Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tase kvalitatīvas kafijas

Tase kvalitatīvas kafijas
22.07.2009 11:01

Atslēgvārdi

Lielākā daļa bez aromātiskas krūzes kafijas nespēj iedomāties darba dienas sākumu. Bet, cik daudzi pievērš uzmanību tam, cik daudz kafijas patērē visas dienas garumā un, cik tā kvalitatīva?

Dažus padomus par kafijas izvēli un lietošanu sniedza kafijas rūpnīcas “Melnā kafija” pārdošanas vadītājs Valdis Vipulis.

Par to, cik kafija ir vai nav veselīga diskusijas nerimst. Pēdējā laikā populārākais viedoklis ir, ka kafija ir veselīga, bet ar mēru. Arī Valdis uzsver, ka kafija jālieto, lai nekaitētu veselībai: “Daudzumu noteikti nevajadzētu pārspīlēt. Mēs katrs esam dažādi. Katram pašam jāizvērtē sava veselība, jākonsultējas ar ģimenes ārstu.” Ja ārsts aizliedzis lietot jebko kofeīnu saturošu, Valdis iesaka izvēlēties kafiju bez kofeīna, kas ir pieejama veikalos.

Taču, kā, stāvot pie veikala plaukta noteikt, vai kafija kvalitatīva? Šeit Valdis pirmām kārtām iesaka pievērts uzmanību acīm redzamajam – iepakojumam: “Ja kafijai bojāts iepakojums, arī kafija pati var būt bojāta, jo tai ir piekļuvis apkārtējais gaiss, aromāti un piegaršas,” saka Valdis, piebilstot: “Arī, ja cena ir nesamērīgi lēta, kafija visdrīzāk ir viszemākās kvalitātes, vai arī tajā ir tikai robustas šķirnes kafija, kas jau pati par sevi ir zemākas kvalitātes.”

Vēl viens faktors, kas ietekmē kafijas kvalitāti ir kafijas pupiņu malšanas process. Man pašai vienmēr šķitis, ka kvalitatīvāka ir kafija, kas pārdodas nesamalta, veselās pupiņās, taču Valdis šo manu mītu apgāza: “Lai pareizi samaltu kafijas pupiņas, ir nepieciešamas kvalitatīvas, labāk profesionālas kafijas dzirnaviņas. Tādas var iegādāties, taču tās nav lētas. Savukārt rūpnīcā malta kafija ir garantija, ka malums būs pareizs un vienmērīgs,” stāsta Valdis. Taču viņš piemin arī nesamaltas kafijas plusu: “Iegādājoties veselas kafijas pupiņas, vizuāli var novērtēt pupiņu kvalitāti – grauzdējuma vienmērīgumu, pupiņu izmēru, izmēru viendabīgumu.”

Iegādājoties kafiju veikalā, ir iespēja pirkt jau fasētu, vai arī uz svara. Ja šajā situācijā jāizvēlas kvalitatīvākā, drošāk būtu iegādāties jau fasētu kafiju. “Pārliecinieties, vai kafijā nav iemaldījies kāds svešķermenis. Iepakotās kafijas pupiņās tāda iespēja ir samazināta līdz minimumam, jo kafija tiek pakota ar speciālu iekārtu palīdzību, kur visu kontrolē datori,” Valdis uzsver, minot vēl vienu faktoru par labu fasētas kafijas izvēlei: “Kafijai, kas tiek pārdota uz svaru, ir jābūt svaigai, taču šeit var paļauties tikai uz veikalnieka goda prātu,” secina Valdis. Ja kafija nostāvējusi veikala plauktā atvērtā veidā pārāk ilgi, tā būs uzsūkusi apkārtējās smaržas un zaudējusi savu aromātiskumu, tādēļ pirms pirkuma veikšanas Valdis iesaka pārliecināties par kafijas aromātu: “Ja kafija ir svaiga, tās aromāts ir izteikts, spēcīgs,” skaidro Valdis

Taču tieši šo kafijas īpašību uzsūkt apkārtājas smaržas izmanto, lai pagatavotu kafiju, piemēram, ar ruma garšu. Valdis skaidro šo procesu: “Tikko grauzdētas kafijas pupiņas ieber rotējošā konteinerī, kur tiek iesmidzināti aromatizētāji. Konteineris rotē un kafijas pupiņas šīs smaržas un garšas uzsūc. Pupiņas atdziestot aromātus un garšas it kā iekonservē sevī. Kad tiek gatavota kafija, visa aromātu buķete tiek atbrīvota un jūs dzerat kafiju ar kādu konkrētu aromātu un piegaršu.”

Lai kafijas garša un aromāts nezustu, arī iegādājoties to fasētu, pēc atvēršanas nav ieteicams kafiju uzglabāt ilgāk kā divas nedēļas: “Maltu kafiju pēc paciņas atvēršanu vajadzētu izlietot apmēram 14 dienu laikā. Un noteikti to uzglabājiet cieši noslēgtā traukā un noteikti vēsā vietā, vislabāk ledusskapī. Pupiņās iegādātu kafiju jūs varat ilgāk uzglabāt,” stāsta Valdis, piebilstot: “Es pērku jau maltu kafiju. Iegādājos kafiju tik daudz, lai nedēļas laikā to varu ar ģimeni izlietot. To iesaku arī lasītājiem.”

Interesanti:

Kofeīns uzlabo darba spējas, stimulē prāta spējas (Kofeīna saturs – diennakts deva – 300 mg dienā, tās ir apm. 3 tasītes kafijas).

Kafijā esošais serotonīns (laimes hormons) neļauj saslimt ar depresiju.

3 kafijas tases jeb puse tāfelīte tumšās šokolādes – ikdienā pret galvas sāpēm.

Vienā kafijas tasē ir 20 % P vitamīna no diennakts devas, P vitamīns nepieciešamas normālai asinsvadu darbībai.

Kafija darbojas arī kā antioksidants.

Līga Stālberga

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz