanai. D.Kaļiņina pastāsta, ka ideja radusies jau pērn, kad daži komandas biedri piedalījušies “Start-up” programmas uzņēmumu konkursā. “Produkts, ko piedāvājam šobrīd, gan ir jau uzlabots un attīstīts,” uzsver Diāna.

Dāvids pastāsta, ka šķidrumu, ar ko piesūcinātas salvetes, radījuši viņi paši. Tas tiekot izgatavots mājas apstākļos. Ķīmisko sastāvu gan jaunieši neatklāj, vien teic, ka apvienoti četri elementi.

Vaicāti, vai tas ir aktuāli – tīrīt balto gumijas zoļu maliņas, jaunieši uzskata, ka jā. “Daudziem ir svarīgi, lai apavi būtu tīri un kopti,” novērojis Dāvids. Viņš pasmejas, ka tagad, ejot pa ielu, pie sevis nodomājot: “Jā, viņam derētu mūsu produkts.” Dāvids atminas, kad apmaiņas programmas “Erasmus” ietvaros bijuši Portugālē, daudz staigājuši un līdz ar to noputējuši arī apavi. “To bija tik vienkārši notīrīt – tikai izvelkot salvetīti, nevajadzēja ne meklēt ūdeni, ne kādu lupatiņu.”

“White diamond” dibinātāji pārliecināti – tā kā cilvēki sporta apavus velk cauru gadu, viņu radītās mitrās salvetes nevar ierindot sezonālo preču kategorijā. “Un ne jau tikai sporta apaviem ir baltās zolītes,” uzsver Dāvids. Auduma apavus gan ar šīm salvetēm notīrīt nevarēšot, bet netīrumus no ādas kurpēm gan varot dabūt nost.

Jaunieši teic, ka viņiem patīkot būt par jaunajiem uzņēmējiem. Tas arī atbilstot profesijai, ko šobrīd apgūstot – Komersantu specializāciju 2. kursā. “Dzīvē noteikti noderēs,” uzskata Diāna.

Savukārt Dāvids papildina, ka šī ir iespēja, kad vari vienkārši gatavot un pārdot, nemaksājot par to nodokļus valstij. “Tev viss ir dots, lai tu iepazītu un redzētu biznesa vidi, saprastu, vai tur iederies vai nē,” viņš min dažus no ieguvumiem. Taču, lai patiešām nākotnē varētu uzsākt reālu uzņēmējdarbību, vēl esot daudz jāmācās. Bet pirmie soļi jau būšot apgūti.

Jāpiebilst, ka Biznesa izglītības biedrības “Junior Achievement Latvija” organizētajā “Jauno uzņēmēju dienā 2016”, kur tika noskaidroti šī mācību gada labākie skolēnu mācību uzņēmumi un labākie studentu “Start-up” programmas uzņēmumi valsts mērogā, “White diamond” vidusskolu grupā ieguva 2.vietu.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz