Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Suņa vai kaķa vietā

Suņa vai kaķa vietā
05.11.2009 07:00

Atslēgvārdi

Baibu Poņemecku vienmēr pēc darba mājās, priecīgi urkšķot, sagaida Dūdiņa, jo zina, ka pārnākusi mīļā saimniece un pacienās ar kaut ko garšīgu – burkānu, kāposta lapu vai kādu augli. Bet lielākais prieks ir brīdī, kad tā tiek paņemta rokās un piespiesta pie sirds.

Jautāsiet, kas tā ir? Jūrascūciņa, kuras dzimtene ir Dienvidamerika. Tad nu iepazīsimies ar šo ārzemnieci tuvāk.

Jūrascūciņa Baibai ir jau trīs gadus. Viņa ir liela dzīvnieku mīļotāja, un, kad kārtējo reizi lielveikalā nav varējusi paiet garām zooveikalam, izlēmusi dzīvnieciņu iegādāties. “Ilgi uz viņu skatījos,” jaunā sieviete atminas. “Un tad vienkārši pateicu sev, ka jāpērk.” Savu izvēli Baiba nav nožēlojusi līdz pat šim brīdim. Tiem, kam nav iespēju mājās turēt suni vai kaķi, viņa iesaka izvēlēties tieši šo dzīvnieciņu, jo saimnieks saņems tikpat lielu mīlestību un prieku, cik no jebkura cita mājdzīvnieka.

Liela ēdāja

Abas dzīvo ārpus pilsētas – Otaņķos, un tur arī izaug lielākā daļa Baibas jūrascūciņas Dūdiņas pārtikas – burkāni, gurķi, kāposti, ķirbji, dažādi salāti, laksti un augļi. “Protams, ir gadījies, ka kaut kā pietrūkst un nākas to nopirkt veikalā, taču redzu, ka tas jūrascūciņai īpaši neiet pie sirds. Dūdiņa ir sava veida kvalitatīvas pārtikas indikators, kas pasaka, vai iegādātais ir labs vai slikts,” novērojusi Baiba. “Galvenais ir kvalitatīva un svaiga pārtika, sevišķi siens. No tā būrītī uztaisu arī tādu kā aliņu, kurā tai ielīst un atpūsties, izgulēties.” Lai dzīvnieciņam veidotos gludāka un spožāka spalva un arī ēdienkarte būtu dažādāka, zooveikalos Baiba nopērk speciālu barību grauzējiem. Uz jautājumu, cik vidēji mēnesī dzīvnieciņš naudas izteiksmē apēd, Baiba atbildēt nevar. “Neesmu rēķinājusi, jo, kā teicu, pārtika galvenokārt izaugt tepat un pirkt īpaši neko nevajag,” viņa skaidro.

Baiba brīdina, ka lielākā barības deva jāatstāj vakaram, jo jūrascūciņas ir nakts dzīvnieki un lielākā rosība sākas, kad ārā sāk krēslot. Dienas laikā tās lielākoties guļ. “Tā tas ir ieprogrammēts, jo šāds ritms ir to dzimtenē un savvaļā dzīvojošajiem dzīvniekiem: dienas laikā slēpties no ienaidniekiem, bet vakarā doties pārtikas meklējumos,” pastāsta jaunā sieviete. Turklāt tās necieš lielu karstumu, tāpēc būrīti ar dzīvnieciņu nevajadzētu turēt tiešos saules staros. Un mājās nevajadzētu to nenovietot tuvu radiatoram vai krāsnij. Optimālā istabas temperatūra, kādā jūrascūciņa jūtas labi, ir vidēji no 16 līdz 20 grādiem.

Draudzīga pret visiem

Ja to labi kopj, jūrascūciņa var nodzīvot līdz pat 10 gadiem, tomēr vidējais dzīves ilgums ir no sešiem līdz astoņiem gadiem. Baiba šos dzīvniekus raksturo kā mīļus, draudzīgus, sabiedriskus un arī runātīgus. “Tie meklē cilvēkus, jo vēlas būt mīlēti un justies kā pilnvērtīgi ģimenes locekļi. Tāpēc, ja uz kādu laiku esat par dzīvnieciņu aizmirsis, tas noteikti par sevi atgādinās, skaļi svilpjot un urkšķot,” smaidot saka Baiba, tādējādi norādot, ka tas nav tikai dzīvnieks, kas sēž būrī un ēd.

Baibai mājās ir ne tikai jūrascūciņa, bet arī suns un kaķis. Sākotnējās bažas, ka tie savā starpā varētu nesaprasties un varbūt pat nodarīt cits citam pāri, neapstiprinājās. Dzīvnieki ir pieņēmuši cits citu. “Lasīju, ka jūrascūciņas vienā būrī var turēt kopā ar pundurtrušiem,” piebilst Baiba. Ja esat izlēmis par labu šai ārzemniecei, viņa iesaka ņemt uzreiz divas, jo jūrascūciņas ir sabiedriski dzīvnieki un vienam varētu būt skumīgi.

“Jūrascūciņu kopšana ir vienkārša,” turpina Baiba. “Reizi nedēļā iztīru būrīti, izmetu visu lieko – veco sienu, neapēsto pārtiku. Tad ielieku jaunus pakaišus, svaigu ūdeni, jo dzīvnieciņš ir izvēlīgs – veco tas neēd.”

Vēl jāatceras, ka dažkārt dzīvnieks ir jānomazgā, sevišķi vasaras laikā. “Jūrascūciņa sasvīst, kas var būt par pamatu saslimšanām un dažādiem iekaisumiem,” brīdina Baiba. Vai dzīvnieciņš ir vesels un laimīgs, var noteikt pēc tā acīm. Ja tās ir dzirkstošas un mirdzošas – viss kārtībā, bet, ja ne – jāmeklē, kur vaina. Vēl noteikti jāpievērš uzmanība jūrascūciņas nagiem. “Nebrīvē turētajiem dzīvnieciņiem, ja būrītī nav kur tos deldēt, tie var izaugt tik gari, ka traucē pārvietošanos,” zina jūrascūciņas saimniece. Vēl viņa aicina ik pa laikam mazo – līdz vienam kilogramam smago – dzīvnieciņu palaist ārpus būra izskraidīties, taču jāuzmana, lai tas nesagrauž vadus vai tapetes.

“Manuprāt, jūrascūciņas galvenokārt iegādājas tāpēc, lai bērnam būtu kāda dzīva rotaļlieta, par ko rūpēties un kam veltīt savu laiku, un tiešām šis dzīvnieciņš ir viens no labākajiem cilvēka draugiem,” pārliecināta Baiba, jo tas viegli iemīlams un uzticams.

Uzziņai

– Eiropā jūrascūciņas ieveda angļu un holandiešu jūrnieki un tirgotāji. Iespējams, tāpēc šī dzīvnieka nosaukumā parādās vārds jūra, jo tās nāk no aizjūras. Taču kādēļ jūrascūciņas kļuva par cūciņām, nav skaidrs. Viena versija vēsta, kas šis nosaukums radies, jo tās izdod cūkām līdzīgas skaņas. Arī to miesas uzbūve mazliet līdzīga cūkām – ķermenim neproporcionāli liela galva, apaļš rumpis u.tml.
– Jūrascūciņām ir izcila oža un dzirde, bet vāji attīstīta redze.
– Tās ir bara dzīvnieki, tāpēc ieteicams turēt vismaz divus eksemplārus.
– Sieviešu dzimuma cūciņa sasniedz dzimumgatavību 4 nedēļu vecumā, vīriešu – 5-7 nedēļu vecumā.
– Ir zināmas vismaz 20 dažādas jūrascūciņu šķirnes.

Avots: http://lv.wikipedia.org

Ligita Kupčus 

Foto no Baibas Poņemeckas personīgā arhīva

 

Vienatnē jūrascūciņa kļūs nomākta un nelaimīga, tādēļ turēšanai mājas apstākļos ieteicams iegādāties vismaz divus zvēriņus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz