Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tase kvalitatīvas kafijas

Tase kvalitatīvas kafijas
22.07.2009 11:01

Lielākā daļa bez aromātiskas krūzes kafijas nespēj iedomāties darba dienas sākumu. Bet, cik daudzi pievērš uzmanību tam, cik daudz kafijas patērē visas dienas garumā un, cik tā kvalitatīva?

Dažus padomus par kafijas izvēli un lietošanu sniedza kafijas rūpnīcas “Melnā kafija” pārdošanas vadītājs Valdis Vipulis.

Par to, cik kafija ir vai nav veselīga diskusijas nerimst. Pēdējā laikā populārākais viedoklis ir, ka kafija ir veselīga, bet ar mēru. Arī Valdis uzsver, ka kafija jālieto, lai nekaitētu veselībai: “Daudzumu noteikti nevajadzētu pārspīlēt. Mēs katrs esam dažādi. Katram pašam jāizvērtē sava veselība, jākonsultējas ar ģimenes ārstu.” Ja ārsts aizliedzis lietot jebko kofeīnu saturošu, Valdis iesaka izvēlēties kafiju bez kofeīna, kas ir pieejama veikalos.

Taču, kā, stāvot pie veikala plaukta noteikt, vai kafija kvalitatīva? Šeit Valdis pirmām kārtām iesaka pievērts uzmanību acīm redzamajam – iepakojumam: “Ja kafijai bojāts iepakojums, arī kafija pati var būt bojāta, jo tai ir piekļuvis apkārtējais gaiss, aromāti un piegaršas,” saka Valdis, piebilstot: “Arī, ja cena ir nesamērīgi lēta, kafija visdrīzāk ir viszemākās kvalitātes, vai arī tajā ir tikai robustas šķirnes kafija, kas jau pati par sevi ir zemākas kvalitātes.”

Vēl viens faktors, kas ietekmē kafijas kvalitāti ir kafijas pupiņu malšanas process. Man pašai vienmēr šķitis, ka kvalitatīvāka ir kafija, kas pārdodas nesamalta, veselās pupiņās, taču Valdis šo manu mītu apgāza: “Lai pareizi samaltu kafijas pupiņas, ir nepieciešamas kvalitatīvas, labāk profesionālas kafijas dzirnaviņas. Tādas var iegādāties, taču tās nav lētas. Savukārt rūpnīcā malta kafija ir garantija, ka malums būs pareizs un vienmērīgs,” stāsta Valdis. Taču viņš piemin arī nesamaltas kafijas plusu: “Iegādājoties veselas kafijas pupiņas, vizuāli var novērtēt pupiņu kvalitāti – grauzdējuma vienmērīgumu, pupiņu izmēru, izmēru viendabīgumu.”

Iegādājoties kafiju veikalā, ir iespēja pirkt jau fasētu, vai arī uz svara. Ja šajā situācijā jāizvēlas kvalitatīvākā, drošāk būtu iegādāties jau fasētu kafiju. “Pārliecinieties, vai kafijā nav iemaldījies kāds svešķermenis. Iepakotās kafijas pupiņās tāda iespēja ir samazināta līdz minimumam, jo kafija tiek pakota ar speciālu iekārtu palīdzību, kur visu kontrolē datori,” Valdis uzsver, minot vēl vienu faktoru par labu fasētas kafijas izvēlei: “Kafijai, kas tiek pārdota uz svaru, ir jābūt svaigai, taču šeit var paļauties tikai uz veikalnieka goda prātu,” secina Valdis. Ja kafija nostāvējusi veikala plauktā atvērtā veidā pārāk ilgi, tā būs uzsūkusi apkārtējās smaržas un zaudējusi savu aromātiskumu, tādēļ pirms pirkuma veikšanas Valdis iesaka pārliecināties par kafijas aromātu: “Ja kafija ir svaiga, tās aromāts ir izteikts, spēcīgs,” skaidro Valdis

Taču tieši šo kafijas īpašību uzsūkt apkārtājas smaržas izmanto, lai pagatavotu kafiju, piemēram, ar ruma garšu. Valdis skaidro šo procesu: “Tikko grauzdētas kafijas pupiņas ieber rotējošā konteinerī, kur tiek iesmidzināti aromatizētāji. Konteineris rotē un kafijas pupiņas šīs smaržas un garšas uzsūc. Pupiņas atdziestot aromātus un garšas it kā iekonservē sevī. Kad tiek gatavota kafija, visa aromātu buķete tiek atbrīvota un jūs dzerat kafiju ar kādu konkrētu aromātu un piegaršu.”

Lai kafijas garša un aromāts nezustu, arī iegādājoties to fasētu, pēc atvēršanas nav ieteicams kafiju uzglabāt ilgāk kā divas nedēļas: “Maltu kafiju pēc paciņas atvēršanu vajadzētu izlietot apmēram 14 dienu laikā. Un noteikti to uzglabājiet cieši noslēgtā traukā un noteikti vēsā vietā, vislabāk ledusskapī. Pupiņās iegādātu kafiju jūs varat ilgāk uzglabāt,” stāsta Valdis, piebilstot: “Es pērku jau maltu kafiju. Iegādājos kafiju tik daudz, lai nedēļas laikā to varu ar ģimeni izlietot. To iesaku arī lasītājiem.”

Interesanti:

Kofeīns uzlabo darba spējas, stimulē prāta spējas (Kofeīna saturs – diennakts deva – 300 mg dienā, tās ir apm. 3 tasītes kafijas).

Kafijā esošais serotonīns (laimes hormons) neļauj saslimt ar depresiju.

3 kafijas tases jeb puse tāfelīte tumšās šokolādes – ikdienā pret galvas sāpēm.

Vienā kafijas tasē ir 20 % P vitamīna no diennakts devas, P vitamīns nepieciešamas normālai asinsvadu darbībai.

Kafija darbojas arī kā antioksidants.

Līga Stālberga

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz